Статті

Від хрущовок до котеджів: як змінювалися формати житла в Одесі

Глобальні урбаністичні тренди сформували в Україні нову архітектурну реальність. Сучасне українське житло відрізняється від радянських та пострадянських стандартів не лише розміром, а й функціональністю, екологічністю та філософією простору.

Про концепції типового житла та нові формати в Одесі ми обговорили разом з архітекторами холдингу ZEZMAN.

Мінімалізм, колективізм та економія

Поступова відмова від радянських концепцій почалася ще до повномасштабного вторгнення. Правильніше сказати: концепція, тому що житло будувалось з метою кількісного задоволення потреб населення, а не якості життя. Такі собі однакові, сірі квадратики, що складаються у великі будинки. Можна згадати хрущовки чи панельки – малометражні квартири з низькими стелями та мінімальним рівнем енергоефективності. Або ж ізольовані кухні, темні коридори, погано сплановані ванні кімнати. А за межами будинку відсутність благоустрою, дворів для дітей чи зон відпочинку.

Враховуючи, що Одеса — місто з багатою дореволюційною архітектурною спадщиною. Контраст між історичним центром і радянськими мікрорайонами дуже відчутний. Для районів: Черемушки, Молдованка, Слобідка характерні саме хрущовки – низькі 4–5-поверхові будівлі без ліфтів, маленькі кухні, суміщений санвузол та мінімальна товщина стін. Спальні райони міста “брежневки” – будівлі 9-16 поверхів, вже з ліфтами. У цьому випадку можна оцінити поліпшене планування: роздільні санвузли, просторіші кухні, однак тягнеться типова серійність, тобто однакові секції, панельні чи цегляні конструкції.

Фото: ukrainer

Потрібно розуміти архітектурну філософію, бо будинки створювалися після Другої світової війни, як елемент відбудови. Основні напрямки якої голосили про масовість, функціональність і мінімалізм. Слово відбудова стало нам близьке, як ніколи і допуститися таких помилок на запоруку швидкості матиме поганий результат.

Простір, індивідуалізм та дизайн

У Незалежній Україні умовно було три етапи зміни форматів житла. Період з 2000 по 2010 роки можна охарактеризувати, як початок індивідуального девелопменту: перші житлові комплекси із власною інфраструктурою, охороною, підземним паркінгом. Саме тоді розширилася і географія забудови, одні обласні центри почали рости у висоту, інші – у ширину. Зараз ми можемо оцінити й недоліки цих форматів, бо квартири стали більшими, однак часто без належного планування чи енергоефективності.

Наступний етап, з 2010 по 2020 рік епоха смарт-житла та урбаністичного мислення. З’являються смарт-квартири. Комфортні помешкання площею 20–40 м² стають модним трендом серед молоді та інвесторів. Житлові комплекси починають будувати з дитячими майданчиками, зонами відпочинку, магазинами та офісами на перших поверхах. І стає популярним європейський стиль житла з відкритими просторами, функціональністю та дизайнерськими інтер’єрами. Для прикладу у ЖМ ARTVILLE архітектурна концепція полягає у створенні гармонійного простору, де поєднуються комфортне житло, розвинена інфраструктура та сучасні європейські тенденції у містобудуванні. Важливо, що діє ідея “міста в місті”, тобто наявність самодостатньої інфраструктури: дитячий садок, амбулаторія, магазини, кафе та капсульний парк, де є місце для прогулянок та спорту. Якщо стосуватися знову ж таки філософії, вона про добросусідство та певне комьюніті серед жителів.

Безпека, автономність та відбудова

2022 рік вплинув на усі напрямки життя українців, бо будинки отримали новий вектор розвитку, орієнтований на безпеку, мобільність та стійкість. Переосмислення простору зосереджено на попиті на безпеку та автономність. Житло з доступом до укриття, генераторами, водопостачанням та теплогенерацією.Серед актуальних нових проєктів, котеджне містечко Gross Liebental, розташоване в передмісті Одеси. Проєкт компанії ZEZMAN Holding, що втілює передові архітектурні концепції та принципи нового урбанізму.

Котеджне містечко Gross Liebental відображає європейський стиль життя. ​Дуплекси — формат сучасного житла, який поєднує переваги приватного будинку з компактністю та доступністю квартири. Кожна частина дуплекса має власний вхід, ділянку, паркомісце та інженерні комунікації. Планування дуплексів орієнтоване на сімейний стиль життя — з кухнею-студією, кількома спальнями та власним двориком. Повна автономність завдяки комунікаціям, власній когенераційній установці, можливості встановлення генераторів, сонячних панелей та інших відновлюваних джерел енергії. ​

Варто зрозуміти, що відбувся не лише архітектурний зсув, а й свідчення нової ментальності українців. В умовах невизначеності люди шукають житло, яке не лише дах над головою, а простір для безпеки, гармонії та майбутнього. І це ті аспекти про які треба думати вже зараз.

Share

Recent Posts

  • Новини

На трасі Одеса – Рені утруднений рух: зіткнулися вантажівки

Сьогодні, у вівторок, 22 квітня 2025 року, на автодорозі М-15 сполученням Одеса – Рені, утруднено… Read More

22-04-2025 в 19:13
  • Новини

Шкільна реформа на Одещині: що чекає на маленькі сільські школи в Бессарабії та Буджаку

Тему шкільної реформи зараз жваво обговорюють усюди. Видання «Одеське життя» також продовжує розбиратись із тим,… Read More

22-04-2025 в 18:33
  • Статті

Ізмаїл очима дітей війни, які знайшли новий дім на Одещині

Війна в Україні триває понад десять років, і стільки ж часу українці, рятуючи життя дітей… Read More

22-04-2025 в 17:33
  • Статті

Наслідки післяпасхального обстрілу Одеси: фоторепортаж із місць руйнувань

У ніч на 22 квітня 2025 року Одеса пережила наймасованіший наліт ударних дронів за весь… Read More

22-04-2025 в 16:59
  • Новини

Одеська поліклініка запрошує дітей і дорослих на свято

Дитяча міська поліклініка №6 по вул. Академіка Філатова, 7а запрошує дітей і дорослих на свято… Read More

22-04-2025 в 15:25
  • Новини

З Одеси до Роздільної починає курсувати нова електричка: розклад

З 22 квітня 2025 року жителі Одеси та передмістя зможуть скористатися двома новими приміськими електропоїздами,… Read More

22-04-2025 в 14:28