Статті

Як встановити батьківство після смерті чоловіка: правові аспекти та порядок дій

Порою трапляються такі трагічні ситуації, коли чоловік загинув або помер до того, як встиг оформити сімейні відносини з матір’ю їхньої спільної дитини. Встановити його батьківство в такому разі можливо виключно в судовому порядку. Як це зробити, розповідає юристка та авторка «Одеського Життя» Вікторія Гусакова.

Зробити це необхідно, щоб дитина знала, хто її батько, могла вшанувати його пам’ять, а також змогла отримати належний соціальний захист – виплати, пенсію у зв’язку із втратою годувальника, спадщину та, у випадку загибелі військовослужбовця, – одноразову грошову допомогу.

Як суд має розглядати справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами, говориться у п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає.

Хто може подати позов до суду?

Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. 

Заяви про встановлення факту батьківства (материнства) суд розглядає у разі смерті особи, яку заявник визнає батьком (матір`ю) дитини, і вирішує їх з огляду на обставини, передбачені статтями 125 (визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою), 130 (встановлення факту батьківства за рішенням суду) Сімейного кодексу України.

Тож, передумовою звернення до суду із заявою про визнання батьківства є запис про батька дитини у книзі записів народжень за вказівкою матері.

Як можна довести родинні зв’язки. Судова практика.

  1. Факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин:

1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття;

2) спільне виховання дитини;

3) спільне утримання дитини;

4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.

Тобто, саме ці обставини будуть доводитися документально тією стороною, якій важливо довести наявність цих обставин.

Джерело –  п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. №5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення».

  1. Європейський суд з прав людини у рішенні від 07.05.2009 в справі «Калачова проти російської федерації» (заява № 3451/05) зауважив, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства.

Таким чином, важливим доказом буде ДНК експертиза.

Що писати у заяві до суду? Ви можете написати заяву до суду довільно, не звертаючись до професійної юридичної допомоги.

Як мати дитини може подати позов до суду про визнання батьківства

Якщо ви — мати дитини, і батько загинув, а офіційно його ім’я не вказане в свідоцтві про народження, ви маєте право звернутися до суду. У заяві потрібно розповісти детально про ваші стосунки з батьком дитини.

Опишіть:

  • Як вас звати, скільки часу ви жили разом як сім’я (навіть без шлюбу), як познайомились, де мешкали.
  • Що про ваші стосунки знали родичі й знайомі.
  • Коли дізнались про вагітність, чи повідомили батька дитини, чи знали про це інші.
  • Чи жили ви разом, чи допомагав він вам, чи визнавав дитину своєю.
  • Коли народилась дитина.

Навіть якщо чоловік офіційно не визнавав дитину, не одружувався і не був записаний батьком, суд не має права відмовити у розгляді справи. Якщо ви вважаєте, що важливо офіційно визнати батьківство, маєте право подати позов.

У заяві вкажіть, чи знали батьки або родичі загиблого про народження дитини, і чи можуть вони підтвердити ваші слова. Їхні письмові пояснення можна додати до справи.

Опишіть, коли і де загинув батько дитини, як ви про це дізнались, і які у вас є документи, що це підтверджують. Обов’язково зазначте, що для вашої дитини дуже важливо зберегти зв’язок з батьком і оформити його юридично.

Це потрібно не лише для душевного спокою, а й для вирішення практичних питань — оформлення пенсії через втрату годувальника, пільг, державної допомоги.

У справі можна вказати як зацікавлені сторони:

  • відділ реєстрації актів цивільного стану;
  • органи опіки.

В кінці заяви не забудьте поставити підпис і дату. До заяви додайте копії документів із надписом: «згідно з оригіналом, дата, підпис». Окрім основного примірника, додайте ще один — для третьої сторони. Суд сам надішле документи іншим учасникам справи.

Читайте також: Як отримати більше аліментів на дитину: покрокова інструкція

Які документи надати до суду?

По суду подаються: 

  • ваш паспорт або інших родичів;
  • документи, що підтверджують родинні зв`язки (у тому числі посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці або посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, в якому проставляється відмітка про норму Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, на підставі якої особі надано статус, або витяг із Єдиного державного реєстру ветеранів війни);
  • документи з інформацією про сімейні відносини (домові книги, ордери, судові рішення);
  • сімейні чи особисті фото, листи, відео;
  • довідки з органів РАЦС про неможливість внесення змін до актових записів;
  • пояснення свідків – сусідів, друзів, колег, представників громади;
  • результати ДНК-експертизи (звіт лабораторії);
  • свідоцтво про смерть батька;
  • довідка про причину смерті батька;
  • Свідоцтво таїнств хрещення (за потреби);
  • довідки з місця проживання матері дитини, батька дитини;
  • свідоцтво про народження дитини;
  • скріншоти з листування у месенджерах;
  • виписки з банківських рахунків про перерахування коштів.

Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі сукупності доказів. 

Як бабуся чи дідусь можуть визнати батьківство загиблого сина через суд

Якщо ваш син загинув, а в документах дитини не вказано його як батька, ви — бабуся або дідусь — маєте право звернутися до суду. У позові можна просити суд визнати батьківство вашого сина.

У заяві вкажіть, що запис про батька дитини було зроблено на підставі ст. 135 Сімейного кодексу — тобто без участі батька, за заявою матері дитини. Напишіть, коли і за яких обставин загинув ваш син, і що він не встиг оформити свої права батька офіційно.

Також додайте, хто може підтвердити, що ваш син дійсно був батьком дитини: можливо, він жив із матір’ю дитини, допомагав їй, брав участь у вихованні. Розкажіть, чи спілкуєтесь ви з онуком або онукою, чи допомагаєте їм.

Якщо у вас немає всіх потрібних документів — не хвилюйтеся. Після відкриття справи можна подати клопотання до суду з проханням витребувати необхідні документи (наприклад, копію спадкової справи, витяг з реєстру актів цивільного стану про народження вашого сина тощо).

У позові або клопотанні можна також просити суд зобов’язати відділ реєстрації актів цивільного стану внести зміни в запис про народження дитини: змінити прізвище батька та вписати ім’я вашого сина.

Після рішення суду, коли воно набере чинності, ці зміни внесуть до офіційних документів, і дитина отримає нове свідоцтво про народження з правильним записом про батька.

Це дозволить дитині офіційно мати родинний зв’язок з батьком, а також із вами — бабусею чи дідусем.

Читайте також: Як стягнути аліменти для повнолітньої дитини на навчання

 

 

 

 

Share
Вікторія Гусакова

Професійний юрист. Досвід роботи більше ніж 22 років. Пише для "Одеського Життя" статті на юридичну тематику. Освіту здобула на юридичному факультеті Львівського національного університету імені Франка. Працювала у Генеральній прокуратурі України, Донецькій обласній прокуратурі, була заступницею директора з юридичних питань на підприємстві. Добре знається на кримінальному, цивільному, господарському, конституційному, сімейному та трудовому праві. Має чималий досвід у підготовці документів, укладанні договорів і представництва у судах різних рівнів. Нині викладає кримінальне право та процес у Криворізькій академії патрульної поліції.

Recent Posts

  • Новини

П’яний одесит влаштував погром на цвинтарі – як він пояснив свій вчинок

Одеські поліцейські з'ясували, хто причетний до пошкодження пам'ятників на одному з міських цвинтарів – ним… Read More

16-07-2025 в 00:02
  • Новини партнерів

Протеїн для кожного дня: чи можна вживати білкові коктейлі поза тренуваннями?

Чи варто пити протеїнові коктейлі, якщо ви не займаєтеся спортом професійно? Розбираємося детально, з урахуванням… Read More

15-07-2025 в 23:38
  • Новини

На трасі Одеса – Рені перекинувся автобус із пасажирами

Сьогодні вдень, у вівторок, 15 липня 2025 року, на Одещині, на трасі Одеса – Рені… Read More

15-07-2025 в 22:52
  • Новини

Погода в Одесі 15 липня: чи очікувати довгоочікуваний дощ

За даними синоптиків Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у середу, 16 липня 2025 року,… Read More

15-07-2025 в 21:58
  • Новини

В Інфоксводоканалі працює чоловік, який має «досьє» на кожну трубу

Сафар Сафаров – людина з унікальною долею. Він є справжньою легендою міського водоканалу – забезпечує… Read More

15-07-2025 в 20:56
  • Новини

Під Одесою пролунали потужні вибухи – ворог атакував балістикою

Увечері вівторка, 15 липня 2025 року, російські агресори вкотре атакували Одеську область – потужні вибухи… Read More

15-07-2025 в 19:31