С момента вторжения Российской Федерации в Украину 24 февраля 2022 года наша страна на сходит с первых страниц ведущих мировых газет.
Великобританія. Перші шпальти британських ЗМІ присвячені словам президента Джо Байдена про підвищення ставок у відносинах з Росією і фігурують у впливових змі.
The Guardian наводить попередження Байдена російському керівництву, оскільки в ньому йдеться, що він «підняв ставки».
The Times пише, що слова президента США виглядають «здавалося б, двозначними», але припускають, що західний альянс може використати війська чи інші військові засоби, щоб допомогти Україні у разі хімічної атаки з боку Росії. Газета повідомляє, що джерела в британському уряді висловили розчарування через його висловлювання, припускаючи, що краще залишити президента Путіна в здогадах. Times вітає єдність, продемонстровану НАТО, яка, за її словами, була «жвавою» вторгненням Росії. Але вважає, що збереження цієї єдності буде проблемою «перед лицем кампанії, що можливо затягнулася». У документах НАТО пропонується, щоб НАТО прагнуло «швидшої поразки» Путіна, а не «безладного компромісу і мирної угоди, які, схоже, підтримують деякі західні лідери».
«Поцілуй його на прощання» — заголовок Metro, в якому йдеться про те, що Великобританія принизила одного з найближчих союзників Володимира Путіна, наклавши санкції на його гламурну падчерку. Поліні Ковальової, падчериці міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова, були заморожені її активи та банківські рахунки разом із 64 іншими людьми, пов’язаними з російським президентом, повідомляє газета.
Daily Telegraph цитує президента США Джо Байдена, який попередив, що США дадуть відповідь тим же, якщо Володимир Путін застосує хімічну зброю в Україні. Його слова пролунали після того, як один західний чиновник раніше припустив, що НАТО не втручатиметься у військове втручання навіть у відповідь на такий напад із боку Кремля.
Financial Times вітає кроки Міжнародного кримінального суду щодо розслідування ймовірних військових злочинів в Україні. Його лідер визнає, що Путін «не скоро опиниться на лаві підсудних у Гаазі». Але далі йдеться, що висунення йому звинувачення «зміцнить в українців почуття того, що вони на правильній стороні історії, і, можливо, допоможе переконати російських солдатів у тому, що вони підтримують та воюють за зло». На першій смузі матеріал «Байден тисне на Китай» у зв’язку з війною в Україні.
На фото зустріч лідерів НАТО.
На першій шпальті «Daily Mail» повідомляється, що Борис Джонсон тепер розглядається Кремлем як ворог номер 1 через його спроби активізувати міжнародну реакцію на вторгнення Москви.
Прес-секретар президента Путіна Дмитро Пєсков заявив, що Джонсона вважають “найактивнішим учасником антиросійських перегонів”.
Європа. Австрія. Газета «KURIER» розмістила анонс статті на першій шпальті, надавши їй заголовок: «Рублевий маневр Путіна змушує Європу захищатися.
Розбирання на енергетичному ринку: ЄС втрутиться чи буде газовий бойкот?»
Анонсується матеріал «Шматочок Ішлю в Україні», який розповідає, що 250 років тому австрійці емігрували до Кенігсфельда в Україні та зберегли свою культуру до наших днів.
“Захід гуртується проти Росії” заголовок в австрійському “Der Standart”
Фото підписано на першій шпальті: «НАТО продемонструвало єдність на своєму саміті, щоб зупинити агресивну війну Росії. У той час як президент США Джо Байден був у центрі групового знімку, канцлер Німеччини Олаф Шольц прийшов надто пізно». НАТО застерігає Росію від використання хімічної зброї та вимагає від Китаю засудити загарбницьку війну. Президент США Джо Байден вважає НАТО «сильним і єдиним» проти Росії. На засіданні альянсу в Брюсселі було прийнято рішення про збільшення військ у Східній Європі.
До Москви надіслали попередження: якщо Росія використає хімічну зброю в Україні, це буде «серйозні наслідки». Від Китаю, НАТО очікує чіткого засудження російської загарбницької війни в Україні. Пізніше того ж дня Байден відвідав саміти G7 та ЄС. Там обговорювалися подальші санкції
Німеччина. Газета FAZ, Підпис фото на першій шпальті: «Фото групи НАТО: перед генеральним секретарем НАТО Столтенбергом, Кая Каллас (Естонія), Джо Байденом (США), Еммануелем Макроном (Франція) Борис Джонсон (Великобританія), Тайіп Ердоган (Туреччина) і Кіріакос Міцотакіс (Греція)
Головний матеріал на першій шпальті: «Шольц: НАТО погрожує Росії «серйозними наслідками». «Застереження від використання біологічної чи хімічної зброї / Зеленський хоче протикорабельних ракет»
Країни НАТО пригрозили Росії «серйозними наслідками», якщо вона використає біологічну або хімічну зброю в Україні. «Ми відповімо, якщо він (Путін) скористається цим, — сказав президент США Джо Байден після зустрічі на вищому рівні тридцяти держав-членів, — і характер нашої відповіді залежить від характеру операції». Allianz пообіцяв Україні захисні засоби та ліки.
Крім того, НАТО привело сили NBC своєї команди інтервенцій у підвищену бойову готовність. «Ми підвищуємо готовність союзників реагувати у разі хімічних, біологічних та ядерних атак», – заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Існує ризик того, що люди в країнах НАТО можуть постраждати, наприклад, через інфекцію або розповсюдження хімічних речовин. Країни-члени продовжили термін повноважень Столтенберга до вересня 2023 року. Президент України Володимир Зеленський закликав країни НАТО постачати важке озброєння. Зокрема, звертаючись безпосередньо до глав урядів, він згадав про бойову авіацію, танки, ракетні установки, важкі системи протиповітряної оборони та протикорабельне озброєння. Тоді Столтенберг сказав обережно. З іншого боку, американська сторона заявила, що розпочалися консультації з союзниками щодо поставок протикорабельних ракет. За словами високопоставленого урядовця, є “технічні проблеми” з доставкою, які обговорюються. Федеральний канцлер Олаф Шольц вперше прокоментував вимогу президента Росії Володимира Путіна про постачання російських енергоносіїв напередодні надалі оплачувати в рублях. Є фіксовані контракти, сказала канцлер, які передбачають оплату в євро або доларах. «Це важливо.» До речі, санкції проти Москви були спрямованими, а поставки російських енергоносіїв свідомо виключалися. В інтерв’ю F.A.Z. багатосторонній договір «про гарантії миру та безпеки». Кілька країн, які також мають військове значення, включно з Америкою, повинні були б надати Україні обов’язкові гарантії в рамках мирної угоди, «щоб ця війна не повторилася». При цьому важливими цілями є припинення вогню, виведення російських військ і збереження територіальної цілісності України.
«Руйнівник Росії» ще один матеріал на першій шпальті.
Найнадійніший слуга Путіна звинуватив Америку в бажанні принизити, розділити та знищити Росію. Цього, за словами колишнього президента Медведєва, ніколи не дозволять. Хто б у цьому сумнівався? Путін і його помічники зроблять все самі.
Вони позбавляють Росію останнього сліду гідності. Лише осліплені росіяни можуть пишатися тим, що їхня армія вторгається в мирну сусідню країну, де «братський народ» не хотів нічого іншого, як самостійно вирішувати свою долю. Росія веде там завойовницьку кампанію, яка набуває ознак війни на знищення. Його жертвами вже стали десятки тисяч чоловіків, жінок і дітей, а також тисячі російських солдатів. Мільйони людей тікають від російських бомб і ракет, які Кремль використовує, щоб перетворити цілі міста на руїни.Ця оргія насильства знайде місце в підручниках історії поряд зі злочинами масового вбивці Сталіна, якому Путін неодноразово віддавав шану. У Росії пропаганда і цензура досі перешкоджають поширенню правди. Але й зараз не всі росіяни можуть сказати, що нічого не знали і навіть не підозрювали про войовничість свого лідера.
Путін розділив Росію задовго до того, як вторгся в Україну: на ту частину, яка підтримує його режим і отримує від цього прибуток, і ту частину, яка має право давати гарматне м’ясо для військових кампаній. Путін дозволив олігархам грабувати їхні будинки, якщо вони залишаться поза політикою. Ті, хто, як і Ходорковський, порушив це правило, втратили все, в тому числі і свободу.
Путін все більше забирає це у простих громадян. Він перетворює Росію на в’язницю і богадельню. Санкції, якими країна розплачується за манію війни Путіна, руйнують економіку, валюту та національний бюджет. Доходи від експорту нафти, газу та вугілля зменшаться. Ланцюжки поставок у галузі вже розриваються. Наскільки Китай зможе зайняти місце своїх західних торгових партнерів, чи хоче він цього, і якщо так, то за якими цінами та умовами – питання відкрите.
Данія. Відання «Politiken»: «Джо Байден перебуває в Європі, щоб заручитися підтримкою нового світового порядку та нової холодної війни проти Росії та Китаю».
Італія. Газета «La Stampa», заголовок на фото: «Я, на маріупольському кладовищі».
Заголовок основного матеріалу: «Байден попереджає Путіна, що буде відповідь на атаку хімічною зброєю».
Іспанія. Газета «La Vanguardia», підпис фото на першій шпальті: «Учора в Брюсселі відбувся саміт НАТО під головуванням президента США Джо Байдена та генерального секретаря Атлантичного альянсу Єнса Столтенберга».
Заголовок основного матеріалу: «Байден бере на себе керівництво згуртованим НАТО перед російським викликом»
Нідерланди, газета «AD» вийшла із заголовками на першій шпальті:
Захід збиває ряди проти Росії
• Країни НАТО будуть постачати Україні ще більше зброї
• Погані частини та корупція зривають просування армії Путіна
• Біженці з України продовжують прибувати. Хто вони?
Підпис фото на першій шпальті: «Прем’єр-міністр Марк Рютте вітає президента США Джо Байдена перед початком саміту НАТО. Байден вперше взяв участь у зборах суспільства»
Японія, США та Ізраїль. Газета «The Japan Times» подписала фото: «Президент України Володимир Зеленський виступив у прямому ефірі, зокрема у Франції, США, Німеччині та Японії» (за годинниковою стрілкою зверху зліва).
Заголовок на першій шпальті «Віртуальний тур сил Зеленського».
Як професійний комік ще три роки тому, Володимир Зеленський вміє адаптувати свій матеріал для різної аудиторії. Як президент нації, яка перебуває у стані війни, він застосував цю навичку, щоб отримати чудовий ефект у віртуальному світовому турне, надихаючи й ганьбячи в рівній мірі.
У середу на величезних екранах Національного парламенту Японії, а потім і Національної асамблеї Франції, Зеленський запропонував законодавцям зв’язатися з тяжким становищем України, зігравши з їхньою власною історією та самопочуттям, так само, як він робив принаймні десять разів після вторгнення Росії. Україна рівно місяць тому.
Для більшості лідерів виступати перед палатою іншої демократії — це честь, яка надається раз у політичному житті. Зеленський викликав овації навіть у Берліні, незважаючи на його різку критику, згадуючи про вину Німеччини у Другій світовій війні, коли він попросив Бундестаг припинити ставити інтереси бізнесу вище життя українців, щоб “не довелося знову соромитися одного дня”.
Погано перевершена Росією на суші, в повітрі та на морі, інформаційна війна є єдиною ареною, на якій Україна явно перемагає. Це багато в чому завдяки міжнародному роуд-шоу Зеленського, що стало можливим лише завдяки нормалізації відеоконференцій після пандемії, а також похмурій зірковій якості неголених, одягнених у колір хакі — і звичайно ярких— звернень Зеленського.
«Це просто щось величезне», – сказав Аластер Кемпбелл, коли, будучи главою комунікацій колишнього прем’єр-міністра Тоні Блера, організував перше звернення британського лідера до законодавчого органу Франції в 1998 році. «Ми витратили величезну суму під час підготовки промови, французи вивели своїх барабанщиків, і я не думаю, що я коли-небудь бачив Тоні таким, що нервує». Зеленський багато разів робив це, кілька разів на тиждень, домагаючись запрошень завдяки визнанню свого імені та популярності серед виборців у більшій частині демократичного світу. У вівторок, коли він поєднував свої віртуальні виступи з розмовою зі своєю власною нацією, керуючи військовими зусиллями і просто залишаючись в живих під російськими бомбардуваннями та ймовірними замахами, він виглядав втомленим.
«Зеленський використовує — і я не маю на увазі це не в негативному сенсі — той факт, що частина їхніх меседжів полягає в тому, що ми підтримуємо Україну», — сказав Кемпбелл, маючи на увазі політиків, до яких він звертається. «Тож частина його повідомлень полягає в тому, що дуже дякую вам за це, але ми хочемо, щоб ви зробили більше».
Того балансу між вдячністю та докором досягти важко, але йому сприяє незвичайна — для політика — здатність Зеленського здаватися справжнім. Іноді здається, що його заклики мали безпосередній вплив.
The Wall Street Journal вийшла із заголовком «Байден хоче, щоб G-20 вигнала Росію». Підпис фото на першій шпальті: «Президент Байден зустрівся в Брюсселі в четвер з лідерами Північноатлантичного договору, а також з лідерами G-7 і Європейського Союзу. Пан Байден наголосив, що НАТО та європейські союзники єдині у підтримці України».
«Україна вдаряє по порту, ворожому кораблю» назва головного матеріалу.
Фото: «На екрані з відео видно, як в українському порту Бердянськ випотрошений полум’ям російський корабель» супроводжує матеріал.
Україна заявила, що в четвер завдала удару по окупованому Росією порту в приазовському місті Бердянськ, спалахнувши велику пожежу та вразивши російський військовий корабель на місці, яке стало основним логістичним центром для московських сил вторгнення. На кадрах з місцевості видно, що з корабля виривається дим і вибухають вторинні вибухи від детонуючих боєприпасів. На кадрах також видно, як два менших російських кораблі тікають з порту після вибухів, одне з них горить.
Атака в Бердянську — 50 миль на захід від обложеного порту Маріуполя та майже в 100 милях від головної лінії фронту на півдні України — є ознакою того, що Київ зберіг значні військові можливості у боротьбі проти більших російських сил, які намагаються підтримувати лінії постачання. в країні.
Російські чиновники не підтвердили напад. Спочатку Київ заявив, що в результаті удару було знищено десантний корабель ВМС Росії «Орськ». Українські новини назвали корабель-мішень «Саратов», той же клас великого десантного корабля, що й «Орськ». У пізнішій заяві українські військові заявили, що вразили російські десантні кораблі в Бердянську, і що один з них був охоплений вогнем. Бердянськ, де регулярно спалахують проукраїнські протести, є одним із небагатьох українських міст, захоплених Москвою за місяць після того, як президент Росії Володимир Путін вторгся в Україну 24 лютого. Українські чиновники не розкривають, як Україна здійснила напад.
Протикорабельні ракети «Нептун» мають дальність дії близько 200 миль і досі не використовувалися в конфлікті. Україна також має балістичні ракети з відомою дальністю дії близько 75 миль, хоча можуть бути модифікації з більшою дальністю. Андрій Риженко, колишній капітан ВМС України, тепер у Центрі оборонних стратегій, київський аналітичний центр
Маючи тісні зв’язки з військовими, він вважає, що Україна використала одну або кілька балістичних ракет «Точка-У», щоб порушити ланцюг постачання Росії вздовж узбережжя Азовського моря.
«Для росіян це найпростіший спосіб привезти та нагодувати свій контингент», – сказав пан Риженко.
«Президент розширює допомогу, санкції, відкриває двері для біженців, союзники планують наступні кроки в Україні» – ще один матеріал на першій шпальті.
Президент Байден заявив, що Росію слід виключити з групи 20 великих економік і пообіцяв, що США візьмуть до 100 000 біженців, які втечуть з України, коли він зустрівся зі світовими лідерами, щоб обговорити нові санкції та гуманітарну допомогу у відповідь на вторгнення Москви.
Зібрання в четвер у Брюсселі відбулися на тлі занепокоєння, що президент Росії Володимир Путін може дати наказ про застосування хімічної чи іншої нетрадиційної зброї в Україні, що, за словами Байдена, викличе реакцію.
Пан Байден підкреслив, що НАТО та європейські союзники об’єднані у своїх зусиллях. Сполучені Штати окреслили новий раунд санкцій проти політичних діячів, олігархів і оборонних компаній і 1 мільярд доларів на гуманітарне фінансування.
«Найголовніше, щоб ми залишалися єдиними, а світ продовжував зосереджуватись на тому, який скотина цей хлопець», – сказав пан Байден, маючи на увазі пана Путіна. «І всі життя невинних людей, які будуть втрачені та зруйновані».
Пан Байден також сказав, що, на його думку, Росію слід вилучити з G-20, додавши, що рішення залишається за групою. За його словами, це питання обговорювалося в четвер серед лідерів. За його словами, якщо неможливо усунути Росію, він висунув ідею, що Україні потрібно дозволити брати участь у зустрічах і спостерігати.
«США та союзники об’єднуються проти Росії на 3 термінових самітах пише The New York Times. Фото на першій шпальті: «Президент Байден розмовляв з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, коли лідери Групи 7 зібралися в четвер у Брюсселі».
«Клятва по санкціям і допомоги біженцям, але нові можливості виявляються обмеженими»
БРЮССЕЛЬ — Президент Байден та лідери понад 30 країн зібралися у четвер, щоб продемонструвати об’єднану опозицію вторгненню Росії в Україну, оголосивши про нові економічні санкції, допомогу біженцям, розгортання додаткових сил у Східній Європі та похмурі приготування на випадок застосування Росією хімічної, біологічної чи ядерної зброї. Але історична зустріч світових лідерів у серії з трьох самітів у четвер підкреслила, як Сполучені Штати та їх союзники в певному сенсі досягли своїх обмежень у створенні єдиної глобальної відповіді на найбільший європейський конфлікт у більшій частині. ніж півстоліття. У той час як вони відточують інструменти, які вони використовують проти Росії, у них, схоже, є мало нових, до яких можна дотягнутися.
Пан Байден і його союзники рухалися з несподіваною швидкістю та владою протягом останніх чотирьох тижнів, згуртуючи більшу частину світу проти президента Росії Володимира В. Путіна. Проте відчуття тупика на полі бою тепер також відчувається в залах дипломатії, де робити нові драматичні кроки для протидії агресії пана Путіна виявляється важко. Європейці заявили, що не бажають нести на собі наслідки нових обмежень російської енергетики, від яких вони залежать. І пан Байден заявив, що не хоче вводити війська в Україну і ризикує розпочати війну проти Росії.
Пан Байден заявив, що США приймуть 100 тисяч українців
біженців, і він та його колеги оголосили про новий раунд поставок зброї для України, але не винищувачів, про які благав президент Володимир Зеленський.
Вони в один голос висловили свою «рішучість протидіяти спробам Росії зруйнувати основи міжнародної безпеки та стабільності». Але вони знову відмовилися вводити в небі над Україною заборонену для польотів зону, що означало б готовність збивати російські літаки.
Вони пообіцяли посилити санкції проти Росії, але європейці не заблокували імпорт російської нафти і газу, як це зробили Сполучені Штати. Європа в значній мірі залежить від російської енергетики, виплачуючи пану Путіну величезні доходи, необхідні для підтримки його збройних сил, і даючи йому владу чинити хаос у Європі, перериваючи постачання.
«Я думаю, що ми бачимо скоординовані розбіжності між Європейським Союзом та Сполученими Штатами», – сказав Муджтаба Рахман, керуючий директор Eurasia Group з Європи. «Немає жодного розриву чи навіть розколу. Швидше, є домовленість про те, що США будуть діяти більш агресивно, ніж ЄС. тому що вони можуть собі це дозволити».
Розмовляючи з журналістами в четвер увечері, пан Байден сказав, що він попросив провести екстрені зустрічі — з лідерами НАТО, Європейського Союзу та Групи 7 промислово розвинених країн — щоб показати пану Путіну, що союзники не «зламаються» їхню рішучість продовжувати економічний тиск на Росію протягом днів, тижнів, місяців тощо.
«Ми повинні залишатися повністю, повністю, повністю об’єднаними», — сказав він, додавши, що виступає за виключення Росії з Групи 20 індустріальних держав і країн, що розвиваються.
«The Washington Post». Заголовок «Лідери додають російські санкції».
Фото: «Будинок у Харкові, Україна, зруйнований. Оскільки вторгнення вступає у свій другий місяць, руйнування та кровопролиття невпинні».
Фото 2: «Сотні людей чекають перетину в Польщу 6 березня. Місяць війни з Росією змусив кожного четвертого українця покинути рідну домівку. Інші, хто залишився, адаптуються, але це тяжко»
Ізраіль. Газета «The Jerusalem Post» вийшла с заголовком «Джо Байден перебуває в Європі, щоб заручитися підтримкою нового світового порядку та нової холодної війни проти Росії та Китаю»
Лідери НАТО домовилися у четвер посилити свою військову, фінансову та гуманітарну підтримку Україні. Рішучий генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг привітав мужність українського керівництва, заявивши, що НАТО стоїть на боці свого народу. Не будучи членом НАТО, президент України Володимир Зеленський виступив на саміті НАТО через Zoom7 Генсек оголосив, що альянс направить в регіон більше солдатів, реактивних літаків, бойових кораблів і підводних човнів, але підкреслив, що солдати в Україну не потраплять
Газета «HAARETZ». Фото на першій шпальті: «Український силовик стоїть на варті під час ракетного удару в Києві, четвер». Головний матеріал: « «Чому Росія зазнає невдачі. Старший офіцер розвідки розповідає, чому він ніколи не очікував вторгнення Росії»
КИЇВ – Кожного вечора після вторгнення Росії в Україну Президент Володимир Зеленський виступає із відеозверненням до нації українською мовою. У середу ввечері, коли перший місяць війни наближався до кінця, він замість цього говорив англійською, звертаючись до людей по всьому світу. Він намагався переконати їх, що «Росія намагається перемогти свободу всіх людей у Європі, усіх людей у світі», і закликав їх приєднатися до акцій протесту та солідарності за Україну, де б вони не жили. Зеленський цілком усвідомлює короткочасну увагу світу і що після місяця напружених боїв, яким не видно кінця, проблеми України можуть більше не залишатися в центрі глобального порядку денного. Але Зеленського хвилює не лише світова думка, а разом з нею і військова та дипломатична підтримка, яку Україна отримує від Заходу. Йому потрібно насамперед переконати власну громадськість, яка тільки починає звикати до думки, що тепер вони дивляться на перспективу тривалої війни, яка може тривати ще багато місяців, навіть років, що вони й надалі користуватися цією підтримкою в попереду темні дні. Український народ здивував усіх, тримаючись разом і протистоявши значно перевершуючій російській армії. Але продовжувати це робити після того, як пройде перший приплив успіху на полі бою, буде набагато складніше. У той час як Зеленський як президент є номінальним керівником, існує ціла команда людей, які керують військовими діями, військовими та розвідувальними службами, цивільною інфраструктурою та економікою.
Подготував Сергій ЧЕРНЯВСЬКИЙ