16 жовтня 1918 року гетьман Павло Скоропадський затвердив ухвалений Радою міністрів Української Держави закон про відновлення українського козацтва і видав відповідний універсал.
106 років тому було підписано Універсал гетьмана Скоропадського про відродження козацтва: «Для укріплення сили держави Української нашої відродити козацтво по всіх місцях його історичного існування на Україні, покладаючись в основі його відродження на ті козацько-лицарські традиції, що їх донесла нам історія наша з епохи минулої боротьби козацької України за свою свободу».
Читайте також: Монархія на чолі з гетьманом: як Скоропадський намагався створити незалежну Українську державу
З історичних джерел відомо, що питання про відродження козацтва виникло одразу після проголошення Скоропадського гетьманом України. Уже в перших його законодавчих актах – «Грамоті до всього українського народу» та «Законах про тимчасовий державний устрій України», окремо виокремлюється така категорія громадян як козаки.
ЗУ тексті Універсалу зазначено, що «козацтво в Україні очолює ясновельможний пан гетьман». Вступ до козацьких громад був добровільним. З-поміж інших громадян України до козацтва приймалися тільки особи православної віри. При гетьмані утворювалася Велика козача рада, у восьми регіонах – місцеві козачі ради.
Невдовзі до козацького стану було записано близько 150 тисяч родин.
«Вас, козаки, – нащадки славних лицарів запорожців, Ми призиваємо з честю носити даровані нами козацькі жупани і добре дбати про те, щоб соромом і ганьбою не покрити їх і клейнодів козацьких та тих великих славетних сторінок нашої історії, якими ми дотепер пишалися, – йшлося в гетьманському універсалі. – Нехай тіні великих предків наших дадуть усім нам силу й міць правдиво й чесно виконати те завдання, що тепер стоїть перед Нами й Державою Українською».
Цього ж дня Рада міністрів Української держави затвердила внесене міністром внутрішніх справ положення про організацію добровільних дружин і постановила асигнувати 5 мільйонів рублів авансом на їх створення.
Читайте також: Запорізька Січ на Одещині: де козаки залишили свій слід в історії регіону
Ще один тиждень травня позаду. Промайнув, як минають наші миті одного одеського дня. Аромати білої… Read More
У ніч на понеділок, 19 травня 2025 року, Росія планує демонстративний «навчально-бойовий» запуск міжконтинентальної балістичної… Read More
Нещодавно автор цих рядків "впав у дитинство". Інтернет нагадав мені римовані рядки з далеких років:… Read More
Зараз майже ніхто не уявляє собі життя без простих та зручних переказів з картки на… Read More
За інформацією синоптиків, завтра, у понеділок, 19 травня 2025 року, в Одесі та Одеській області… Read More
Між 6-ю та 7-ою станціями Великого Фонтану в Одесі є невеличка вуличка. Раніше вона називалася… Read More