Цього дня, 24 жовтня 2024 року, православна церква відзначає за новим церковним календарем (6 листопада за старим) день пам'яті мученика Арефи та з ним 4299 мучеників, а також святкують пам'ять ікони Божої Матері «Всіх скорботних Радість». Про традиції та прикмети дня, а також яке церковне свято сьогодні відзначають у церкві за старим стилем – у матеріалі «Одеського життя».
Арефа жив у VI столітті та був правителем міста Неграна у Гравії. Мешканці цього міста були християнами. Але аравійський цар Дунаан був юдеєм і за його наказом було наказано винищити послідовників Христа.
Військо Дунаана підійшло до міста, але не змогло його взяти штурмом, і тоді цар вирішив обдурити мешканців, пообіцявши їх обкласти податками та не вимагати переходу до юдейства. Жителі міста відчинили ворота і пошкодували про це: кліриків Церкви (427 осіб) спалили на багатті, а правителя Арефу та інших старійшин кинули до в’язниці. Проповідники царя ходили містом, намагаючись обернути християн на юдейство, але безуспішно. Мученицьку смерть за Христа прийняли понад 4 тис. мешканців міста.
***
Цього дня церква відзначає день ікони «Всіх скорботних Радість», яка шанується як чудотворна.
Ікона Пресвятої Богородиці «Всіх скорботних Радість» відома великою кількістю чудес. Вона прославилася 1688 року. Стався один випадок: сестра патріарха Йоакима Євфимія, яка жила в Москві, страждала на невиліковну хворобу. Одного разу під час молитви жінка почула голос – він наказав йти до храму Преображення Господнього і знайти образ, який називається «Всіх скорботних Радість». Євфимія дізналася, що в цьому храмі справді є така ікона, тому зробила, як було наказано – священик відслужив молебень, і незабаром вона зцілилася. Сталося це 24 жовтня.
Існує багато списків (копій) ікон, які також шануються як чудотворні. Багато з них перебувають у лікарнях та в’язницях, відомо, що молитви перед чином зцілюють навіть тяжкохворих людей. Також за переказами, Богородиці була у лікарні Києво-Печерської лаври – ікону «Всіх скорботних Радість» туди пожертвував засновник лікарні князь Микола Святоша.
На іконі «Всіх скорботних Радість» Богородиця зображена на повний зріст, що стоїть у сяйві, з Немовлям на лівій руці. Її оточують ангели та люди, охоплені недугами та скорботами. Вище, у хмарах, знаходиться зображення Новозавітної Трійці. У ранніх варіантах іконографії у руці Богородиці зображені чотки, сувої чи хліб. Існують також списки, де Богоматір зображена без Немовля зі скіпетром у правій руці, а лівою вона передає хліб.
Вважається, що ікона «Всіх скорботних Радість» допомагає у найвідчайдушніших і найважчих життєвих ситуаціях. Перед нею віруючі просять зцілення від хвороб, одужання та здоров’я дітей, допомогти налагодити сімейне життя, захистити від кривдників, втішити в скорботі.
За старим церковним стилем сьогодні – день пам’яті апостола від 70-ти Пилипа, а також Феофана Сповідника.
Прикмети дня говорять про погоду найближчим часом і коли чекати на зиму:
У народі 24 жовтня – свято Афанасія день, названий так на честь святителя Афанасія, патріарха Цареградського, пам’ять якого також відбувається сьогодні.
Талісманом людини, народженої 24 жовтня, є гранат. Цей камінь був відомий стародавнім скіфам, які прикрашали їм свої вироби із золота. Вважалося, що гранат здатний зупинити навіть найсильнішу кровотечу.
Привоз на початку квітня. Дощ ллє собі цілий день з маленькими перервами, покупці – самі… Read More
В Одесі планують спрямувати 2 мільйони гривень на санітарну обрізку зелених насаджень уздовж Траси здоров’я… Read More
Всім привіт із п'ятницею! І нехай вона виявиться по-справжньому позитивною та вельми продуктивною! І ще… Read More
У п'ятницю, 4 квітня, очікується сонячна активність із К-індексом 5 (червоний рівень), що відповідає сильним… Read More
В Одесі можуть розпочати примусову евакуацію неправильно припаркованих авто вже у травні. Водіям доведеться сплачувати… Read More
Розвиток промислових квадрокоптерів тісно пов'язаний із зростанням потреби в ефективній та безпечній розвідці місцевості, інспекції… Read More