Статті

Як Катерина II зникла з Одеси: історія однієї площі (відео)

Її нога ніколи не торкалась одеської бруківки, але її тінь десятиліттями лежала на центрі міста. Імператриця, яка стерла з лиця землі Запорозьку Січ, запровадила кріпацтво й переслідувала козаків, отримала в Одесі площу, вулицю – й пам’ятник із почесною вартою. Її постать обростала російськими прапорами, протестами й судовими позовами, поки не зникла з міського простору у 2022-му. Але цей демонтаж – не лише про скульптуру, а й про переосмислення самої історії.

Ключові моменти:

  • Катерининська площа в Одесі названа на честь імператриці Катерині II, яка знищила Запорозьку Січ, узаконила кріпацтво та стала символом імперського минулого;
  • Пам’ятник Катерині встановили у 1894 році, демонтували після революції, а у 2007-му – відновили під російськими прапорами і за фінансів росіян. Це викликало гучний спротив;
  • Після початку повномасштабної війни Росії проти України постамент демонтували у 2022-му, а вулицю й площу у 2024 році перейменували на Європейську.

Від Генуї до Європи

У перших планах Одеси Катерининська вулиця і площа мали інші назви – Генуезька вулиця, Єлизаветинська площа. Наприкінці XVIII століття тут планували звести церкву святої Катерини Олександрійської, проте після смерті імператриці Катерини II будівництво зупинили. Церкву розібрали, і лише табличка на одному з будинків нагадує про неї.

Пізніше площу назвали на честь імператриці. У різні часи там були: сквер, хвойні дерева, перший фонтан. Змінювались і назви: була і Дюківська, і вулиця Гітлера під час нацистської окупації, і Потьомкінська у радянський час. Тепер же вона Європейська.

Пам’ятник «засновникам» Одеси

У 1894 році, до сторіччя «заснування» міста, на площі звели монумент Катерині ІІ – разом зі скульптурами її «сподвижників»: де Рибаса, де Волана, Потьомкіна, Зубова. Це був жест, який мав підкреслити імперське походження Одеси.

Проте вже після революції 1917 року пам’ятник прибрали. На його місці з’явилося погруддя Карла Маркса, потім – різні радянські символи. У 1965 році тут встановили монумент потьомкінцям, а площу перейменували. Катерина зникла з публічного простору – на кілька десятиліть.

Повернення Катерини ІІ і громадський спротив

У 2007 році міська влада вирішила відновити пам’ятник засновникам міста. Це спричинило хвилю обурення. Для українців Катерина ІІ – не лише «цариця», а передусім символ знищення Січі, скасування автономії та розбудови імперського порядку на півдні України.

Козацькі організації протестували, пропонували громадські слухання або відновлення церкви. Але міська влада наполягла – і пам’ятник відкрили. Відтоді він став центром суспільного конфлікту.

Аби дізнатися, хто саме наполягав на встановленні пам’ятника Катерині ІІ та звідки з’явились російські триколори під час відкриття,  дивіться наше відео.

Активісти подавали петиції за демонтаж, інші – за збереження. У медіапростір вийшли й абсурдні пропозиції – обміняти пам’ятник на єнота, викраденого росіянами в Херсоні, чи встановити замість нього барну сцену з актором фільмів для дорослих. Але одне було очевидним: Одеса більше не хотіла бути під тінню імперії.

Демонтаж і нові сенси

Після повномасштабного вторгнення Росії тема демонтажу перестала бути маргінальною. Символи «російської величі» почали сприйматись як знаки колоніального минулого. У 2022 році президент Володимир Зеленський закликав Одеську міськраду до дій. 28 грудня пам’ятник демонтували – без розголосу, вночі.

Площа миттєво змінила сенс. Тут почали з’являтися українські прапори, збиратися волонтери, вшановували загиблих. Простір, очищений від імперської скульптури, став неформальним меморіалом.

Перейменування

У 2024 році площу й вулицю офіційно перейменували. Катерининська стала Європейською – з оновленою табличкою, відкритою 9 травня, у День Європи. Цей жест був не менш символічний, ніж встановлення самого пам’ятника свого часу. Ланцюг перейменувань і демонтажів засвідчив: місто вибирає свою історію, своє майбутнє й свою сторону. Катерина ІІ завжди була більше, ніж просто бронза. Її постать показувала, чию історію вважали головною. Тепер центр Одеси більше не під її тінню.

Читайте також: Без Катерини, але з Ганулом: у центрі Одеси з’явився новий «символ епохи» – фотофакт.

Share
Діана Федотова

Журналістка з понад 8-річним досвідом роботи на телебаченні та онлайн-медіа. Закінчила магістратуру з міжнародної журналістики Національного університету «Одеська юридична академія». Має досвід висвітлення війни, зокрема історій захисників і спілкування з військовополоненими. Авторка суспільних проєктів. Пише про війну, безбар’єрність, перейменування та героїв.

Recent Posts

  • Новини партнерів

Варикоз – не привід для страху, а сигнал до дії

Тяжкість у ногах, набряки та видимі венозні вузли – перші ознаки варикозного розширення вен, які… Read More

17-07-2025 в 22:57
  • Новини

Десять громад Одещини долучилися до Всеукраїнської програми ментального здоров’я

Одеська обласна державна адміністрація активно спонукає сільські та селищні ради приділяти більше уваги зміцненню ментального… Read More

17-07-2025 в 22:33
  • Новини

Odesa Comic Wave: у місті відбудеться всеукраїнський фестиваль гік-культури

26 та 27 липня на території Одеської кіностудії пройде всеукраїнський фестиваль гік-культури Odesa Comic Wave.… Read More

17-07-2025 в 21:41
  • Новини

Мріяв привітати сина з днем народження: на фронті загинув сапер з Ізмаїла Євген Орлов

Місто Ізмаїл на Одещині у скорботі – міська громада прощається із загиблим у Херсонській області… Read More

17-07-2025 в 20:50
  • Новини

Сильний вітер та гроза: прогноз погоди в Одесі на п’ятницю, 18 липня

У п’ятницю, 18 липня 2025 року, в Одесі та області синоптики оприлюднили оновлений прогноз погоди.… Read More

17-07-2025 в 19:57
  • Новини

До уваги пасажирів: одеський тролейбус №3 тимчасово змінює маршрут

Сьогодні, у четвер, 17 липня 2025 року, в Одесі тимчасово змінено тролейбусний маршрут №3. Read More

17-07-2025 в 17:53