Новини Одеси та Одеської області

На “прямій лінії” для військових відповіли як отримати статус учасника бойових дій 

На “прямій лінії” для військових відповіли як отримати статус учасника бойових дій 

Під час “прямої лінії”, яку проводило Мінветеранів, військові та їх, що перебувають у статусі ВПО, отримали відповіді про статус учасника бойових дій і як його отримати.

«Пряму телефонну лінію» провели в Міністерстві у справах ветеранів. На запитання, які стосувалися теми статусу учасника бойових дій, термінів отримування даного статусу та інші питання, відповіли директор Департаменту соціального захисту ветеранського відомства Руслан Приходько, його заступник Руслан Кучук і начальник відділу з розробки та реалізації житлових програм цього ж департаменту Олена Недиба.

Руслан Приходько

Руслан Приходько, директор Департаменту соціального захисту ветеранського відомства.

— Я військовослужбовець. Звільнився у січні 2023 року через поранення. Маю інвалідність ІІІ групи. Ми надіслали у січні документи на присвоєння статусу учасника бойових дій (УБД). Однак результату немає до цих пір, я не можу пільги оформити. Також написали заяву на виплату одноразової грошової допомоги, документи прийняли, але ніякої відповіді також немає. 

— У вас є статус особи з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни? Пільгами можна користуватися за одним зі статусів — або учасника бойових дій, або особи з інвалідністю внаслідок війни.

Крім того, для тих, хто має статус особи з інвалідністю внаслідок війни, пільги й виплати передбачаються більші, ніж для учасника бойових дій. Якщо вам посвідчення особи з інвалідністю видано безтерміново, немає потреби в оформленні статусу учасника бойових дій.

Згідно з Постановою КМУ №975 від 25 грудня 2013 року, документи на виплату грошової допомоги подаються виключно до ТЦК та СП (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Звідти їх направляють до Міністерства оборони України для розгляду на комісії, де приймається рішення в межах їхніх бюджетних призначень. Щодо виплати вам краще звернутися на «гарячу лінію» Міністерства оборони, а також подати до відомства письмове звернення.

— Я — мати загиблого військового. Хочу дізнатися, чи є правовою довідка, яку видала військова частина, про те, що мій син брав участь у заходах оборони України з 24 лютого 2022 року для оформлення статусу члена сім’ї загиблого захисника органами праці та соціального захисту населення?

— Перш за все, прийміть наші співчуття. Що стосується вашого питання, то, згідно із Постановою КМУ №740 від 23 вересня 2015 року, визначено перелік документів, необхідний для встановлення статусу члена сім’ї загиблого Захисника/Захисниці України. Рішення про відповідний статус встановлюється управлінням соцзахисту за місцем реєстрації. Однак довідка про участь — не є одним з основних документів для встановлення відповідного статусу.

Руслан Кучук

Руслан Кучук, заступник директора Департаменту соцзахисту ветеранського відомства.

— Хто є членами сім’ї військовослужбовця? Дорослі діти входять до неї?  

— До сім’ї військовослужбовця належать батьки, дружина, діти. Якщо дитина навчається, то вважається членом сім’ї військовослужбовця до 23 років. Якщо ні — до 18 років. Якщо діти одружені, то це вже окрема сім’я.

— Я звільнений з військової служби, доглядаю за батьком, який є інвалідом ІІ групи. Служив у першій окремій бригаді спеціального призначення ім. Івана Богуна. І вже кілька місяців я не можу добитися статусу УБД. Надсилаю до військкомату запити, їх забирають, але відповіді мені не дають. Я телефоную в частину, а там кажуть, що нічого не надходило. Маю 5 копій листів, що комісаріат надіслав документи спецзамовленням. 

— Тут має відбуватись комунікація між ТЦК і військовою частиною щодо пришвидшення направлення до них документів. Рекомендуємо зробити наступним чином: написати в довільній формі звернення на Міністерство оборони України, на Генеральний штаб Збройних сил України та прикріпити до нього всі копії листів ТЦК, які були направлені на військову частину та попросити у зверненні вчинити заходи відповідного реагування.

— Я — колишній військовослужбовець військової частини 7015, звільнений за станом здоров’я. Військкомат довгий час не дає запит на військову частину на документи для оформлення статусу учасника бойових дій, невикористану відпустку, невиплачені кошти. Військова частина просто відмовчується і відповіді ніякої не дає.

— Зверніться з офіційним листом до Міністерства оборони України з копією листа ТЦК про відправлення документів на військову частину. Щоб Міноборони посприяло в пришвидшенні направленні цих документів з військової частини. Отже, коли прийде до них лист від Міноборони, військова частина пришвидшить їх розгляд і оформлення.

— Які існують терміни для присвоєння статусу учасника бойових дій? Мій батько ще у січні подав документи, але статусу не отримав. Документи направляв керівник його підрозділу.

— При Міноборони створена 21 комісія. І в яку комісію були направлені документи — цю інформацію потрібно уточнити у командира.

— Чи може службовець ТРО отримати статус УБД?

— До Закону України «Про статус ветерана війни, гарантії їх соціального захисту» у березні 2023 року внесено зміни. Статус учасника бойових дій передбачений і для осіб, які приймали участь у добровольчих формуваннях територіальних громад (ДФТГ), які підпорядковуються командуванню сил територіальної оборони тієї чи іншої військової частини. Але розробити порядок встановлення статусу УБД цим особам КМУ доручив Міноборони. Наразі його ще немає.

Мінветеранів розроблено порядок про надання статусу ветеранів тим особам, які в перший місяць війни — з 24 лютого по 25 березня — взяли до рук зброю і стали на захист Батьківщини. За цей період часу такі особи можуть отримати статус учасника бойових дій без вступу до певного роду військ. Але цей порядок зараз на розгляді в КМУ.

— Куди скаржитися, якщо пільговикам відмовляють в безплатному проїзді у маршрутках?

— Щодо проїзду, то є певні перевізники, які заключають договори з органами місцевої влади, які відшкодовують їм перевезення пільгових категорій осіб. Але зараз вони не отримують коштів і можуть відмовляти у перевезенні пільгових категорій. У такому випадку пільговику варто звертатися до Державної служби України з безпеки на транспорті. Якщо буде зафіксовано номер автомобіля, маршрут, вони мають на нього зреагувати.

На “прямій лінії” працювали: Тамара Тисячна і Сергій Чернявський.

Читайте також, що на діяльність ТЦК і СП можна поскаржитись.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції