Цього дня, 14 листопада, православна церква відзначає за новим церковним календарем (27 листопада за старим) пам'ять святого апостола Пилипа – одного з дванадцяти апостолів та улюблених учнів Ісуса. Також сьогодні – заговини на Різдвяний піст. Які традиції та прикмети пов'язані із сьогоднішнім днем, читайте у матеріалі «Одеського життя».
Євангеліє від Іоанна розповідає, що апостол Пилип був родом із міста Віфсаїди в Галілеї (там же народилися і апостоли Андрій та Петро). Його ім’я означає «люблячий коней». Згідно з Євангелієм від Івана, він був одним з перших, кого Ісус покликав слідувати за Ним.
Раніше «Одеське життя» розповідало, ким був святий апостол Яків
Пилип фігурує у кількох важливих подіях служіння Христа. Одним із таких випадків був момент, коли Ісус, звертаючись до Пилипа, спитав, де знайти хліб, щоб нагодувати тисячі людей. Пилип відповів, що навіть 200 динаріїв не вистачило б купити достатньо хліба для всіх. У відповідь Ісус чудово нагодував натовп.
Іншим відомим моментом є питання Пилипа до Ісуса під час Таємної вечері: «Господи, покажи нам Отця, і цього буде достатньо». Ісус відповів, що той, хто бачив Його, бачив і Отця.
У писаннях сказано, що Пилип був дуже освіченою людиною, присвятив своє життя православ’ю та вмів творити чудеса. Після Вознесіння Господнього він пішов проповідувати до Галілеї, Греції та іншіх країн.
Пилип часто асоціюється з чудесами, у тому числі з вигнанням демонів та зціленням хворих. Якось він зустрів жінку, в якої померла дитина, і воскресив її. Іншим разом апостол воскресив мертвого в місті Ієраполі Сирійському, де чинив свою проповідь: натовп озлобився на нього і зажадав, щоб він воскресив небіжчика в похоронній процесії, що йшла повз нього. Ще один випадок стався у Греції: апостола хотіли вбити єрусалимські книжники, але раптом засліпли. За молитвою Пилипа більшість їх зцілилися і прийняли християнство.
Про його смерть є різні версії. За однією з них, Пилипа розіп’яли на хресті в місті Ієраполі в Малій Азії, де він був мучеником за віру. Існує також переказ, що його поховали в Ієраполісі. Під час розп’яття, згідно з легендою, Пилип вибачався для своїх мучителів.
За старим (юліанським) календарем сьогодні День пам’яті святих братів Косми та Даміана Асійських
За прикметами цього дня можна дізнатися, як чекати на справжню зиму і якою вона буде:
У народі 14 листопада – свято Пилипів день або Загов’я, оскільки із завтрашнього дня (за новим церковним календарем, 28 листопада за старим) починається Різдвяний піст, який триватиме до Різдва (25 грудня за новим стилем).
За старих часів до цього часу намагалися закінчити всі заготівлі та закупівлі на зиму, бо потім все заметало снігом, і дороги ставали непрохідними.
Читайте також: Якими церковними календарями сьогодні користуються основні церкви в Україні: у чому їхні відмінності
Ви також можете дізнатися: Різдво та Різдвяний піст: коли святкувати, а коли постувати?
Вітаємо з новим днем, друзі! Хай ваш п'ятницю розпочнеться з гарного настрою! Ми зібрали для… Read More
Сьогодні, 23 травня 2025 року, очікується середня магнітна буря, яка може позначитися на самопочутті метеозалежних… Read More
З початком нового навчального року в усіх школах Одеської області запрацює державна цифрова освітня платформа… Read More
До 2014 року Алік Вітров був відомий в Одесі як ведучий телепрограм та заходів. Майже… Read More
У світі дитячих іграшок є особлива категорія, яка не тільки розважає, а й навчає. Це… Read More
Тепло потрохи повертається до Одеси. А з ним і традиційні літні концерти та події: сучасний… Read More