Новини

В Одесі оцифрували хрести Куяльницького козацького кладовища

В Одесі створили цифровий Каталог хрестів Куяльника - одного з найбільших і найстаріших козацьких кладовищ України. Завдяки оцифруванню дослідники та науковці тепер можуть з більшою точністю оглядати поверхні та розшифровувати знаки, які раніше було важко прочитати та зрозуміти.

Це проєкт команди «Піксельовані Реальності», який охоплює всі надгробки та хрести, на яких є знаки та написи.

Над створенням Каталогу хрестів Куяльника також працювали краєзнавець Дмитро Жданов, фахівець із картографічного дизайну та просторового аналізу Федір Гонца.

Метою проєкту є збереження та вивчення цінної української спадщини.

По темі: Козацькі місця Одещини

Куяльницький цвинтар Одеси – найбільше зі збережених козацьких кладовищ України, історична пам’ятка другої половини 18 ст., кінця 19 ст. загалом. – кінця 19 ст. Загалом, на цвинтарі понад п’ять сотень поховань, близько двох сотень увінчані кам’яними хрестами, а 32 мають написи. За допомогою фотограмметрії та 3D-моделювання команда «Піксельовані Реальності» оцифрувала 32 хрести.

Також у рамках роботи над каталогом вдалося уточнити написи трьох хрестів.

«Каталог хрестів Куяльницького кладовища руйнує імперські міфи про історію Одеси і доводить, що українці жили тут задовго до заснування міста. Цей проєкт також спрямований на скасування російських наративів і висвітлення того, що впродовж багатьох століть тут співіснували люди різних національностей, зокрема кримські татари, турки, українці та греки», – розповіла Яна Бойцова, співзасновниця ГО “Піксельовані Реальності”.

Організатори проєкту сподіваються, що завдяки детальній інвентаризації не лише територія цвинтаря, а й окремі хрести отримають статус культурної спадщини та охоронятимуться від руйнувань.

«Козацькі хрести – це важливі джерела інформації про побут, матеріальну та нематеріальну культуру українського народу. Козацькі кладовища є історичною пам’яткою, яку ми маємо зберегти для наступних поколінь», – зазначив Федір Стоянов, начальник управління по роботі з ЮНЕСКО та охорони культурної спадщини Департаменту.

Читайте також:

 

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Новини

Прогноз погоди: до чого готуватись одеситам 19 вересня

За інформацією Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у четвер, 19 вересня 2024 року, в… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

В Україні можливий потужний землетрус – він захопить і Одесу: прогноз

Кандидат геологічних наук Сергій Кадурін не виключає, що в Україні може статися сильний землетрус, який… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеські школярі отримуватимуть по 10 тисяч: хто і коли

В Одесі школярі, чиї батьки загинули, захищаючи Україну від російських окупантів, щороку отримуватимуть від міста… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеська Книжка називатиметься інакше (відеофакт)

Хвиля дерусифікації, що захлеснула Одесу, дісталася і до знаменитого Книжкового ринку (він же – Книжка).… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеська міськрада виділила на допомогу ЗСУ сотні мільйонів гривень

Одеська міська рада у ході сесії, що відбулася сьогодні, 18 вересня 2024 року, виділила понад… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

В Одесі відремонтують узвіз Марінеско: коли почнуть ремонт і скільки він триватиме

Сьогодні, 18 вересня 2024 року, на черговій сесії Одеської міськради ухвалили рішення щодо ремонту злощасного… Читати далі

2024-09-18