Редакція «Одеського життя» продовжує публікувати серію історій одеситів та громадян України, яким через війну довелося тікати до іншої країни.
Всі ці історії дуже різні — якісь закінчилися хепі-ендом, а якісь ще чекають на свій щасливий кінець. Як люди відреагувати на війну, чому вони вирішили поїхати, з якими труднощами зіштовхнулися на своєму шляху і як їх прийняли на чужині — читайте в «Одеському житті».
Перед усім цим жахом я планувала подорож до Польщі. І саме ввечері 23 лютого купила собі квиток до Познані. Зазвичай я лягаю спати пізно, і сидячи на кухні приблизно о 00.30 я почула літак. Це був не пасажирський літак, він був дуже шумний. Після цього я лягла спати. Розплющила очі приблизно о 5.00 ранку від того, що затремтіли панорамні вікна. Подумала, що лопнула гума, яку часто палять біля будинку. А далі почалося пекло… Мені почали дзвонити близькі і попереджати, що почалася війна. На ранок ми із сім’єю прийняли рішення, що мені та моєму молодшому братові треба покинути країну. У голові була каша з думок, як зробити краще. Але кожен робив так, як відчував, ми не знали, чи буде в нас завтра.
25 лютого я з братом на машині виїхала з Одеси в напрямку траси «Одеса — Київ». Наш шлях був до Львова, а потім до Польщі. На українських дорогах було безліч блокпостів та шалені черги. Надвечір ми проїжджали Вінницю, коли почули повітряну тривогу. Було страшно. Моєму братові 16 років, і я за кермом зі сльозами на очах пояснювала, що робити, якщо нас почнуть обстрілювати, казала, що ми робимо якщо зі мною щось трапиться, куди бігти, кому дзвонити і так далі. Коли ми стояли в черзі на блокпост на під’їзді до Тернополя, його почали обстрілювати. Тоді ми повернули на кордон із Румунією. Їхали через Чернівці, а потім три доби стояли в черзі на перетині кордону. Це були мої найхолодніші ночі в житті. Велике спасибі людям та волонтерам біля прикордонного пункту Порубне. Вони всіх годували, напували і розводили багаття, щоб люди могли зігрітися.
Ми проїхали «Порубне» 1 березня, першого дня весни — найжахливіший перший день весни в моєму житті. Виїжджали по закордонним паспортам. У брата він був прострочений, але це не було проблемою. Опинившись у Румунії, стали думати, куди їхати, що робити і як жити далі… Мій брат не встиг закінчити 11 клас і треба було вирішувати питання зі школою. Вибрали Швецію. Не питайте, чому, просто вибрали і все.
Коли ми проїхали Румунію, то перед кордоном з Угорщиною вирішили зупинитися на ночівлю, зняли номер у готелі. Дівчина-орендодавець переконувала нас, що не треба платити, але ми відмовилися. Ми її попросили допомагати безкоштовно іншим українцям. Тоді вона вирішила нас нагодувати і принесла нам вечерю прямо в номер.
Потім на нас чекала довга дорога. Спочатку виїзд із Румунії, потім Угорщина, Словаччина і, нарешті, Польща. У Кракові залишилися на ночівлю. Після чого ми стали думати, як потрапити до Швеції. Там дуже дороге паливо і ми вирішили залишити машину у знайомих в Гданську, до Швеції відправитися на поромі з міста Гдиня — для українців він безкоштовний.
4 березня ми прибули до Карлскрону (Швеція) і одразу ж поїхали оформлятися в міграційний центр — подавати документи на тимчасовий захист (треба було показати паспорт, сфотографуватися, і вибрати, що я хочу я оформити — статус тимчасового захисту або біженця). Після чого нас розмістили в готелі при цьому центрі. У нашому номері жило три сім’ї, всі спали на двоповерхових ліжках. Годували тричі на день, був безкоштовний інтернет. Через пару днів нас переселили в інший готель із більш комфортними умовами. А за півтора тижні нас відправили до колишнього військового шпиталю. Там були погані умови. Ходив грип, ротавірус, ковід, і під кінець вітрянка. Тому через знайомих я знайшла чоловіка, який люб’язно дав нам притулок на умовах допомоги по дому. Жили ми у нього майже місяць. Зі спілкуванням у мене не було проблем. Я вільно володію англійською, з виключно російською або українською, як на мене, буде важкувато. Можна користуватися перекладачем, плюс багато волонтерів за кордоном російськомовні.
Щодо гуманітарної допомоги біженцям, то у Швеції є виплати від держави: 20крон на день (це 60 гривень) — якщо мешкаєте при гуртожитку або 60 крон (180 гривень) — якщо знайшли житло самостійно. А ось роботу потрібно шукати самостійно на будь-якій біржі праці. Більшість вакансій розраховані на просту фізичну роботу: мити посуд, прибирання в готелях тощо. Зарплата — від 2000 євро. У Швеції дуже підтримують Україну. Коли бачать наш паспорт — всі налітають із запитаннями чи потрібна допомога, як справи, як підтримати. Говорила завжди як є: «У мене вдома війна, і тому я тут!»
Коли мої документи на тимчасовий захист були готові, я вирішила повертатися в Україну. А ось брата залишили вчитися. В результаті я вилетіла зі Швеції 10 квітня. Дуже скучила за домом. Не змогла адаптуватися в іншій країні. Вдома залишилися бабуся, дідусь, мама, дядько та вихованці. Дуже не вистачало щирих розмов з близькими людьми! На даний момент я перебуваю в Одесі! Від цього мені більше радісно, ніж страшно!
Щоденник переселенця: «Війна показала мені, що і в моєму житті є зрадники»
Щоденник переселенця: «Бездомні допомогли знайти притулок»< /a>
Фото Ольги Філіної
У Ростові-на-Дону російський суд засудив до увʼязнення в колонії суворого режиму 23 полонених українців –… Read More
Нещодавно президент США Дональд Трамп зупиняв військову допомогу Україні. На широкий загал цей крок пояснюється… Read More
В Одесі завершено опитування «Яким ініціативам у розвитку міського простору ви віддаєте перевагу?». З'ясувалося, що… Read More
За підсумками 2024 року до бюджету Одеси надійшло понад 835 мільйонів гривень від плати за… Read More
Голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак прокоментував рішення приєднати… Read More
Білгород-Дністровський прощається з підполковником Володимиром Анатолійовичем Гложиком, який тривалий час вважався зниклим безвісти. Read More