16 грудня 2024 року православні в Україні за новим церковним календарем згадують пам’ять пророка Аггея. За старим стилем вшановують пам'ять святого Іоана Мовчальника. Також з публікації “Одеського Життя” ви дізнаєтеся про народні традиції, прикмети, заборони та іменинників цього дня.
Після переходу Православної Церкви України на новий календарний стиль у 2023 році фіксовані православні свята змістилися на 13 днів раніше. Водночас деякі релігійні громади та монастирі зберегли право дотримуватися старого стилю. Наприклад, Українська Православна Церква. Тож розглянемо, які свята відзначають у цей день за обома календарями.
16 грудня за новим календарем (29 грудня за старим) православні християни вшановують пам’ять пророка Аггея – одного з останніх провісників Старого Завіту.
Пророк Аггей належав до завершального періоду пророцтв Старого Завіту. Його життя припадає на VI століття до народження Христа. Перед його появою на світ Єрусалим захопили вавилоняни, які пограбували місто та знищили найважливішу святиню – Храм Соломона. Жителів Ізраїлю забрали в полон. Звільнення прийшло тільки після того, як Персія завоювала Вавилон.
Вважається, що Аггей народився під час полону, звідки пізніше повернувся до Юдеї. У цей час розпочалася відбудова Єрусалимського храму, але перська влада згодом заборонила будівництво. У 520 році до н.е. завдяки натхненним словам Аггея та пророка Захарії цар Зоровавель та народ відновили будівництво. Аггей передбачав, що новий храм перевершить попередній, бо саме в ньому Господь явить свою милість людству. Будівництво завершили у 516 році до н.е.
Пророчі слова Аггея збереглися в одній із дванадцяти книг малих пророків Старого Завіту.
За юліанським календарем сьогодні вшановують пам’ять святого Іоана Мовчальника, який був єпископом Колонійським.
Народні спостереження за погодою:
У народі цей день називають Агеїв день або день Аггея Зимовказівника. Люди помітили: якщо багато інею – на святки випаде багато снігу.
У це церковне свято, як і в інші дні, не варто сваритися, конфліктувати, говорити погані слова, лінуватися, заздрити чи мститися. Важливо не відмовляти у допомозі нужденним. Під час посту слід дотримуватися встановлених правил.
За народними віруваннями, не можна байдикувати, бо святий Аггей цього не схвалює. Також не рекомендується розмовляти через поріг – це може призвести до сварки.
Святого Аггея вважають захисником немовлят. Цього дня віряни моляться йому про здоров’я дітей, захист від пристріту, наставлення на правильний життєвий шлях, позбавлення від шкідливих звичок та збереження віри й доброти в душі. Вважається, що пророк допомагає знайти правильну дорогу в житті та особливо підтримує працьовитих людей. До нього звертаються з проханням подолати лінощі.
Народна мудрість каже: оскільки святий цінує працелюбність, день потрібно присвятити корисним справам вдома чи на роботі.
За новим церковним календарем іменини святкують: Софія, Петро, Ілля, Микола, Макар, Аркадій, Володимир, Павло, Олександр.
За старим стилем день ангела відзначають: Андрій, Варвара, Георгій, Іван, Микола, Сава, Федір, Кирило.
Читайте також:
Сьогодні, у суботу, 5 квітня 2025 року, розпочалася 1137-та доба з початку повномасштабної війни в… Read More
5 квітня 1710 року під містечком Тягин на козацькій раді старшини одностайно обирають Пилипа Орлика… Read More
На фронті загинув майстер спорту, дійсний член альпіністського клубу «Одеса» Тарас Цушко. Йому було лише… Read More
Біля фонтану у Міському саду фотографуються. Звична картина. А ще люди фотографують і сам фонтан.… Read More
У 2025 році одеські вчителі почнуть отримувати додаткові муніципальні виплати. Сума підтримки становитиме від 1… Read More
Вітаємо з суботою, друзі! Час відпочити та посміятися від душі! Ми підготували для вас добірку… Read More