На початку травня 2023 року «справа Краяна» отримала новий виток і мер Одеси Геннадій Труханов навіть опинився за ґратами. Кримінальне розслідування за звинуваченням одеського голови в розкраданні в особливо великих розмірах при купівлі збанкрутілого заводу «Краян» триває не перший рік. Щоправда, досі настільки жорстких запобіжних заходів до Труханова не застосовували. Нині ж, можливо, на тлі посиленої боротьби з корупцією, його вирішили «дотиснути». Чи залишиться Труханов мером Одеси, дізнавалася «Одеське життя».
Завод «Краян» збанкрутував ще на початку двохтисячних. 2015-го — один із його цехів згорів. І одеська влада вирішила реконструювати будинок заводського комплексу для створення євро-мерії.
У 2016 році будівля була викуплена за 185 мільйонів гривень у приватної компанії. Та своєю чергою придбала його на аукціоні, організованому ліквідатором підприємства, за 11,5 мільйона гривень.
А на наступний рік цією покупкою зацікавилася Спеціалізована антикорупційна прокуратура України. Під керівництвом САП детективи Національного антикорупційного бюро провели в Одесі низку обшуків. У результаті на підставі незалежної оцінки ринкової вартості «Краяна» НАБУ встановило, що підсумкову суму при купівлі будівлі було завищено у 45 разів.
Гроші перерахували компанії «Девелопмент Еліт», яка була лише посередником у складній операції з перепродажу будови. Але, як тільки оплата купівлі пройшла, детективи НАБУ домоглися арешту цієї суми на рахунку в банку.
А 2018 року Труханова та його заступника Павла Вугельмана затримали в аеропорту «Бориспіль» у Києві. Їх звинуватили у заволодінні понад 92 мільйонами гривень (2,4 мільйона доларів) із бюджетних коштів при придбанні міськрадою приміщення колишнього заводу. Оголосили про підозру у розтраті майна шляхом зловживання службовим становищем. Обвинувальні акти у справі заводу «Краян» прокурори САП вручили ще шістьом підозрюваним.
Розглядав справу «Краяна» Малинівський районний суд Одеси. Представник державного звинувачення запросив для Труханова покарання у вигляді 12 років ув’язнення, для інших обвинувачених – від семи до одинадцяти років. Крім того, прокурори вимагали конфіскувати майно фігурантів справи та заборонити їм обіймати державні посади протягом трьох років.
Труханов справно відвідував усі судові засідання. І стверджував, що всі рішення, прийняті міськрадою та виконкомом, «відповідали та відповідають букві закону».
В результаті суд відкинув подані прокурорами докази можливих порушень мера. І у 2019 році Труханов з іншими підслідними були виправдані.
На сьогодні всього у справі «Краяна» проходять 16 підозрюваних. Разом із Трухановим звинувачення в розкраданні, зокрема, висунуто:
Все поки що на волі.
Для Павла Вугельмана ВАКС обрав запобіжний захід у вигляді застави в сумі 5,368 мільйона гривень. Олексій Спектор має внести 1,342 мільйона. Сума застави для Василя Шкрябая — 6,71 мільйона гривень.
У САП не погодилися з цим рішенням і подали апеляційну скаргу. І в 2021 році Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду України (ВАКС) скасувала виправдувальний вирок і направила справу на перегляд.
За два роки у справі було призначено 35 судових засідань. Але розпочати розгляд справи ВАКС зміг лише цього року, 25 квітня. І цього разу в історії «Краяна» з’явилися нові епізоди, щодо яких Офіс генерального прокурора зміг винести нові підозри.
Тепер йдеться не тільки про можливу розтрату бюджетних коштів і зловживання службовим становищем — як у попередніх версіях слідства. Детективи НАБУ та прокурори САП стверджують, що мають достатні докази незаконного заволодіння землею в Одесі.
За їхніми словами, подібні махінації здійснювало ціле злочинне угруповання. У його діяльності брав участь мер, високопосадовці, обласний прокурор. За версією НАБУ вони могли отримувати незаконні доходи за передачу прав на забудову земель, що належать територіальній громаді міста.
Про негативні наслідки хаотичної, щільної забудови приморських ділянок, зношеності інфраструктури, яка «не встигає» за темпами будівництва елітних житлових комплексів, одесити знають не з чуток.
Приклад зношеності інфраструктури: Просідання спуску Марінеско: причини встановлять лише у липні (фото)
Суд призначив Труханову заставу у розмірі 30,9 мільйона гривень. Але обвинувачений його не вніс, заявивши, що в нього немає таких грошей. Тому ВАКС ухвалив арештувати мера на 60 днів. Оскільки 30 мільйонів у нього не знайшлося, призначив йому заставу у розмірі 13,4 мільйона гривень. Але й цих грошей у мера не виявилося.
Тимчасово виконувати обов’язки міського голови Одеси на період вимушеної відсутності Геннадія Труханова мав Олександр Філатов — його заступник з питань діяльності виконавчих органів мерії та директор департаменту земельних ресурсів. Мер підписав відповідне розпорядження перед поїздкою на засідання ВАКС, де його взяли під варту. Хоча, згідно з порядком розподілу обов’язків між міським головою та його заступниками, тимчасово виконувачем обов’язків мав стати перший віце-мер Сергій Тетюхін. Міськрада його на посаді затвердила, проте рішення мер підписати не встиг.
Тим часом 13,4 мільйона гривень застави за Труханова таки внесли. Заплатив необхідну суму депутат фракції «Довіряй справам» Дмитро Танцюра. За словами обранця народу, це його особисті, задекларовані кошти, з яких сплачено податки.
Так що Труханов із СІЗО досить швидко вийшов. Тепер він має прибувати на кожну вимогу до суду, не виїжджати за межі території України без дозволу суду, повідомляти суд про зміну свого місця проживання та роботи, здати на зберігання закордонний паспорт та носити електронний браслет.
Поки що Труханов залишається головою міста. Питання, чи він утримається на своїй посаді? Якоїсь певної інформації щодо цього, зрозуміло, немає. При цьому версії про подальший розвиток подій навколо крісла мера передбачаються різні.
Деякі супротивники мера стверджують, що нинішнє рішення суду — частина великого наступу на Труханова. І нібито готується створення міської військової адміністрації.
Деякі ставляться до цієї версії скептично. Адже якби за Труханова взялися серйозно, то вчинили б як із колишнім мером Полтави Александром Мамаєм, звільненим з посади на виконання вироку ВАКС, який визнав його винним у розтраті. А рішення щодо Труханова потрібна влада, щоб «міцніше посадити того на гачок». У цьому випадку цілком зрозуміло зниження застави з 30 до 13 мільйонів гривень.
Є думка, що Труханова, розкручуючи проти нього кримінальні справи, змушують написати заяву про добровільне складання повноважень. Щоправда, раніше інші партії свого кандидата на посаду мера Одеси не мали. Але після початку повномасштабної війни місцевих виборів не буде ще довго. І у разі відставки Труханова, згідно із законом, виконувачем обов’язків мера має стати секретар міськради — «слуга народу» Ігор Коваль. Крім того, можна справді й військову міську адміністрацію призначити. Залишилося умовити Труханова написати заяву.
Разом з тим — не факт, що це його врятує від в’язниці. Тому, на думку експертів, він боротиметься і одночасно намагатиметься домовитися.
А поки справа «Краяна» триває. І, здається, на одеситів чекає ще багато дивовижних відкриттів.
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Читайте також:
Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More
Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More
В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More
У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More
Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More