Новини Одеси та Одеської області

Що зміниться в Україні у 2023 році?

Що зміниться в Україні у 2023 році?

У новорічні свята завжди хочеться сподіватися на краще. Але що приховувати – на нас чекає один із найскладніших років в історії незалежної української держави. І це зрозуміло – у воюючій країні левова частка держбюджетних коштів прямує на оборону та безпеку. Тому очікувати на підвищення соціальних стандартів українцям не доводиться. До чого треба готуватися 2023 року, дізнавалася «Одеське життя».

Що буде з енергетикою: питання до військових експертів

Енергетика України

Найважчий етап в енергетиці може бути ще попереду. Адже через похолодання споживання електроенергії зростає. До того ж, Росія все ще має запас ракет для атак на об’єкти критичної інфраструктури.

Можливо, ситуація покращиться у квітні, коли пройде пік зимового споживання електроенергії. Може, на той час і ресурс ракет у агресора вичерпається.

Прогнозувати ситуацію з електроенергією швидше мають військові експерти, вважають енергетики. Адже більшою мірою вона залежить від того, чи вдасться Україні покращити свою протиповітряну оборону, отримавши нові зразки ППО від західних партнерів. А також від ситуації на фронтах.

Графіки відключень електрики збережуться щонайменше до квітня 2023 року. Однак, якщо обстріли продовжаться, ситуація може затягтися на більш тривалий період. Загалом відновлення енергосистеми України займе кілька років.

Тариф для населення на електроенергію поки що не зміниться: 1,44 грн/кВт-год – за споживання до 250 кВт-год на місяць; 1,68 грн/кВт-год – понад 250 кВт-год на місяць.

Що буде із бюджетом: на армію вистачить?

бюджет

Власних доходів до держбюджету – податків та платежів з митниці – має вистачити на потреби армії.

Але ризики є тут. Справа в тому що Бюджет на 2023 рік розроблявся ще до масованих атак на українську енергосистему. Тепер же підприємства, малий та середній бізнес вимушено скорочують обсяги виробництв через відключення електрики. Відповідно – знизяться і надходження до бюджету.

Міжнародний валютний фонд після закінчення роботи місії щодо України оголосив базовий прогноз ВВП країни на 2023 рік. Очікування виявилися песимістичні – 1% зростання, а не 3-4%, як розраховували раніше у Світовому банку та НБУ.

Що буде з курсом долара: якщо помріяти

курс долара

У держбюджеті наступного року передбачено курс долара у розмірі 42,2 грн/$. Хотілося б вірити. Але варто нагадати, що за останні кілька років уряд жодного разу не заклав до бюджету курсу долара, який навіть з урахуванням похибок відповідав би реальному.

Щоправда, якщо війна закінчиться у першому кварталі 2023 року, Україна отримає можливість повноцінно використати свої морські порти. Добре, щоб і західні партнери виконали свої обіцянки і почали вкладати гроші у відновлення нашої країни. У цьому випадку долар має всі шанси впевнено опуститися як мінімум до рівня офіційно курсу – 36,6 грн/$.

Але, на жаль, такий прогноз можна назвати надмірно позитивним. Війна, як і раніше, продовжується.

«Мінімалка» та прожитковий мінімум: за рік не зміняться

Держбюджет-2023 затвердив мінімальну заробітну плату для українців у розмірі 6700 гривень на місяць. При цьому протягом року мінімалка підвищуватися не буде.

Прожитковий мінімум для працездатних осіб у розрахунку на місяць становитиме 2684 гривні . І протягом року – як це було раніше – він також не змінюватиметься.

Для дітей віком до 6 років прожитковий мінімум у новому році складе 2272 гривні ; від 6 до 18 років – 2833 гривні ; для осіб, які втратили працездатність – тобто мінімальна пенсія – 2093 гривні .

Податки: надія на місцеву владу

нові податки

Підвищення рівня мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму спричиняє певні зміни для ФОПів. Насамперед, це позначиться на податках. Зокрема, ставки та розмір єдиного податку у новому році щомісяця становитимуть: 1 група ФОП – 268,4 гривень (10% від прожиткового мінімуму); 2 група ФОП – 1340 гривень (20% від мінімальної зарплати); 3 група ФОП – 5%, 2% від доходу чи 3% від ПДВ.

Водночас місцева влада може своїм рішенням ставки єдиного податку трохи знизити.

Що буде з роботою: дефіцит спеціалістів

пошук робота

За даними кадрових аналітиків, у 2023 році 60% українських компаній планують розширювати свої штати. 23,6% підприємств – зберегти існуючі робочі колективи: не наймаючи нових співробітників, але й не звільняючи працюючих.

З тих, хто має намір розширитися, 32,7% мають намір найняти більше п’яти нових працівників. 27,3% – прийняти до штату до п’яти співробітників

Однією з основних перешкод для розширення команди наступного року роботодавці вбачають дефіцит кваліфікованих кадрів. У більшості випадків – через вимушену міграцію фахівців під час війни. Таку причину назвали у 70,4% компаній.

Зарплату у 2023 році більшість українських підприємств підвищувати планують . Про такий намір повідомили близько 60% працедавців. При цьому більшість із них мають намір підняти оплату праці незначно – на 5-10%.

Вийти на пенсію буде складніше

Пенсії у 2023 році

На пенсіонерів чекає три важливі новини.

Перша – починаючи з 1 січня 2023 року, заробити на пенсію стане складніше . Згідно із законодавством, в Україні загальний пенсійний вік становить 60 років. Але щоб вийти на заслужений відпочинок вчасно, зараз потрібно мати як мінімум 29 років стажу.

А ось із наступного року мінімальний страховий стаж збільшиться до 30 років.

Тим, кому стажу не вистачить, доведеться працювати до 63 років – якщо є понад 23 роки стажу, і до 65 років – якщо є від 15 до 23 років стажу.

Друга новина – традиційного підвищення мінімальної пенсії на рівень інфляції цього року не буде.

Остання новина – планова березнева індексація пенсій все ж таки відбудеться. За попередніми даними, підвищення становитиме 5%.

Субсидії та пільги: отримають і безробітні

укрГроші пільги субсидії виплати

З 1 січня 2023 року субсидіями та пільгами займатиметься Пенсійний фонд. Згідно з нещодавно прийнятими змінами до законодавства, Фонд страхування перестане існувати, як юридична особа, і стане частиною ПФУ.

Наступного року середній розмір субсидій становитиме 1700-1800 гривень на місяць . Право на виплати матимуть і громадяни, які отримують допомогу з безробіття. А також українці, які втратили роботу під час війни. Розраховуються субсидії, виходячи із квартальних доходів громадян. Тому для безробітних як середньомісячний доход враховуватимуть розмір виплачуваної допомоги.

Нові гроші: разом купюр – монети

З 1 січня 2023 року Національний банк України розпочне поступово вилучати з обігу паперові банкноти, надруковані у 2003-2007 роках. За інформацією НБУ, замість вилучених платіжних коштів до обігу надійдуть оновлені купюри зразка 2018 року та оборотні монети. Так, зникнуть паперові банкноти номіналом 5 та 10 гривень. Замість них в обороті залишаться «срібні» монети, які вже стали звичними. А купюри номіналом 20 та 100 гривень замінять на нові, з покращеним захистом.

Нове освітлення

З 1 січня в Україні почнуть обмінювати старі лампочки розжарювання на LED-лампи . За повідомленням Мінекономіки, таким чином українцям планують замінити близько 50 мільйонів старих ламп. Частину програми із заміни лампочок профінансує Євросоюз.

Обміняти лампочки можна буде у відділеннях «Укрпошти». Один повнолітній українець має право поміняти п’ять ламп. Також можна буде залишити заявку на обмін на порталі Дія. Потім прийти до поштового відділення і там LED-лампочки забрати.

Інтернет: подорожчає у півтора рази

суперечки в інтернеті

З нового року в Одесі подорожчає Інтернет та послуги зв’язку. За інформацією компанії «Тенет », причин для підвищення цін дещо – майже вдвічі зросли тарифи на електроенергію, збільшились витрати на джерела безперебійного харчування. Вплинуло на ціноутворення та подорожчання супутніх товарів – зокрема, кабелів та палива.

Тож якщо сьогодні вартість базового місячного тарифу на Інтернет у «Тенет» становить 185 гривень , то в січні ціна підніметься до 259 гривень .

Мобілізація: все, як заплановано

Посилення призову після нового року не буде, запевняють у керівництві управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ.

Разом про те, потреба у поповненні армії безпосередньо залежить від ситуації фронті . І в Генштабі, наголошують у Командуванні, прораховуючи необхідну кількість мобілізованих, заздалегідь враховують усі ризики та фактори. У тому числі й інформацію про те, що в Росії на сьогоднішній день покликано в Росії від 200 000 до 300 000 громадян.

Наступного року мобілізація в Україні має відбуватися планово. Насамперед до лав ЗСУ закликатимуть військовозобов’язаних з досвідом проходження військової служби . Їх можуть направити безпосередньо у військові частини.

Також є потреба у молодих та здорових військовослужбовців, чия професія має відношення до затребуваних військових спеціальностей.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції