Як відомо, на початку 2024 року в Україні скасували мораторій на припинення надання житлово-комунальних послуг через накопичення боргів. Кого це торкнеться насамперед і якою має бути сума боргу, розповів експерт з питань енергетики «Українського інституту майбутнього» Андріан Прокiп.
Експерт зазначає, що відключатимуть електрику насамперед тим споживачам, у кого борг старше двох місяців та перевищує 3 тисячі гривень.
У той же час Прокiп зазначає, що відключення за борги не торкнуться тих українців чиє житло постраждало внаслідок обстрілу або бойових дій.
Експерт також пояснює, чому після двох років повномасштабної війни уряд пішов на такий крок. Справа в тому, що деякі громадяни почали зловживати мораторієм на відключення і нарощувати борги.
«Звісно, у кожного боргу своя історія. Проте, вочевидь, ключовим є те, що ці несплати посилили вже і без того боргову кризу і проблеми ліквідності енергетичних компаній»,
– написав у Facebook Прокоп.
За його інформацією, загалом населення заборгувало за електроенергію 20 мільярдів гривень. А за офіційними даними, до кінця жовтня 2023 року сукупний борг побутових споживачів за електроенергію складав понад 11 мільярдів гривень.
«Природно, що ці борги ускладнюють роботу енергетичних компаній. Але ці борги може б і не стали критичною проблемою сьогодні, якби вони були єдиними.
Тариф для населення, навіть після нещодавнього суттєвого підвищення у червні, залишається дотаційним та не покриває усіх витрат на виробництво і постачання електроенергії побутовим споживачам. Донорами цього субсидування є державні компанії – Енергоатом та Укргідроенерго. Але і вони не в стані покрити цей розрив повністю: загалом, по механізму субсидування населення борг перед постачальниками універсальної послуги (які власне і здійснюють постачання населенню) складає майже 22 мільярди гривень. Відтак постачальники недоотримали понад 40 мільярдів, і природно зіткнулись із кризою ліквідності, що може загрожувати електропостачанню. Але ж частина платить сумлінно, а частина ні? Виходить, шо сумлінні платники стають заручниками дій несумлінних, у тилових регіонах»
– розповів Андріан Прокiп.
Читайте також: Відключення світла за несплату: коли почнеться і кого торкнеться
Експерт також додав, що для сумлінних платоспроможних платників нічого не зміниться, неплатоспроможні мають звертатися за субсидією. А ось платоспроможні та недобросовісні будуть змушені оплачувати рахунки.
«Звичайно, не можна виключати того, що будуть помилки або навіть спроби зловживання з боку окремих постачальників, про що багато хто говорив останніми днями. Але в такому разі потрібно одразу звертатися до постачальника. А якщо і з постачальником не порозуміються, то зі скаргами до регулятора – Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ)»,
– додав Прокіп.
Вас також може зацікавити: Три простих способи ефективно економити електрику
Фото Delo.ua
На узвозі Віталія Блажка стартує будівництво нової дренажної системи. У зв'язку з цим з 23… Read More
Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More
Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More
В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More
У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More