“Одеське Життя” розповідає про православні свята 14 січня, традиції, прикмети і заборони цього дня. А ще ви дізнаєтеся, чому в світі в цю дату відзначають День логіки, хто є іменниками, які історичні події сталися.
14 січня за новоюліанським календарем – день святої Ніни, просвітительки, яка увійшла в історію православ’я тим, що привела народ Іверії (Грузії) до християнства.
Свята жила наприкінці III-початку IV століть. Дівчина народилася в Каппадокії (зараз територія Турції, а тоді – Візантійської імперії), у родині багатих, благородних та благочестивих людей. Батько Ніни був родичем святого Георгія Побідоносця, а її мати – сестрою патріарха Єрусалимського. У віці 12 років батьки Ніни разом з нею переїхали до Єрусалиму, де батько став відлюдником, а мати стала служити при храмі Гробу Господнього. Виховання Ніни на себе взяла благочестива стариця. Жінка була родом з Іверії і багато розповідала дівчинці про свою рідну землю. Ніна з юності вивчала Святе Письмо, а після спілкування з наставницею в неї з’явилося бажання проповідувати християнство у Грузії. А після того, як, за переказами, Ніні з’явилася Матір Божа і вручила їй хрест із виноградних лоз, вона віднеслася до цього як до пророцтва. В той час імператор Діоклетіан почав переслідувати християн і дівчина не роздумуючи поїхала до Іверії. Там вона прославилася як цілітелька – після її молитов люди повертала здоров’я. Ніна обійшла весь іверійський край із проповідями і навіть зуміла навернула у християнство місцевого царя Мероя. Після цього з Константинополя запросили єпископа і священиків, побудували перший в Іверії храм в ім’я святих Апостолів.
У Грузії святу рівноапостольну Ніну вважають просвітителькою, яка привела країну до православ’я.
Читайте також: Православний церковний календар на 2024 рік за новоюліанським і юліанським стилями
Свято 14 січня за старим стилем – Обрізання Господнє та день пам’яті Василя Кесарійського (Великого). Про це православне свято ми писали 1 січня.
Також за народною традицією святкували Старий Новий рік. Українці влаштовували посівалками. Хлопчики та юнаки з зерном обходили сусідні будинки, засівали господарям поріг і бажали щасливого року, за що отримували частування. Посівальне зерно не викидали, а давали в корм птиці.
За давнім повір’ям, в свято 14 січня першим в будинок потрібно впустити чоловіка, щоб в родині цілий рік було щастя.
На стіл у Василів вечір українці готували м’ясні страви – холодець, кров’янку, домашні ковбаски, рульку. Заможні сім’ї запікали ціле порося. На свято запрошували всіх рідних і довго не розходилися.
У народне свято 14 січня варто зварити і покуштувати каші, щоб цілий рік бути здоровим.
У народному календарі 14 січня – Нінин день, який ще називають “Ніна – обряди худоби”. Цей день традиційно присвячують догляду за домашньою худобою.
Що не можна робити 14 січня:
Читайте також: Погода в Одесі – чи втішний прогноз на 14 січня
Цього дня можна піти в храм або помолитися святій Ніні вдома. У рівноапостольної Ніни просять позбавити від бід і скорбот, напоумити ворогів. Вважається, що свята допомагає у всіх добрих починаннях і справах.
За народним повір’ям 14 січня добре навести в оселі лад, закінчити розпочаті справи, можна прати і займатися рукоділлям, чим більше зробиш – тим багатшим будеш. Тим, у кого є домашні тварини, як уже говорили раніше, слід приділити їм особливу увагу: почистити хлів, клітки тощо, смачно нагодувати. Вважається, що в Нінин день коров’яче молоко має особливі властивості, тому потрібно випити хоча б трохи молока.
Іменини сьогодні за церковним календарем у Марка, Сергія, Павла, Ніни, Степана, Іллі, Андрія.
Народжений 14 січня людина за знаком Зодіаку – Козеріг. Іменинники цього дня за характером працьовиті та наполегливі. Вони стійко долають будь-які труднощі і ніколи не здаються. Не люблять грубих та істеричних людей, але нормально сприймають адекватну критику. Народжені 14 січня люди надихають близьких своїм оптимізмом та завзятістю.
В Україні та світі в минулому 14 січня сталося наступне:
14 січня в Україні і світі святкують Всесвітній день логіки. Ініціаторами впровадження цього свята стали міжнародні організації ЮНЕСКО та CIPSH, а їхня ідея була підтримана та затверджена під час головної конференції ЮНЕСКО наприкінці 2019 року. Дату святкування обрали не випадково, адже саме цього дня народився Альфред Тарський та помер Курт Гедель. Вони були видатними логіками XX століття.
Унікальність людини визначають саме свідомість, розум і мислення. Вони ж складають і основу логіки. Багато цивілізацій ще від початку людства вивчали здатність особистості логічно мислити. Однак громадськість мало інформували про значущість логіки.
Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More
Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More
В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More
У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More
Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More