Статті

Вибухи, вбивства та страта в Одесі: як у місті з’явилася вулиця Халтуріна

Степан Миколайович Халтурін – душогуб той ще, але його ім'я багато десятиліть носила одна з центральних одеських вулиць. Як так сталося і яку назву зараз носить ця вулиця – читайте у матеріалі «Одеського Життя».

Набрав у Гуглі «Халтурін» – фу, блін, як у купу вступив! З’явився сиділець Ілля Халтурін – екс-гендиректор якогось «Теплоенерго» в Нижегородській області московії. Ще якийсь Халтурін – «херой СВОлоч» (не дочитав, сподіваюся, що це був некролог). А треба було набрати «Халтурін», українською. О, от і потрібний Степан Халтурін. Як раніше вже сказав, теж той ще душогуб. То що ж це за «ком з бугра» такий був?

Не ті книжки у дитинстві читав

Народився він 1856 року у деревні Вятської губернії у сім’ї заможних селян. Навчався, багато читав та начитався всякої біліберди, захопився народницькою літературою.

На початку 1875 року з однодумцями збирався виїхати до Америки – заснувати там комуну. На шляху до москви майбутні комунари виявилися жульманами: вони «спіонерили» його паспорт. Халтурін змушений був братися за різні роботи, щоб мати що їсти та забезпечити собі ночівлю.

Працюючи у Петербурзі, він встановив зв’язки з революційними народниками, працевлаштувався столяром і став «своїм у дошку» у політичних гуртках.

Невдовзі провінціал висунувся на перші ролі як тямущий пропагандист. Що цікаво, сучасники у своїх спогадах розповідали, що Халтурін «переконував зі сльозами на очах своїх учнів-робітників продовжувати пропаганду, але в жодному разі не йти на шлях терору. Потім він «поміняв масть»…

Читайте також: Ця вулиця в Одесі носила ім’я автора червоної зірки – символа армії СРСР та рашистів

Замість царя Халтурін підірвав купу народу

Халтурін працював на Адміралтейських верфях вже під ім’ям Степана Батишкова, був залучений до робіт на борту імператорської яхти «Лівадія». Молодий акуратний столяр впав в очі чиновнику з царського палацу, і у вересні 1879 його найняли для столярних робіт у палаці, поселивши у напівпідвалі.

Халтурін працював у Зимивому палаці і жив там у напівпідвалі.

Тут Халтуріна і відвідала думка, що «паде цар, впаде і царизм, настане нова ера, ера свободи. Смерть Олександра II принесе із собою політичну свободу». Головною метою було після смерті імператора підняти селян на бунт і з їхньою допомогою знищити самодержавство.

5 лютого 1880 Халтурін здійснив вибух в Зимовому палаці – замах на Олександра II. Вибух не приніс очікуваних терористами результатів – Олександр II не постраждав, замість нього загинули 11 солдатів – героїв російсько-турецької війни, яка нещодавно закінчилися, і їх, у якості нагороди, зарахували на службу в імператорський палац де вони і несли службу. Ще тоді 56 людей було поранено.

Вибух у Зимовому палаці, організований Халтурін. Автор невідомий

Після вибуху Халтурін був відряджений спільниками до москви. Олександра II через рік все ж таки грохнули в Петербурзі в березні 1881 року, але Халтурін «пролетів», чим був дуже засмучений.

Як Халтурин «схалтурил» в Одесі

Замах на прокурора

Але «роботи» було навалом. У 1882 році в Одесі разом з Желваковим Халтурін брав участь у вбивстві прокурора Стрельникова. Желваков пострілом з пістолета впритул смертельно поранив прокурора, а Халтурін, переодягнений візником, не зміг допомогти тому змитися: їх обох затримали перехожі. Желваков і Халтурін були за розпорядженням Олександра III піддані військовому суду та повішені 22 березня 1882 року в Одеському тюремному замку.

Арешт Халтуріна в Одесі

Ще за темою: Його повісили в Одесі, потім назвали вулицю, а потім усе скасували: історія одного революціонера

Чи варто говорити, що із захопленням влади Радами цей борець з царизмом – Халтурін – увійшов до дуже поважних людей. Більше того, кремлівський кабінет самогО Леніна прикрашали лики Маркса і Халтуріна.

Портрет Халтуріна у кабінеті Леніна

Доля назв

Ну і пішло-поїхало: пам’ятники, бюсти, пароплави, кінофільми, фабрики та заводи, вулиці. Але потім, як заведено, перебесилися. Місто в Кіровській області росії (ті краї, де він народився) було з 1923-го по 1992-й Халтуріним. Паперова фабрика в Петрограді носила його ім’я з 1922-го по 1938-й, а потім його «посунув» вбитий 1934-го Кіров.

Ну а про вулиці у численних містах колишнього СРСР вже й говорити нема чого. Навіть у петербурзі вулицю Халтуріна, що виходить на Палацову площу, де розташований Зимовий палац, в якому було скоєно невдалий замах на імператора, з 1991 знову зробили Мільйонною. У Казахстані також «відхрестилися» від невідомого там Халтуріна. Вулиця в Шимкенті – тепер вулиця Омірбека Жолдасбекова, а в Семеї тепер – Шоже Каржаубайули.

У нашій Одесі в 1994-му вулиці Халтуріна (вона в історичному центрі міста) повернули її «майже першу» назву – ГАванна. Початкова її назва – Портова, а в 1827 була перейменована в Гаванську. 1831-го назва була змінена на Гаванну, але вже 1832-го старий варіант – Гаванську було повернено. З 1924-го вона мала ім’я Халтуріна.

У матеріалі використані ілюстрації художника-авангардиста Леоніда Чуп’ятова

Share
Валерий Боянжу

В 1996 году с появлением в Херсоне частной и честной газеты "Гривна" ушел в журналистику. Редактор, шеф-редактор, Заслуженный журналист Украины (2007 год). 26 лет работал без отпуска, за этот период ни один номер газеты не вышел без моих материалов. 24 февраля 2022 года в вынужденный отпуск меня отправили убившие газету оккупанты. Длился он год. С начала 2023 года в Одессе я первый раз в жизни стал ВПЛ и второй раз в жизни - журналистом. Газеты "Одесская жизнь" и "На пенсии" меня подогрели, обобрали ( ой,нет, простите: подобрали, обогрели), а если без шуток - то просто реанимировали, вернув мне СЧАСТЬЕ общения с читательской аудиторией. Но домой так хочу - слов нет, чтобы передать.

Recent Posts

  • Статті

Реабілітація за власний рахунок: чому ветерани залишаються сам на сам зі своїми проблемами

Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More

2024-11-22
  • Статті

В Одеському педуніверситеті великі конкурси: що ще змінилося у виші під час війни

Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More

2024-11-22
  • Новини

Узвіз Віталія Блажка (Марінеско) закривають на ремонт: як ходитимуть автобуси і трамваї

На узвозі Віталія Блажка стартує будівництво нової дренажної системи. У зв'язку з цим з 23… Read More

2024-11-22
  • Статті

Афіша Одеси 22-24 листопада: безкоштовні вистави, екскурсії, виставки

Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More

2024-11-22
  • Новини

Співробітники «Інфоксводоканалу» відгукнулися на заклик здати кров для поранених

До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More

2024-11-22
  • Статті

Грай та вигравай: у VARUS стартувала новорічна акція

Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More

2024-11-22