Статті

Жива пам’ять: історична Шевченкіана у «Старій Одесі» (фоторепортаж)

В день народження Тараса Шевченка кореспондент «Одеського життя» пройшлася разом з іншими одеситами куточками старовинної одеської Шевченкіани. Одеська Шевченкіана? Кобзар же жодного разу не був в Одесі... Так, але старовинні листівки, книжки та роботи майстрів розповідають нам, як зберігалася жива пам’ять про Шевченка в нашому місті...

Все це видано в Одесі

Пройтись куточками одеської Шевченкіани… Та чи можливо це? Так, можливо, якщо завітаєте до Кав’ярні-музею «Стара Одеса». Тут, у невеличкому, але такому змістовному Музеї зібрано багато автентичних експонатів!.. Але ж ми сьогодні – про Шевченка.

Тихенько спускаюсь сходами, відкриваю двері – і перше, що бачу у музеї сьогодні, у день народження нашого Кобзаря – маловідомий (для мене до сьогодні – зовсім невідомий) портрет одеського митця Володимира Заузе…

Портрет Шевченка Володимира Зауде

А поруч – старовинні листівки, книжки з ілюстраціями… І все це – присвячено нашому Шевченку. І все це видано в Одесі.

Так, експозиція невелика. Але ж зверніть увагу: все це – старовинне, автентичне та, повторюю, маловідоме. Головне – все живе, і нагадує, як в Одесі зберігали пам’ять та вшановували Кобзаря.

Боже, тільки підрахувати, скільки виповнилося років оцій листівці, що була видана в Одесі ще у 1911 році! І, звісно, прочитати напис на звороті – українською…

Ця листівка була видана в Одесі 1911 року
Зворотний бік листівки 1911 року

Портрет Кобзаря в єдиному екземплярі

Так, пощастило навіть потримати у руках рекламну листівку давнього одеського торгового дому Івана Маха з портретом Шевченка. Справжній раритет! Це «жива» листівка, навіть й не листівка, а малюнок з зображенням Кобзаря. Він існує у єдиному екземплярі!

Ця листівка існує в єдиному екземплярі

– Тарас Григорович навіть збирався жити в Одесі… Та не сталося. Вважав наше місто носієм-продовжувачем козацьких традицій. Так, не довелося поетові побувати в нашому місті. Та в Одесі жили його справжні друзі, які надсилали йому фарби, папір, книжки, сюди приходили його листи, – розповідають засновники «Старої Одеси» Ольга та Петро Манелиси.

Гортаю сторінки виданої в Одесі старовинної книжки (1914 рік видання), присвячену Шевченку. Дивна назва – «Бережіть могили». Треба розуміти як «Бережіть пам’ять»… Вражає все, особливо чорно-білі ілюстрації про дитинство та життя поета…

В Музеї все сьогодні так, немов торкаєшся сторінок буття і творчості Шевченка. Бо все зроблене з якоюсь особливою любов’ю – до історії, до людей. До самого життя…

Фото авторки

Share
Марія Котова

Авторка видання "Одеське життя". Журналістка з майже 20-річним досвідом. Пише про життя, культуру та історію Одеси. Членкиня Національної спілки журналістів України (НСЖУ), авторка чотирьох книг прози. Публікації доповнює власними фото.

Recent Posts

  • Новини

На автошляхах Одеської області запроваджено тепловий режим – що це означає

Через спекотну погоду на автомобільних дорогах Одеської області введено тепловий режим: рух вантажних автомобілів обмежений. Read More

05-07-2025 в 17:32
  • Статті

Де в Одесі можна вивчити українську безкоштовно?

Якщо вам здалося, що в Одесі стало більше української, вам не здалося. І відбувається це… Read More

05-07-2025 в 16:31
  • Новини

У СБУ назвали терактом ранковий вибух в Одесі

Служба безпеки України (СБУ) кваліфікує вибух авто, який пролунав сьогодні вранці, 5 липня, у Київському… Read More

05-07-2025 в 15:58
  • Статті

Одна з двадцяти тисяч: як смілива дівчина Лєра втекла з російської окупації

У руках – дві валізи, в очах – доросла рішучість. Сімнадцятирічна Лєра Сидорова з Нової… Read More

05-07-2025 в 14:59
  • Новини

Війна, день 1228: українські сили завдали болючого удару по аеродрому ворога

Сьогодні, у суботу 5 липня 2025 року, розпочалася 1228-та доба з початку повномасштабної війни в… Read More

05-07-2025 в 13:46
  • Новини партнерів

Лайфхаки для успішного імпорту техніки з Китаю

Імпортувати електроніку з Китаю - це водночас і прибуткова можливість, і непростий процес, що вимагає… Read More

05-07-2025 в 12:02