З днем народження тебе, Херсоне-тато, привіт тобі з Одеси-мами! Вдруге в житті я зраджу Херсону з Одесою. І скажу, що п'ять студентських років, поки я стояв у черзі за дипломом в Одеському інституті зв'язку, пройшли набагато веселіше, ніж уже дев'ять місяців тут в евакуації. Сиджу та запевняю себе, що я майже вдома, що між Одесою та Херсоном багато спільного. Добираю факти. І так!
Херсон (1778) і Одеса (1794) – майже однолітки.
У 1803 році була створена Херсонська губернія, і Одеса входила до її складу як «молодша». І лише 1920 року Херсонську губернію розділили на Херсонську та Одеську. А 1923-го Одеську губернію розділили на округи, і одним із них став Херсонський округ із центром у Херсоні.
Морські та річкові «ворота» Херсона починаються з Одеської площі. І в студентські роки, приїжджаючи на відвідання додому, я розлучався з Одесою не в Одеському морському порту, коли сідав на швидкісний «Вихор» або «Метеор». Я розлучався з Одесою вже в Херсоні, коли, зійшовши трапом на Одеську площу, я її перетинав. Так, величезна площа, там і річковий порт, і морський.
В Одесі була колись вулиця Херсонська. І спливла. Проіснувала вона 100 років — з 1824 до 1923 року, коли її перейменували на вулицю Пастера. Безперечно, Луї Пастер, звичайно ж, хлопець серйозний, але вулиця Херсонська в Одесі бути повинна! Де? А ви запитаєте Бориса Григоровича Херсонського — відомого всій країні одесита, голови Спілки психологів та психотерапевтів України — він підкаже. Топоніміка вулиць Одеси якраз зараз круто змінюється, тож попросив би. А якщо хтось сумнівається, що Херсон — місто-герой — то поїдьте туди, погостюєте день-другий. Коротше нам, херсонцям, потрібна в Одесі велика вулиця чи навіть площа. А то я знайшов опис якогось Херсонського скверу. Це несерйозно, адже у нас стільки схожого.
Ось, наприклад, сходи. В Одесі — Потьомкінські, вони ведуть до моря. І у Херсоні, в історичному центрі, є сходи! Вони десь такої ж ширини, щоправда, сходів на порядок менша. Зате ведуть вони від драмтеатру до справжнісінького «Океану»! І що, що це пивний бар…
А ще дуже багато пов’язує херсонські та одеські ВНЗ. Є у нас солідний ХНТУ – Херсонський національний технічний університет. А починався він з того, що цілих 20 років — з 1961 по 1981 — був Херсонською філією Одеського технологічного інституту ім. Ломоносова.
А тепер — про морські навчальні заклади. В Одесі — дві «вишки»: ОІІМФ та ОВІМУ, і незліченна кількість херсонців отримала тут «путівку в життя». Але й херсонська морехідка стала трампліном у моря для великої кількості одеситів. Так, вона не вища, а середній навчальний заклад, але там, на відміну від Одеси, можна було вивчитися на марконі — це судновий радист на флотському сленгу. Посада ця на пароплаві – привілейована: начальник радіостанції – кум королю та сват міністрові. Тож безліч одеситів у «рябчиках» херсонські тротуари клешами підмітали.
До речі, пам’ятайте, як душевно про море співав великий Леонід Утьосов? Так, він — чистокровний одесит, але хвилиночку: тато його в книзі метричних записів канцелярії Одеського міського рабина за березень 1895 записано так: ХЕРСОНСЬКИЙ (!) міщанин Йосип Вайсбейн. І в юні роки Леонід Йосипович, виступаючи як музичний ексцентрик у пересувному цирку, не раз радував своїм талантом херсонців. Ну і одеситів.
Напевно, багато можна було б ще провести паралелей між Одесою та Херсоном. У День народження Одеси — 2 вересня — я побажав їй, щоб вона ніколи не наздогнала Херсон у міру руйнування міста рашистськими варварами. А коханий Херсон у День його народження я привітаю словами одеської пісні. Тільки місто поміняти — і все від душі! «Ах, Одесо, перлина біля моря! Ах, Одесо, ти знала багато горя. Ах, Одесо, ти мій улюблений край! Живи, моя Одесо, живи і процвітай!».
А щодо моря — так прошу не сумніватися: це в Одесі тільки Чорне, а у нас і Чорне, і Азовське! Прийде час — і Каховське відновимо!
Валерій Боянжу, Херсон — Одеса
Сьогодні, 1 липня 2025 року, на 11-й станції Великого Фонтану в Одесі урочисто відкрили оновлений… Read More
Початок реєстрації через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) домашніх тварин викликав багато питань. Поки в… Read More
Війна кардинально змінила правила гри для українського бізнесу, особливо в південних регіонах, таких як Одеська… Read More
В Одеській області останніми днями сталося одразу кілька масштабних пожеж, які охопили житлові та господарські… Read More
Сьогодні, 1 липня 2025 року, в Одесі завершилося електронне громадське обговорення щодо перейменування парку, провулка… Read More
В Одесі завершується капітальний ремонт узвозу Блажка (раніше - Маринеско). Уже цього літа трамвай №7… Read More