Сьогодні, в неділю, 9 квітня 2023 року християни західного обряду святкують Воскресіння Христове
Папа римський Франциск звершив великодню месу у базиліці Святого Петра у Ватикані. 86-річний понтифік, який переніс застуду днями, висловив глибоке занепокоєння ескалацією напруженості між ізраїльтянами та палестинцями та закликав міжнародну спільноту якнайшвидше зупинити війну в Україні.
Чому дати Великодня у східному та західному обрядах не збігаються
325 року відбувся перший Вселенський собор в історії християнства (або Нікейський собор). Тоді було вирішено відзначати Великдень у першу неділю після весняного рівнодення та повного місяця.
Розбіжності з приводу дат Великодня виникли у 16-му столітті, коли католицька церква запровадила більш точний та сучасний григоріанський календар. Віруючі західного обряду перейшли на нього.
У східний обряд продовжив користуватися застарілим та неточним юліанським календарем. Тому виникли розбіжності в датах тих самих релігійних свят.
Великодні традиції у віруючих західного обряду
Багато правил у святкуванні Великодня у цих двох конфесіях схожі. І одні, й інші дотримуються посту та Страсного тижня. Ходять на службу до церкви у Велику суботу. Але віруючі західного обряду не постять так довго, до того ж їм можна вживати молочні продукти.
Обидві конфесії вважають Великдень сімейним святом та завершують святкову трапезу м’ясними стравами.
Найбільша відмінність — це те, що віруючі західного обряду мають особливий символ Великодня (Великодній кролик). Легенд про появу цієї традиції існує безліч, але одна з них — це те, що він приносить у кожну хату кошик із шоколадними солодощами та ховає їх удома чи у дворі.
Також важливо відзначити, що головними святковими стравами зазвичай є кролик, індичка чи курка, а не паска.