Курс валют та валютні операції впливають на життя кожного з нас. Часто чуємо «гривня укріпилася/послабилася», «інфляція» і таке інше. На сьогодні кожен українець хоче зберегти свої гроші та розуміти, як краще їх заощадити та в якій валюті зберігати.
Що таке курс валют?
У кожній державі є своя національна валюта. В Україні це — гривня. За гривню на території держави можна придбати будь-який товар чи послугу. Крім національної валюти в українських банках є й іноземна. Валюта інших держав знадобиться у разі виїзду за кордон або ж для зберігання своїх заощаджень. Щоб робити обмінні операції з валютою треба знати їй ціну. Саме тому встановлюється курс валют — вартість валюти однієї країни у валютах інших країн. Саме курс валют визначає скільки гривень коштуватиме один євро чи долар. В Україні за формування курсу валют відповідає Національний Банк України. Офіційний курс нбу формується виходячи з результатів міжбанківських торгів та залежить від середніх значень угод, які було укладено.
Чому в різних банках курс валют може відрізнятися?
Після того, як Національний банк України встановив офіційний курс валют, кожен український банк починає моніторити та аналізувати наскільки йому вигідно купити/продати, наприклад, долар на міжбанківському валютному ринку. Потім банк враховує свої затрати та визначає власний курс валют. Як показує практика, чим більший банк, тим вигідніше в нього купувати чи продавати валюту. Як правило, великі банки легше отримують доступ до міжбанку, а тому їхній курс валют — буде кращим за пропозиції дрібних банків.
Треба мати на увазі, що курс валют в різних банках може відрізнятися в копійках, а не в десятках гривень. Тому якщо треба обміняти невелику суму, наприклад, 500 доларів чи євро, то, не варто глибоко поринати в пошуки найвигідніших пропозицій. На такому обміні можна втратити щонайбільше 50-100 гривень. Шукати найбільш вигідні пропозиції з обміну треба в тому випадку, якщо є необхідність обміняти велику суму грошей. Здебільшого це стосується бізнесу, а не звичайних українців.
Обмін валют лише в банках?
Здійснити обмін валют в Україні можна в будь-якому відділенні будь-якого банку, в обмінних пунктах, які мають спеціальну ліцензію. Зверніть увагу, що обмінюючи гроші в перерахованих пунктах обміну ви можете бути впевнені в тому, що валюта буде справжньою. Також в Україні працює чорний ринок обміну валюти, наприклад, на ринках. Їхня пропозиція з обміну більш приваблива, ніж у банках та обмінних пунктах. Але є великий ризик у виличних «мінял» отримати на руки фальшиві гроші.
Експерти рекомендують здійснювати будь-які валютні операції у тому числі обмін валют в банках або ж обмінниках, які мають ліцензію. І навіть в такому разі треба дотримуватись певних правил безпеки:
- Перед тим, як звернутися в банк щодо обміну валют, треба вивчити пропозиції принаймні п’яти фінансових установ. Порівняти умови та прийняти рішення.
- Попередньо визначити, яку суму ви отримаєте після обміну.
- Не відходити від каси не перерахувавши гроші. Це треба зробити обов’язково в присутності касира. Якщо коштів не вистачає — маєте повідомити про це касира та відмовитися від операції.
Чи можна обміняти дріб’язок?
Якщо ви приїхали з-за кордону і у вас залишились монети інших країн, жоден український банк не обміняє цей дріб’язок на гривню. Навіть якщо у вас монета номіналом в 1 євро. Паперовий 1 євро банки обміняють, а монети — ні. Тому краще за все зберегти дріб’язок до наступного виїзду за кордон.