Авторський блог

Ви не знали?! Ядерний вибух на Харківщині був!

У липні 1972 року на Харківщині сталась подія, про яку мало хто знає: підземний ядерний вибух. Чому була використана атомна бомба на мирній українській землі та які небезпечні наслідки це мало для людей та довкілля?

Ядерна зброя та російська безвідповідальність

Начебто відійшли на другий план наші побоювання, що божевільний сусід здуру вдарить по Україні “ядеркою”. На щастя, усі великі планетарні сили, навіть наші “закляті друзі”, не стали йому натякати, а відверто пояснили, що у разі чого він отримає “тим же кінцем по тому ж місці”. Хоча, звісно, дурневі закон не писаний…

Росія оголосила себе правонаступником СРСР. А вже як “неохайно” поводився СРСР з ядерною енергією (мирною та не дуже), ми з вами знаємо. Дещо знаємо, але далеко не все. Про смертельний “мирний атом” на ЧАЕС розповідати не буду.

Маршал Жуков випробував ядерну зброю на людях

Коротко вже розповідав про маршала Жукова, який у 1954 році став керівником та організатором ядерного експерименту над громадянами СРСР. Нагадаю, у 10-му класі (це був 1970 рік) у нас був військовий керівник. Хворобливий, кволий капітан, звали його Веніамін, а ми, звісно, дали йому прізвисько Віник. Перед ним у нас був здоровяк на прізвисько “Ілля Муромець”, а над цим “слабаком” з дитячою жорстокістю (згадуючи яку в дорослому віці, не поважаєш того себе) ми “жартували” так: шия у Віника — як у бика (хвіст), груди — колесом (переїхано).

Віник навчав нас розбирати та збирати карабін Симонова (СКС) і розповідав, що злі натовські стерв’ятники лише й мріють, як би наше щасливе дитинство зіпсувати атомною бомбою. А потім, у 2004 році, сильно постарілий Віник прийшов до мене, тоді журналіста, головного редактора популярної обласної газети. І сказав, що оскільки минув піввіковий термін підписки про нерозголошення, він хоче розповісти, що на Тоцькому полігоні (Оренбуржжя) у вересні 1954 року був учасником і став жертвою військових дослідницьких навчань із практичним застосуванням ядерної зброї та залученням до експериментів військових і цивільних осіб. Показав довідки.

Загальна кількість військових у ролі піддослідних кроликів становила близько 45 тисяч — солдати, офіцери, медики, техніки, персонал полігону, спостерігачі. До 15 тисяч військових були введені в епіцентр через кілька годин після вибуху, у зону сильної радіації.

Опромінення отримали тисячі людей, але офіційна статистика щодо кількості смертей та хвороб від радіації засекречена або занижена. За даними деяких військових медиків, від 1 до 2 тисяч людей отримали небезпечні дози радіації.

Також постраждало місцеве населення, зокрема жителі сіл у радіусі 50 км, яких не евакуювали. Що трапилося? Та “дрібниці життя”: над ними на висоті 350 метрів підірвали ядерну бомбу з тротиловим еквівалентом у 40 кілотонн (у Хіросімі та Нагасакі було по 20 кт). Дезактивацію техніки та обмундирування не проводили. Жуков подякував усім учасникам за майстерність, стійкість і мужність, роздав медальйони. Ті, хто отримав крім них ще й велику дозу радіації, невдовзі померли в муках.

Теж “дрібниці життя” за тими мірками, які зараз росія успадкувала від СРСР: “Помер Трохим? Ну і х… з ним!” Щасливчик Віник вижив, з купою хвороб його комісували з армії, влаштувався в школу. Ох і лаяв багатоповерхово Жукова наважившийся до 2004 року Віник!

Читайте також: Звідки в Індії та Пакистані ядерна зброя і до чого тут Україна

Ядерний “Факел” на Харківщині

Це була “Операція Сніжок”. А чи знаєте ви, що у 1972 році, у липні, тобто рівно 53 роки тому, була проведена “Операція Факел”? Не в якомусь там занедбаному Оренбуржжі, а у нас, в Україні, біля села Хрестище Красноградського (нині Берестинського) району Харківської області (це неподалік від Полтавщини). Ядерний пристрій потужністю у тротиловому еквіваленті майже 4 кілотонни опустили на глибину майже 2,5 км і там підірвали. Навіщо?

Там кількома роками раніше знайшли багате газове родовище, але коли пробурили 2,5 км, на поверхню під величезним тиском з однієї зі свердловин вирвався газоконденсат. Загинули 2 бурильники. Щоб уникнути масового отруєння людей, “людяна” влада, не досягнувши ефекту від завалювання свердловини бетонними плитами, вирішила чиркнути сірником. Над землею піднявся вогняний стовп заввишки кілька десятків метрів. Рік гув горілий газ!

Це, до речі, окрема тема: гудіння було дуже низькочастотне, воно потрапляло й в інфразвуковий діапазон. Навіть якщо гудіння сприймається як звичайний низький звук (наприклад, як далеко летить літак), у ньому є й інфразвукові складові. А саме вони, нечутні вухом, у людей викликають головний біль, відчуття тиску, подразнення, психоз, порушення сну.

В одному з найзагадковіших місць на Землі (так званий Бермудський трикутник) не раз знаходили цілком справні океанські судна, на ходу, але… без екіпажу! Ані живої душі на борту танкера чи контейнеровоза! Одна з реальних версій: океан тут генерує інфразвук, екіпаж “їде дахом” і вистрибує за борт.

Звісно, інформації про те, чи постраждали українські селяни від тривалого впливу інфразвуку, немає. Ну, так, це ж, мовляв, ті ж дрібниці життя, адже інформації взагалі немає і про постраждалих від наслідків підземного ядерного вибуху.

Під свердловину зробили бічний підкоп, а сила атома мала зрушити породу і зупинити подачу газу. Про людей “попіклувалися”: їм сказали виставити посуд із сервантів. А ще порадили: коли “трухне” землю, треба стояти навшпиньки, щоб ноги “пружинили” і залишилися цілими.

Трухнуло і… факел згас! На кілька хвилин… Ех, знову все через ж…пу! Зі свердловини вирвався “гриб”, угору полетіла порода, а потім знову стовп вогню — на півтори сотні метрів! Свердловину вдалося закрити ще через рік класичними методами.

Місцевих жителів із кількох найближчих сіл перед самим проведенням цього суворо засекреченого експерименту евакуювали на короткий термін і швидко повернули. Учасникам заборонялося розголошувати деталі. Екологічні та радіаційні наслідки довгий час залишалися маловивченими.

Дещо почало прояснятися з 1993 року, коли в Україні створили спецкомісію. Виявилося, у колодязях тієї місцевості надовго зникла вода, кури перестали нестися, корови перестали доїтися, у них участилися викидні, порушення росту у молодняка.

Звісно, невдалий “експеримент” (це не помилка!) призвів до зростання онкозахворювань, хвороб крові та органів дихання серед місцевих жителів: адже після вибуху разом із газом повітря наповнили радіонукліди. Багато українців потім стали інвалідами, але не отримали офіційного визнання як постраждалі від радіації. Класика жанру тієї нашої епохи: “Захворів Трохим? Ну і…”

Читайте також: Радянська окупація Ірану, війна з Ізраїлем і біблійний поєдинок: повороти історії

Валерій БОЯНЖУ, Херсон – Одеса

Share
Валерий Боянжу

В 1996 году с появлением в Херсоне частной и честной газеты "Гривна" ушел в журналистику. Редактор, шеф-редактор, Заслуженный журналист Украины (2007 год). 26 лет работал без отпуска, за этот период ни один номер газеты не вышел без моих материалов. 24 февраля 2022 года в вынужденный отпуск меня отправили убившие газету оккупанты. Длился он год. С начала 2023 года в Одессе я первый раз в жизни стал ВПЛ и второй раз в жизни - журналистом. Газеты "Одесская жизнь" и "На пенсии" меня подогрели, обобрали ( ой,нет, простите: подобрали, обогрели), а если без шуток - то просто реанимировали, вернув мне СЧАСТЬЕ общения с читательской аудиторией. Но домой так хочу - слов нет, чтобы передать.

Recent Posts

  • Новини

Пішов з життя рок-легенда Оззі Осборн – музикант активно підтримував Україну

Сьогодні, у вівторок, 22 липня 2025 року, у віці 76 років помер культовий рок-музикант, вокаліст… Read More

22-07-2025 в 23:26
  • Новини

В Одесі відбулася акція проти закону, що загрожує незалежності НАБУ та САП (фото)

Сьогодні, у вівторок, 22 липня 2025 року, в Одесі, як і в ряді інших міст… Read More

22-07-2025 в 22:10
  • Статті

Одеський узвіз Віталія Блажка перетворився і чекає на повернення трамваїв (фоторепортаж)

Узвіз Віталія Блажка (раніше відомий як Маринеска) в Одесі змінився до невпізнання. Після місяців роботи… Read More

22-07-2025 в 20:59
  • Новини

Прогноз погоди в Одесі на 23 липня: чи чекати нового дощу?

За інформацією Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у середу, 23 липня 2025 року, в… Read More

22-07-2025 в 19:58
  • Статті

Липень по-одеськи: місто накрила довгоочікувана літня злива (фоторепортаж)

Таки сталося: серед звичної, виснажливої спеки, що вже давно стала частиною нашого одеського літа, сталося… Read More

22-07-2025 в 18:58
  • Статті

Втеча з одеського мурашника: як знайти тихий рай на Дністрі?

Літо в Одесі – це спроба відпочити в переповненому трамваї. Офіційно відкриті пляжі перетворилися на… Read More

22-07-2025 в 17:45