Одеса відіграла важливу роль у формуванні ідеї соборності України. Наше місто було осередком українського національного руху впродовж кількох поколінь, аж до розпаду Радянського Союзу. У цьому матеріалі за участі експерта Українського інституту національної пам'яті Олександра Городилова ми розповідаємо про перші українські організації, засновані в Одесі, та про видатних одеситів, які боролися за нашу соборність та незалежність, тим самим спростовуючи міфи російських пропагандистів, які люблять вважати Одесу «російським містом».
Справжнім роком заснування Одеси прийнято вважати 1415 рік. Стара назва міста – Коцюбіїв – вперше згадується в хроніках польського вченого Яна Длугоша, як королівський порт на Чорному морі. В документі, що зберігся, йдеться про укладену в галицькому місті Снятині угоду про допомогу короля Владислава II Ягайла християнському Константинополю, який переживав голод через загрозу ісламського поневолення. Зерно з української Галичини та Поділля мало бути доставлено через Одесу до Нового Риму. Тоді ланцюг чумацьких волів став економічною артерією, що поєднала різні українські регіони в єдину систему. Так наше місто виступило одним з інтегральних центрів соборної та великої України.
У XIX столітті в Одесі активно почала проявлятися українська позиція. У цей час по обидва боки Дніпра розгортався рух відродження нації, культури та соборності України. Саме тоді вперше прозвучало гасло: «Від Сяну по Кубань, від Карпат до Кавказу». Національний рух проявлявся у створенні таємних організацій, політичних партій і культурних подій. Наприклад, в 1876 році було створено одеську «Громаду», яка активно популяризувала українську культуру та літературу. Її головою був одесит та історик запорізького козацтва Леонід Смоленський.
На початку XX століття Одеса стала центром активного національного життя українців. Так, у 1905 році в місті створили перше в Наддніпрянській Україні товариство «Просвіта», яке об’єднало понад 500 членів. В Одесі раніше, ніж у Києві, почали організовувати українські лекції, театральні постанови і друкувати книги. У товаристві брали участь видатні діячі національного відродження – Михайло Комаров, Іван Луценко та Сергій Шелухін.
Коли товариство «Просвіта» було закрито, в 1910 році, ідею продовжив «Одеський український клуб», учасники якого також виступали за національне відродження. Таким чином Одеса (четверте за значенням місто Російської імперії!) стала осередком популяризації української ідентичності того часу.
Одеса залишалася ключовим містом у період революції та формування Української Народної Республіки (УНР) з 1917 по 1922 роки. У нашому місті до 1922 року в друкарні Фесенка виготовляли перші гроші незалежної України – карбованці УНР.
Не менш важливою подією того часу стало повстання Гайдамацького полку проти більшовиків у грудні 1917 року. Бої тривали кілька днів: загинуло 180 осіб, понад 350 зазнали поранення, з яких близько 70 – мирні мешканці. На Куликовому полі досі зберігаються братські могили борців за незалежність, зокрема гайдамаків і юнкерів. Цей історичний спротив нагадує іншу, не менш трагічну подію, яка сталася 2 травня 2014 року. Тоді й тепер одесити стверджували свою українську ідентичність.
У 1918 році, після звільнення Одеси від більшовиків і укладення Берестейського мирного договору, наше місто стало одним із центрів, де Симон Петлюра вів переговори з представниками Антанти. Він домовлявся про визнання УНР і забезпечення територіальної цілісності.
А ви знали, що кілька міністрів УНР були родом з Одеси або тісно з нею пов’язані? Вони зробили значний внесок у формування українського уряду і соборності всього народу.
Навіть у повоєнні роки Одеса стала осередком боротьби за українську культуру, мову та незалежність. Одеська інтелігенція сприяла утворенню Української Гельсінської групи у 1976 році – першої легальної правозахисної організації в Українській РСР, яка розпочала шлях до незалежності та становлення демократії. Тоді багато одеситів стали символами незламності того часу, серед них значну роль відіграли:
У 2024 році, в рамках деколонізації, центральні вулиці Одеси отримали назви на честь цих та інших одеситів і видатних українських діячів.
У 1990 році, за рік до того, як Україна здобула незалежність, нашою країною пройшла масштабна акція «Живий ланцюг» від Києва до Львова. В ній взяв участь понад мільйон українців. Але є свідчення, що в цей же період над Одеським оперним театром вперше підняли український прапор червоного та чорного кольорів. Звісно, подія мала резонанс, адже при владі ще був Радянський союз.
Сьогодні Одеса є прикладом єдності та підтримки українців під час повномасштабної війни з Росією. Місцеві активно допомагають Збройним силам України і тим, хто постраждав через війну. В Одесі активно займаються декомунізацією, відроджують українську мову і культуру. Невже для російської пропаганди це не є доказом того, що Одеса – незламне українське місто?
Читайте також:
Для будь-якого офісу важливими є стабільність роботи, оптимізація витрат та своєчасне забезпечення всім необхідним. Однією… Read More
Після тяжкої та тривалої хвороби пішла з життя мистецтвознавиця, педагог вищої категорії, завідувач науково-методичного відділу… Read More
Сьогодні, у середу, 22 січня 2025 року, у другій половині дня Одесу почав накривати густий… Read More
Сьогодні, 22 січня 2025 року, розпочинається прийом заявок на участь у конкурсних програмах Одеського міжнародного… Read More
Напередодні Дня Соборності України в Одесі поруч із кафедральним собором Різдва Христового на вул. Пастера… Read More
21-річний працівник пошти в Бессарабській громаді викрав із каси понад 80 тисяч гривень. За скоєне… Read More