Статті

Українські аграрії можуть відмовитися від посіву зернових

Весняна посівна 2023 року загрожує відмовою землеробів від сівби зернових на користь олійних, а також інших сільгоспкультур, які можна буде реалізувати в Україні.

Головною проблемою багатьох хліборобів залишається відсутність обігових коштів, адже вони не можуть продати врожай за нормальною ціною. Тому декому з фермерів через нестачу мінеральних добрив, насіння та пального буде непросто провести весняну посівну кампанію.

Тому цьогорічна стратегія аграрного сектору економіки — навіть не прибуток, а виживання!

Які проблеми очікують українських аграріїв навесні

За оцінками експертів Всеукраїнської аграрної ради (ВАР), вітчизняних фермерів навесні очікують однакові проблеми:

  • дорогі добрива і нестача коштів для їх купівлі (до відсутності обігових коштів призвів непроданий врожай, в окремих господарствах зерно на складах лежить ще з 2021 року);
  • низькі ціни на агропродукцію та проблеми із логістикою;
  • масове блокування податкових накладних.

Разом з цим податкова утричі «перевиконала» план перевірки ліцензій на зберігання фермерами пального для власних потреб і масово позбавляє сільгосппідприємства дозволів на таке зберігання. Окрім цього, ще й митниця масово завищує вартість імпортних добрив на 100 доларів за тонну і більше та затримує їх постачання під посівну.

Які основні проблеми в аграріїв Одещини

Віктор Мазуренко. Керівник фермерського господарства «Обрій»

Керівник фермерського господарства «Обрій» Любашівської територіальної громади Віктор Мазуренко невтішно констатує, що низькі ціни на агропродукцію ледь покривають затрати на вирощене збіжжя, а деколи є нижчими за собівартість. Так, до відкриття «зернового коридору» ціни на пшеницю зменшилися на 30-50 відсотків порівняно з довоєнним часом. А ось світові ціни зросли майже вдвічі. Значно піднялася вартість мінеральних добрив, хімічних засобів захисту рослин, солярки, запчастин до техніки. За його словами, він буде змушений значну частину орних площ перевести в пар. Це буде вигідніше, ніж сіяти збиткові культури. 

Віктор Мазуренко вважає, що українських землеробів хочуть «поставити на коліна»

Доречно сказати, що торік в Україні запроваджено новий податок на землю, і перші платежі потрібно робити вже цього року. Мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки сільськогосподарського призначення становить 1,2-1,3 тисячі гривень за гектар. 2024-го його розмір збільшиться ще до 1,4-1,5 тисячі гривень.

Сергій Паровик. Депутат Подільської райради

— До усіх платежів додатково додається ще 2-3 мільйони гривень. Зважаючи ще й на труднощі з реалізацією вирощеної продукції та сівбою, доведеться зовсім непросто господарювати, — констатував депутат Подільської райради землероб Сергій Паровик. — Та попри це, наші аграрії-волонтери продовжують допомагати армії. А ось дехто з керівників господарств, пожертвувавши копійки, за тисячі доларів перекуповує пайовиків.  

Також Сергій Паровик зазначив, що великою проблемою для хліборобів Одещини залишається необґрунтовано висока нормативно-грошова оцінка землі сільськогосподарського призначення. Оцінка землі проведена за застарілою методикою. Середня ціна гектара ріллі, зокрема в посушливих районах області, становить  31 тисячу гривень, а в інших областях, де опади кращі, — 26-28 тисяч…

Попри війну, окуповані території, зруйновані підприємства, агросектор залишається лідером в українській економіці. За рік було експортовано продовольства на понад 23 мільярди доларів, що становить 53 відсотки від всього експорту з України. 

Стосовно підтримки аграріїв, то завдяки залученням донорських коштів 131 мільярд гривень спрямують на доступні кредити під 5-7-9%; 1 мільярд гривень — на надання грантів агропідприємствам (сади, теплиці); 360 мільйонів — для фонду гарантування кредитів у сільському господарстві.

За оцінками Української зернової асоціації, цьогоріч  посівні площі скоротяться приблизно на 40 відсотків, що спричинить зменшення майже удвічі виробництва зерна.

Читайте також:

Share
Юрій Федорчук

Народився в селі Острожани Жашківського району Черкаської області. Свою трудову біографію розпочав у 1977 році рибалкою на підприємстві «Гірський Тікич» (Черкащина). Працював формувальником на Київському заводі залізобетонних виробів. Був учасником бойових дій в ДРА (Афганістан). Після здобуття вищої освіти в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті почав працювати у журналістиці. Був власкором газети «Одеські вісті». За плідну журналістську діяльність відзначений Почесними відзнаками та грамотами. Лауреат премії ім. Р.М. Палецького, лауреат Всеукраїнської премії ім. С.І. Олійника, лауреат конкурсу «Українська мова - мова єднання».

Останні статті

  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 20 вересня: трохи потеплішає

Завтра, у п'ятницю, 20 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується невеликий дощ… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Куди очі дивляться: як організувати відпустку восени?

Не любите пекуче літнє сонце? Активно працюєте влітку і немає часу на відпустку? Тоді відпочинок… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Юний художник з Одещини створює галерею захисників України

Шістнадцятирічний Назар Ковальчук з невеличкого села Вербове Ананьївської громади з дитинства бореться з важкою недугою,… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Затверджено проєкт утримання парку імені Шевченка: що це означає

На пленарному засіданні сесії Одеської міської ради було затверджено новий проєкт утримання центрального парку імені… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Узимку в Україні може не бути світла по 18 годин на добу, – прогноз ООН

За прогнозами Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) цієї зими в Україні… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Розвивається попри війну: біля Рені та на Дунаї розпочали масштабне будівництво

Минулого місяця депутати Ренійської міськради ухвалили чергові рішення про виділення ділянок землі на березі Дунаю… Читати далі

2024-09-19