Православні 17 листопада за новим церковним календарем вшановують пам'ять святителя та богослова – Григорія Чудотворця. У народі цей день отримав назву Григорій Зимовказівник. За стрим стилем - день пам’яти святителя Павла, митрополита Тобольського. Дізнайтеся про звичаї, прикмети та застереження, пов'язані з цією датою.
Після переходу Православної церкви України (ПЦУ) на новоюліанський календар у 2023 році всі неперехідні свята перемістилися на 13 днів вперед. Втім, релігійні громади та монастирі Украінської православної церкви (УПЦ) дотримуються юліанського (старого) календаря.
У православному календарі 17 листопада за новим стилем (30 листопада за старим) відзначається пам’ять святителя Григорія Чудотворця, котрий був першим єпископом Неокесарійським та присвятив своє життя служінню Господу.
При народженні майбутнього святителя нарекли Феодором. Він з’явився на світ у III столітті в місті Неокесарія Понтійська. Походив із заможної шляхетної родини, де дотримувалися язичницьких традицій. Змалку виявляв хист до наук і провадив доброчесне життя, через що нерідко ставав об’єктом насмішок однолітків. Згодом разом із братом вирушив до Палестини. На той час у Кесарії Палестинській діяла теологічна школа християнського наставника Орігена. Почувши його проповідь, брати стали його послідовниками.
Прийнявши християнство, Григорій мав намір усамітнитися від світського життя. Однак доля розпорядилася інакше: у 245 році єпископ Амасійський Федим висвятив його на єпископа Неокесарійського. Невдовзі Григорій отримав дар творити чудеса – зцілював тяжкохворих, виганяв нечисту силу, мирив ворогуючих.
Упродовж свого життєвого шляху святитель здійснив численні благодіяння та невтомно допомагав людям. Точний рік його упокоєння невідомий. Найвизначнішим його твором вважається “Символ віри Григорія Чудотворця”.
За юліанським календарем сьогодні вшановують пам’ять святителя Павла (Конюшкевича), митрополита Тобольського. Детальніше про це церковне свято та пов’язані з ним приписи ми розповідали окремо.
У народі цей день називають святом Григорія Зимовказівника. За давнім повір’ям, погода від світанку до полудня віщувала характер першої половини зими, а від полудня до смеркання – другої.
З початком Різдвяного посту варто особливо пильнувати себе від повсякденних гріхів. У день святого Григорія, як і щодня, слід утримуватися від гніву, ліні, зневіри, черствості до ближнього. Під час посту віряни мають дотримуватися певних обмежень у їжі – докладний календар харчування на Різдвяний піст 2024 року ми оприлюднювали раніше.
Народна традиція застерігає цього дня від далеких подорожей, позичання коштів та недбалості в одязі.
У день вшанування Григорія Чудотворця віряни звертаються до нього з проханнями про зцілення від недуг, дарування дітей, зміцнення віри та допомогу у складних життєвих ситуаціях.
За давньою традицією цього дня обов’язково відвідували лазню, вірячи в її цілющі властивості. Свято проводили у родинному колі, намагаючись відпочити від буденних справ і створити радісну атмосферу. Особливого значення надавали виконанню даного слова – це віщувало успіх у прийдешньому році.
За новим стилем іменини святкують Григорій, Геннадій, Іван, Захар, Михайло.
За старим стилем день ангела відзначають Іван, Порфирій, Олександр, Микола, Євгенія, Ілля, Степан.
Читайте також: Повний православний церковний календар на 2024 рік за новоюліанським і юліанським стилями
Поки в Україні тривають розмови про демографічну кризу, жінки продовжують народжувати навіть в умовах війни.… Read More
Сьогодні, у неділю, 17 листопада 2024 року, Одеса, як і вся Україна, пережила масований обстріл… Read More
Російський удар 17 листопада припав не лише по критичній інфраструктурі Одеської області. Постраждали також мирні… Read More
У зв'язку з надзвичайною ситуацією, що склалася в Одеському регіоні через масований російський обстріл вранці… Read More
Через масований ворожий обстріл знеструмлені декілька залізничних ділянок на півдні, заході та північному сході України. Read More
Ранок 17 листопада 2024 року для українців розпочався з одного з наймасовіших обстрілів за всю… Read More