28 жовтня 2024 року православні згадують великомученицю Параскеву Іконійську та преподобного Іова Почаївського. За старим - святих Євфимія Солунського, Лукіана Антіохійського та священномученика Лукіана Києво-Печерського. Розповідаємо також про традиції та прикмети цього дня.
За новим церковним календарем 28 жовтня православні християни вшановують пам’ять святої великомучениці Параскеви Іконійської та преподобного Іова Почаївського.
Свята Параскева жила в III столітті в місті Іконій (сучасна Туреччина). Вона народилася в заможній родині сенатора, де сповідували християнство. Батьки назвали доньку Параскевою, що з грецької перекладається як “приготування до суботи”, на честь п’ятниці – дня страждань Христа. Хоча дівчина рано втратила батьків, вона не зреклася віри навіть під час жорстоких гонінь на християн за імператора Діоклетіана. За відмову поклонятися язичницьким богам Параскеву піддали тортурам і стратили.
Преподобний Іов Почаївський, світське ім’я якого було Іван Залізо, народився в Галичині в середині XVI століття. Його духовний шлях розпочався надзвичайно рано – вже в 10 років він прийшов до Преображенського Угорницького монастиря, а в 12 прийняв чернецтво. Невдовзі Іов став священником і більше 20 років очолював монастир, захищаючи православну віру від утисків католиків та уніатів.
На початку XVII століття преподобний оселився в печері на Почаївській горі, неподалік від Успенської обителі. Завдяки своїй доброті та працелюбності він здобув повагу братії, яка обрала його ігуменом. Після 1642 року Іов прийняв велику схиму з ім’ям Іоанн і часто усамітнювався для молитви на кілька днів або й тиждень.
Преподобний прожив понад 100 років і спочив 1651 року. Його мощі було віднайдено 28 серпня 1659 року після трьох явлень святого київському митрополиту Діонісію. Хоча 1721 року уніати, захопивши Почаївський монастир, обмежили доступ до мощей, численні чудеса змусили їх дозволити вірянам поклонятися святині. 1831 року, після повернення монастиря православним, мощі преподобного Іова знову відкрили для загального поклоніння, а обитель отримала статус лаври.
За старим стилем 28 жовтня вшановують пам’ять святих Євфимія Солунського, Лукіана Антіохійського та священномученика Лукіана Києво-Печерського.
У народній традиції цей день називають Параскева П’ятниця або Параскева Льняниця. Традиційно з цього дня починали обробляти льон – перший пучок освячували в церкві та клали біля ікони святої.
Церква застерігає від гріховної поведінки: сварок, пліток, заздрості, осуду, помсти та відчаю. Народна традиція не радить цього дня:
Здавна свята Параскева вважається покровителькою жінок. Її ікона в домі символізує благополуччя та захист від хвороб. За традицією образ прикрашали цілющими травами, які використовували для лікування. До святої звертаються з молитвами про:
За новим стилем день ангела святкують: Анна, Панас, Наум, Степан, Терентій, Тимофій, Микола, Іван, Максим, Арсеній.
За старим стилем іменини у: Дмитра, Юхима, Афанасія, Лук’яна, Дениса, Івана.
Дивіться також: повний православний церковний календар на 2024 рік за новоюліанським і юліанським стилями
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More