Статті

Запитай у лікаря: чому виникає нудота і про які хвороби вона сигналізує?

Іноді фраза «мене всього нудить» має не образне, а буквальне значення: коли людина без видимої причини відчуває гостре бажання звільнити шлунок.

Якщо це сталося один раз – нічого страшного, але часті напади нудоти можуть бути сигналом про серйозні збої у роботі організму. При яких захворюваннях може виникати нудота і як її позбутися, розповіла лікарка-терапевт вищої категорії дніпровської міськлікарні №9 Ганна Кондратьєва.

Не хвороба, а симптом

Нудота – це неприємне відчуття у шлунку та стравоході, яке може супроводжуватися слабкістю, блідістю шкіри, посиленим слиновиділенням, пітливістю, і часто випереджає блювання. Сама по собі нудота не є самостійним захворюванням і не становить серйозної небезпеки для організму. Її одноразові епізоди можуть бути спровоковані переїданням, отруєнням, закачуванням у транспорті або акліматизацією та швидко минають без медичної допомоги.

Але систематична нудота – можливий симптом різних небезпечних патологій та станів, тому потребує звернення до лікаря та додаткових обстежень.

Жінок нудить частіше

Доведено, що жінки страждають від нудоти частіше за чоловіків. Одна з причин, якою це пояснюється, є психосоматичний фактор. Простіше кажучи, жінки емоційніші та сприйнятливіші до стресових та конфліктних ситуацій, що створює у них внутрішню напругу і, як наслідок, певну схильність до виникнення нудоти й навіть блювоти. Таким чином психіка через тіло сигналізує про несприйняття, «неперетравлення» обставин або ситуації.

Про які хвороби може сигналізувати?

Найчастіше постійна нудота – ознака негараздів у роботі шлунково-кишкового тракту та різних захворювань шлунка, кишечника, жовчного міхура або печінки (як хронічних, так і гострих). У деяких випадках напади нудоти можуть бути пов’язані з патологіями, як артеріальна гіпертензія, епілепсія, інфаркт міокарда, пухлина головного мозку.

До інших, досить поширених причин нудоти належать реакція на певні ліки (знеболюючі, гормональні та противірусні препарати, антибіотики), ендокринні розлади, різні інфекційні захворювання, черепно-мозкові травми. Крім того, викликати блювотні позиви можуть мігрень, сонячний удар, сильний стрес, переляк або істерика.

Також нудота часто непокоїть вагітних протягом першого триместру.

Раніше ми розповідали про те, як допомогти хворому при серцевому нападі.

Коли йти до лікаря?

Негайно звернутися до лікаря потрібно в тому разі, якщо напади нудоти стали регулярними і поєднуються з іншими тривожними симптомами: постійним блюванням, діареєю і розладом випорожнення, підвищенням температури тіла, запамороченням і сильним головним болем, відчуттям нестачі повітря, загальною слабкістю, непритомністю.

Для початку з цими скаргами варто звернутися до сімейного лікаря, який, своєю чергою, може направити вас на консультацію до гастроентеролога, ендокринолога, невролога. Комплекс обстежень, залежно від клінічної картини, може включати аналізи крові, сечі та калу, УЗД внутрішніх органів, гастроскопію, колоноскопію, КТ або МРТ голови.

Лікування нудоти спрямоване насамперед на усунення причини її появи та неприємних симптомів. Якщо причиною патології стали психологічні чинники (сильний стрес, тривожність, депресія), окрім вживання медикаментів, рекомендується психотерапія.

Як зменшити неприємні відчуття?

Якщо нудота іноді турбує вас, але не супроводжується іншими тривожними ознаками, є прості способи зменшити неприємні відчуття та запобігти блювоті:

  • при нудоті допомагає м’ятний чай, грейпфрутовий сік або вода з лимоном: пийте часто, але повільно і маленькими ковтками;
    їжте 4-6 разів на день, але невеликими порціями, не змішуючи холодну та гарячу їжу;
  • виключіть із раціону жирне, гостре, смажене, солодке, алкоголь;
  • ретельно слідкуйте за якістю та свіжістю продуктів;
  • не чистіть зуби та язик відразу після їди – це може спровокувати блювотний рефлекс;
  • уникайте фізичної активності мінімум півтори години після їди;
  • при схильності до нудоти завжди носіть із собою м’ятні льодяники або ментолову жуйку – вони добре купірують напад.

Ірина Лебединець

 


Раніше ми розповідали, як відновити здоров’я після коронавірусу.

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини партнерів

Де замовити смачну піцу в Одесі: огляд кращих доставок міста

Піца давно стала не просто улюбленою стравою мільйонів, а справжнім символом затишку, відпочинку та смачного… Read More

04-07-2025 в 23:52
  • Новини партнерів

Як підвищити ціну на свої послуги лешмейкера і не втратити клієнтів?

Правильне підвищення цін залучає платоспроможних клієнтів та підвищує прибутковість бізнесу. Головне — діяти стратегічно. Read More

04-07-2025 в 23:01
  • Новини

Малих підприємців Одещини запрошують до спеціалізованого каталогу

В Одеській області стартував збір заявок для участі в Каталозі крафтового бізнесу. До участі запрошують… Read More

04-07-2025 в 22:22
  • Новини

В Одесі через аварію зупинився електротранспорт і зникло світло

У Приморському та Пересипському районах Одеси 4 липня тимчасово припинили роботу більшість маршрутів електротранспорту. Причиною… Read More

04-07-2025 в 21:09
  • Новини

Майже спека: прогноз погоди в Одесі на суботу, 5 липня

У суботу, 5 липня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується досить тепла погода… Read More

04-07-2025 в 20:35
  • Новини

В Одесі заборонили безконтрольне встановлення гаражних конструкцій

В Одеській міськраді ухвалили рішення, яке обмежує повноваження райадміністрацій щодо погодження нових залізних гаражів. Тепер… Read More

04-07-2025 в 19:34