Щорічно 23 травня Україна відзначає День Героїв. Це день пам'яті тих, хто присвятив своє життя в боротьбі за незалежність нашої країни. Про ін'єкцію свободи вільного громадянина, підтримку військових і наближення перемоги ми поговорили з керівником ГО «Veterans Hub Odesa» Олександром Голопотелюком.
Після анексії частини України: територій Луганської, Донецької областей, Криму, Олександру стало очевидним: Україна переходить у війну з росією. Олександр Голопотелюк не кадровий військовий. «Та вирішив для себе стати в лави армії і наскільки я можу захищати», – розказав він.
Чоловік потрапив в артилерію в гаубичний дивізіон. Там він швидко опанував нову для себе спеціальність. В його військових документах було написано «економіст». Та вже за два місяці на Широкому Лані отримав нові навички для артилерії. Після навчання виконував бойові задачі в складі 28-ї окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу. Їх дивізіон був в тогочасній АТО на західних околицях міста Донецька біля Красногорівки та Мар’їнки.
Попри бойове поранення, Олександр зараз продовжує стояти на захисті України. Каже, що на сьогодні ті завдання, які ставить командування, увесь особовий склад виконує. Морально-психологічний стан їх команди на високому рівні. «Ми знаємо, що ми робимо і для кого ми це робимо. По забезпеченню всього вистачає: зброї, їжі, одягу», – розказав військовослужбовець. В цілому, каже, все йде за планом і до української перемоги.
Керівник Veterans HUB ODESA розповів, що після повномасштабного вторгнення в їх організації змінилась структура цільової аудиторії. Вісімдесят відсотків тих ветеранів, які приходили до хабу, повернулися до лав сил оборони. Психологічне навантаження лягло на родини військових. Їм теж треба підтримка. Також в організації залишаються ветерани з інвалідністю. «Після перемоги ми очікуємо, що буде близько п’яти мільйонів людей, що дотичні до ветеранських політик: півтора мільйона ветеранів і три з половиною мільйони родин ветеранів (загиблих, зниклих безвісти)», – розказав Олександр. Тому Veterans HUB ODESA готується, що після перемоги буде різке збільшення ветеранської спільноти.
Працівники вивчають досвіди і практики інших країн, взаємодіють з усіма стейкхолдерами, які дотичні до ветеранських політик, співпрацюють з державними органами влади. Вони доносять до місцевої ради, що треба вже сьогодні приймати рішення, які в майбутньому створять умови для ветеранів: аби отримати освіту, роботу, відкрити власну справу, заручитися юридичною й психологічною підтримкою за принципом «рівний-рівному».
До хабу найчастіше приходять родини. Їх хвилює психологічна підтримка. Бувають важкі питання: про людей, що зникли безвісти. В хабі є представник уповноваженого, який займається цією темою. Олександр признається, що це дуже болючі питання. До їх громадської організації звертаються і родини загиблих. Вони потребують юридичної підтримки в оформленні документів. Вся інформація щодо діяльності хабу є на сайті, сторінці фейсбук, в телеграм.
Олександр переконаний, що ворог виграє там, де програє вчитель і священик. В умовах, коли популяризують російські топоніми, гідроніми, особисті, які пов’язані з періодами, коли Україну гнобили, утискали в правах, ліквідовували незалежність, важливо пам’ятати про українських героїв. Треба на їх честь називати площі й вулиці в контексті питання декомунізації й деколонізації.
«Ці топоніми використовує російська пропаганда і ворожа риторика повинна бути зведена нанівець», – пояснив Олександр. Він вважає, що органи місцевого самоврядування повинні це усвідомлювати і роботи певні кроки, аби дати по зубах роспропаганді і віддати належну шану і повагу героям, які борються за незалежність України. Він переконаний, що зрушення в цьому питанні в Одесі є.
На думку Олександра, відчувається контраст, коли повертаєшся з зони бойових дій в Одесу. «Грає музика, працюють ресторани і кафе, а деколи і запускають феєрверки. Це не зовсім позитивно сприймається людьми, які тільки-тільки повернулися з фронту. Така проблема є», – поділився враженнями Олександр. На його думку, аби допомогти військовим, одеситам, найперше, треба набратися терпіння. Перемога обов’язково буде, але вона може бути не так швидко, як хотілося. Тому треба терпіння і витримка. Якщо навіть не прилітають ракети, немає загрози морського десанту, але війна іде. Він нагадує, що сьогодні багато одеситів і мешканців Одещини на фронті. Варто пам’ятати, що війна триває. Багато людей отримують поранення і гинуть.
Олександр просить допомагати військовим. Наприклад, через волонтерів, яким довіряєте. Також можна брати участь в ветеранських заходах. «Нашому молодому поколінню треба прищеплювати ін’єкцію свободи і вільного громадянина, який може критично мислити», – каже військовий. Він переконаний, що треба вчитися фільтрувати інформацію, не вестися на фейки, тобто слідувати інформаційній гігієні.
Мережа Veterano Pizza в Одесі – це представництво всеукраїнської мережі піцерії. Є в багатьох містах. Була й в Маріуполі, але, на жаль, знищена. У 2021 Олександр став керуючим в Одесі. Завдяки роботі Українського ветеранського фонду, в нього з’явилася можливість відкрити другу піцерію на проспекті Добровольського. Він виграв мільйон гривень для запуску нового проєкту. «Ми шукаємо піцейол, адміністраторів, кур’єрів. В пріоритеті ветерани і члени їх родин. Ми в першу чергу, розглядаємо їх резюме і готові брати їх на роботу. Це наша політика», – розказав Олександр.
В закладі є послуга «піца на підвіс» – до прикладу, замовники можуть оплатити піцу для військових, які лікуються в медичних закладах. Кур’єр Veterano Pizza доставить смаколики за адресою. Це така соціальна складова. Олександр наголошує, що його піцерія особлива, бо команда чітко дотримується всіх технологічних карт й рецептур. Інгредієнти високої якості й завжди свіжі.
Також керівник «Veterans Hub Odesa» шукає працівників у громадську організацію. Потрібні кейс-менеджери, волонтери (які допоможуть з англійською мовою), контент-менеджери, графічні дизайнери і психологи. Цю інформацію скоро оприлюднять на офіційних ресурсах організації.
Читайте також:
Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More
Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More
На узвозі Віталія Блажка стартує будівництво нової дренажної системи. У зв'язку з цим з 23… Read More
Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More
Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More