У світлі обговорення законопроекту про мобілізацію в НБУ прокоментували можливість накладання фінансових обмежень на ухилянтів. Там вважають, що блокування банківських рахунків матиме негативні наслідки для фінустанови.
25 грудня у Верховній Раді зареєстрували законопроект про мобілізацію №10378 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби».
Читайте також: Новий законопроект про мобілізацію порушує конституційні права: омбудсмен з прав людини
Як зазначив голова Національного банку України Андрій Пишний, НБУ оприлюднив законопроект, але питання мобілізації не входить до зони компетенції Нацбанку.
Однак згодом перша заступник голови Нацбанку Катерина Рожкова прокоментувала можливість накладання фінансових обмежень на ухилянтів.
У контексті можливого ухвалення змін до закону про мобілізацію в суспільстві багато говорять про обмеження для військовозобов’язаних, які не з’явилися в ТЦК для уточнення даних. Серед поширених думок – блокування банківських карткових рахунків.
Однак на сьогоднішній день інформацію про конкретного клієнта банку, зокрема стан та номер його рахунку можуть розкривати третім особам лише в дуже обмежених випадках, і найчастіше йдеться виключно про рішення суду.
Я хочу вірити, що цього не дійде. Ми себе позиціонували як цифрову країну, я не думаю, що нам слід робити такі фінансові репресії, мають бути залучені інші механізми. І ті бази даних, які мають наші військкоми, ті плани мобілізації… Усього цього можна досягти цивілізованим способом, — каже перша заступник голови Нацбанку Катерина Рожкова.
Про негативні наслідки таких рішень говорять і представники банківської сфери, зазначаючи, що обмеження прав на банківські послуги — це не лише блокування банківських рахунків, арешт карток чи заборона грошових переказів. Це ще й кредитні послуги, зокрема погашення кредитів — фінустанови можуть мати справу з їх масовим неповерненням.
У законопроекті щодо удосконалення питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби (№10378), внесених до Верховної Ради, описано обмеження для тих, хто ухиляється від служби.
Відповідно до запропонованої нової ст. 20-1 Закону військовозобов’язані та резервісти, які не виконали обов’язки, визначені ч. 3 ст. 22 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за повідомленням керівника ТЦК, вносяться до Єдиного реєстру боржників і до них можуть застосовуватися такі обмеження:
Читайте також: В Україні можуть мобілізувати півмільйона людей: що готують у Кабміні
За підсумками 2024 року до бюджету Одеси надійшло понад 835 мільйонів гривень від плати за… Read More
Голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак прокоментував рішення приєднати… Read More
Білгород-Дністровський прощається з підполковником Володимиром Анатолійовичем Гложиком, який тривалий час вважався зниклим безвісти. Read More
На новому катері «Лоцман Чеберяков» відбулася урочиста церемонія підняття прапора. Це вже другий катер, побудований… Read More
У Подільській громаді презентовано мобільне аварійне джерело живлення - інноваційний комплекс із дизельним генератором, фотоелектричною… Read More
У п'ятницю, 4 квітня 2025 року, розпочалася 1136-та доба з початку повномасштабної війни в Україні.… Read More