Батьки зобов'язані дбати про свою дитину, виховувати її в дусі поваги до інших людей. Сімейний кодекс забороняє фізичні покарання для дітей. За порушення правил виховання або ухилення від батьківських обов'язків батька та матір можуть позбавити прав на дитину.
Давайте розберемося, що каже закон про позбавлення батьківських прав.
Батьки зобов’язані шанувати своїх дітей. У Женевській декларації прав дитини сказано, що діти потребують любові та розуміння. Дитині має належати право на належне харчування, житло, відпочинок та медичне обслуговування. Якщо у дитини немає сім’ї, яка б змогла про неї подбати, то цей обов’язок лягає на суспільство та органи влади.
У Сімейному кодексі України обов’язки батьків прописані конкретніше:
Заборонено будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Заборонено фізичні покарання дитини, а також будь-які інші покарання, що принижують людську гідність.
Батьки мають право вибирати форми та методи виховання своїх дітей, крім тих, що суперечать закону та моральним засадам суспільства. Якщо батьки неналежним чином виконують свої обов’язки, то дитина має право чинити опір такому вихованню. Діти можуть звернутися по захист своїх інтересів до органів опіки або відразу до суду, якщо досягли 14-річного віку.
Позбавити батьківських прав можуть лише через суд. Це крайній захід, який застосовують у сімейному праві. Підстави для позбавлення батьківських прав в Україні:
Процедура позбавлення батьківських прав є досить складною. Це потребує обов’язкового залучення Служби у справах дітей. Там складають висновок, у якому висловлюють свою думку, чи варто позбавляти матір або батька батьківських прав.
Судове рішення вплине на всіх членів сім’ї. Будь-хто з батьків, позбавлений прав щодо дитини, не зможе брати участь у її вихованні. Він не зможе вільно зустрічатися зі своєю дитиною, спілкування дозволяють лише за рішенням суду. Не зможе перешкоджати виїзду дитини за кордон або до іншого міста. Думка такого з батьків більше не враховується.
Батько або мати, позбавлені батьківських прав, не можуть претендувати на спадщину дитини. Вони втратить будь-які фінансові та майнові права у майбутньому, втрачають пільги, належні сім’ям із дітьми.
Читайте також: Ювенальну поліцію хочуть повністю перезавантажити
Людина, яку позбавили батьківських прав, не може усиновити дитину або бути опікуном, вона втрачає це право. За словами адвоката Юрія Бабенка, є ще один важливий момент: коли дитина виросте, вона не зобов’язана утримувати або дбати про свого батька, навіть якщо йому потрібна матеріальна допомога.
Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов’язку піклуватися про неї, йдеться у Сімейному кодексі. Батько або мати, позбавлені батьківських прав, зобов’язані платити аліменти, наголошує юрист Тетяна Журавель. Зазвичай, разом із задоволенням позову про позбавлення батьківських прав, суд одночасно ухвалює рішення про стягнення аліментів на дитину.
Якщо батько або законний представник, що залишився, відмовляється приймати гроші, то суд своїм рішенням перераховує аліменти на особистий рахунок дитини в державному банку.
Читайте також: Хто відповідає за дитину на шляху зі школи?
Фото: Freepik
Громадська організація «Деколонізація. Україна» оновила перелік населених пунктів, які, на думку активістів, необхідно перейменувати у… Read More
Народний депутат з Одеси Артем Дмитрук, який утік з України та оголошений у міжнародний розшук,… Read More
Споживати правдиву та перевірену інформацію — це як вмиватися та пити чисту воду щодня. Та… Read More
В Одесі поліцейські затримали іноземця, який вербував українок для сексуальної експлуатації за кордоном. Read More
Знана майстриня страв та випічки Марія Саракій з Гвоздавки Першої Зеленогірської громади у свої 73… Read More
Фестивалі, зіркові гості та гумористичні шоу. Все це відбудеться в Одесі цими вихідними. Ми допоможемо… Read More