Цього дня, 28 листопада 2024 року, православні християни згадують за новоюліанським церковним календарем (11 грудня за старим) святого преподобномученика та сповідника Стефана Нового. Про традиції, прикмети та заборони дня розповідає «Одеське життя».
Преподобномученик Стефан Новий – відомий православний святий, який зазнав страждань під час іконоборського періоду в історії Візантії. Він став прикладом твердості у вірі та твердої відданості православному вченню.
Святий Стефан народився в 715 році в Константинополі в благочестивій християнській родині. Його батьки довго молилися про народження дитини, і Бог подарував їм сина. Вони виховували його в православній вірі та благочесті.
Це були часи, коли у Візантійській імперії панувало вчення іконоборців, підтримуване імператором Константином V Копронімом: ікони були офіційно заборонені, а християни, які їх шанували, зазнавали гонінь. Родина Стефана змушена була ховатися, а сам Стефан у юному віці пішов до блаженного пустельника Іоанна на гору святого Авксентія поблизу Константинополя. Там він повністю присвятив себе аскетичному життю, молитві, посту та вивченню Святого Письма.
З часом на цій горі утворився монастир, а його ігуменом став Стефан. Його духовне життя та прагнення до чистоти зробили його шанованим серед братії монастиря. Стефан Новий став одним із найактивніших захисників православного вчення про шанування ікон. Він сміливо виступав проти імператорського указу, закликаючи християн залишатися вірними традиціям Церкви.
Про обитель та шанування ікон у ній донесли імператору, і він наказав заарештувати ігумена – так Стефан опинився у засланні на одному з віддалених островів. Однак і там він незабаром зібрав громаду учнів. Тоді влада вирішила відправити ігумена та інших християн у в’язницю. Але й там він продовжував молитися та підтримувати інших ув’язнених.
Дізнавшись про це, імператор розлютився, однак влаштувати суд над Стефаном він не міг, боячись народного гніву. Тому до святого підслали найманих убивць, а коли ті не впоралися, імператор наклепав на Стефана – нібито той хоче скинути його з престолу. Розлючені воїни піддали ігумена жорстоким тортурам, але він не відрікся від своєї віри. Стефан був побитий до смерті та помер як мученик за православну віру. Це було в 767 році. Передання каже, що на наступний день після його смерті на Константинополь обрушилися буря та мла.
За старим, юліанським, календарем сьогодні день пам’яті трьох святих Гурія, Самона і Авіва, а також Паїсія Величковського.
За прикметами дня судять, якими будуть зима і весна:
У народі прозвали 28 листопада свято Сойчин день. Було помічено, що саме цього дня птахи сойки, які завжди ластяться до людей, обов’язково прилітають до житла.
Завідувач кладовища одного з комунальних підприємств в Одеському районі «продавав» місця для поховання. Read More
Ну от вже й липень з його спекою, черговими прильотами та, звісно, «гарячим» Привозом з… Read More
У неділю, 6 липня 2025 року, в Одесі відкриється виставка «Жінки, які пережили Голокост». Подію… Read More
Усім привіт і доброго ранку, а дня виключно позитивного! Так-так, усім ворогам на зло, хоч… Read More
У п'ятницю, 4 липня, сонячна активність буде середнього рівня, ймовірність значних магнітних бур невисока. Read More
Біля села Косівка в Березівському районі Одеської області 20 травня сталася масштабна пожежа. Вогонь охопив… Read More