Варикозне розширення вен прямої кишки останніми роками демонструє стійке зростання.
Пов’язано це з факторами ризику розвитку геморою: сидячий спосіб життя, незбалансований раціон, дефіцит фізичної активності та спорту у повсякденному житті людей. Як результат, гемороїдальні вузли стали найпоширенішою скаргою у проктології, а профілактика геморою набула справді соціального значення.
Як захиститися
Механізм формування геморою відомий: застій крові в органах малого тазу, що в результаті призводить до варикозного розширення вен гемороїдального сплетення. Вузли травмуються каловими масами, туалетним папером, запалюються, завдають болю, кровоточать.
Тому запобігання геморою ґрунтується на усуненні провокуючих факторів [1]:
- Нормалізувати харчування. До раціону слід ввести більше клітковини та харчових волокон. Вони пом’якшують випорожнення, захищають від закрепів. У результаті в ампулі прямої кишки знижується тиск, зникають умови для застою у венах.
- Для людей, які ведуть переважно сидячий спосіб життя (офісних працівників, водіїв тощо), профілактика від геморою полягає у збільшенні фізичної активності. Рекомендується не проводити весь час сидячи, а кожні 40-60 хвилин вставати та робити елементарні вправи: встати, схрестити ноги та ритмічно напружувати м’язи сідниць та заднього проходу, таку ж вправу можна робити і сидячи, не схрещуючи ноги.
- При частих закрепах профілактика варикозу гемороїдальних вен полягає у використанні м’яких проносних засобів. Якщо цього недостатньо або є протипоказання до лікування проносними засобами – рекомендуються мікроклізми.
- Уникати сильних натужень при поході в туалет, оскільки це підвищує тиск у системі гемороїдальних вен. В результаті підвищується ризик утворення варикозних вузлів та кровотеч.
- Приймати не душ, а ванну. Це допомагає розслабити м’язи тазового дна та запобігти розвитку геморою.
На жаль, люди часто починають відчувати перші неприємні симптоми до того моменту, коли замисляться над зміною життя. Сверблячка в ділянці ануса, дискомфорт, вузли, що промацуються, – ознака того, що людині потрібна профілактика і лікування геморою початкових стадій.
Краще, якщо терапію буде призначено лікарем колопроктологом. На початкових стадіях ефективно працює консервативне лікування, яке одночасно захищає від прогресування геморою. Використовуються свічки, креми та мазі з протизапальними, заспокійливими компонентами [2]. Наприклад – лінія засобів Реліф для профілактики та лікування геморою.
Також фармакопрофілактика рекомендується всім, хто не може з об’єктивних причин використовувати фактор фізичної активності (спінальні хворі, літні люди і т.д.).
[1] Воробьев, Г.И. Геморрой. // М.: Литтера, 2010. – с. 38-40, 114-116, 137-138, 154-183.
[2] Мудров А. А. “Профилактика и лечение геморроя” Доктор.Ру, №. 1, 2010, стр. 75-76.