Святом народження нового сонця і року є Святвечір. Більшість українців цьогоріч святкують Святий вечір та Різдво 24-25 грудня. На Святвечорі головними з 12 пісних страв є кутя та узвар.
Ще років 100 тому до родинного свята люди готувалися заздалегідь, припасаючи горіхи, мед, мак, яйця, борошно. З літа заготовляли варення, сушили фрукти, рибу, ягоди, гриби.
Перед Святвечором віруючі дотримуються суворого посту. Раніше старі люди навіть води до рота не брали, а дідусі не палили цигарок. Цього дня не можна сваритися. Вірили: якщо цей день пройде весело, то щасливо мине і весь рік.
Перші писемні згадки про кутю відносяться до княжого періоду. Проте сакрально-ритуальне значення куті зародилося ще за доби неоліту (від Х до початку III тисячоліття до нашої ери), коли формувалася духовна культура праукраїнців.
Обрядодійства, пов’язані з кутею, засвідчує тісний зв’язок із родиною, родом і предками, котрі опікуються врожаєм. Отож кутю українці готують тричі: на Святий вечір (Багата кутя), на Василя (Щедра кутя) й у переддень Водохреща (Голодна кутя).
І чим багатша кутя, тим кращими будуть врожай і добробут у родині впродовж наступного року.
А загалом наш добробут, наша удача залежать від того, як ми шануємо звичаї та своїх предків.
Продукти, з яких готують страву, мають символічне значення: зерно (пшениця, ячмінь) є символом життя, мед — здоров’я і добробуту, мак символізує добробут у родині, а горіхи — багатство, міць та розум.
Пшеницю промиваємо і замочуємо у воді мінімум на 4 години. Потім крупу заливаємо водою і варимо на слабкому вогні до готовності.
Мак розтираємо. Подрібнюємо горіхи, а родзинки без кісточок заливаємо теплою водою на пів години. З’єднуємо в глибокій мисці пшеницю, мак, родзинки, горіхи, додаємо мед на смак, і все перемішуємо.
Узвар — це не просто компот з сушених фруктів, це ще й традиційний обрядовий напій українців. Його пили і п’ють як в будні, так і на свята з давніх-давен.
Наварюють цього смачного напою багато, щоб його вистачило і на другий день Різдва.
Готується узвар напрочуд просто: сушеницю з яблук, груш та сливок грамів з 200-300 декілька разів промиваємо у воді. Набираємо чистої води та ставимо помокнути 20 хвилин. Після того воду зливаємо.
У великий баняк наливаємо воду та додаємо сушениці. Ця пропорція інгредієнтів розрахована на 5 літрів води. Воду доводимо до кипіння і варимо ще приблизно 10 хвилин. Накриваємо кришкою та даємо настоятися кілька годин. Чим довше, тим більш насичений буде смак та колір.
Перед подачею пробуємо узвар та за потребою підсолоджуємо медом.
У наш час традицій Святого вечора дотримуються більшість людей і в селах, і в містах. Основні звичаї – зустрічати свято всією родиною, з хорошими думками і побажаннями, з подарунками та частуваннями — завше живуть і шануються українським народом.
Нарешті дочекавшись першої надвечірньої зорі, всі сідали до столу, на якому разом із кутею мають бути 12 пісних страв, тому й Багата кутя. Це кутя, узвар, риба смажена або залита, пиріжки з різною начинкою, пампушки (пателники, млинці), капуста смажена, голубці, вареники, бараболяники (картопляні млинці), кисіль. Після риби подавали борщ із вушками. Далі — пироги з капустою і грибами, варену білу квасолю, горох тощо.
Святу вечерю починали і закінчували кутею. Після вечері залишали кутю і ложки на столі, щоб і предки почастувалися.
Мудрий український народ завжди уважно слідкував за природними явищами і тваринами на Різдво. Так виникло безліч різдвяних примовок, приказок та прислів’їв:
На узвозі Віталія Блажка стартує будівництво нової дренажної системи. У зв'язку з цим з 23… Read More
Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More
Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More
В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More
У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More