До підніжжя пам'ятника засновникам Сарати на Лютеранському цвинтарі щороку кладуть свіжі квіти. Після депортації німців у 1940 році цвинтар з могилами перших німецьких переселенців було повністю зруйновано. Але сучасники намагаються по крихтах відновлювати історію. Пам'ять має велику силу – вона робить нас більш відповідальними і вселяє в нас надію!
Сарата — унікальне містечко. Свого часу йому пощастило з напрочуд діяльними засновниками — видатними релігійними реформаторами Ігнацем Ліндлом та Крістіаном Вернером. За неповні два роки, які вони перебували в Сараті, ці люди створили економічно розвинене поселення та духовну громаду, що ґрунтується на християнських принципах.
Трохи більше ніж 200 років тому благодатний Буджак став притулком і для мандрівних німецьких колоністів, які на заклик імператора Олександра Першого, з метою економічного освоєння північно-західного узбережжя Чорного моря, прибули в пустельні землі.
10 березня 1822 року неподалік нічного привалу вони спорудили вівтар з кількох каменів. І з молитвою пастора Ігнаца Ліндла заснували поселення під назвою Сарата.
З листа одного з колоністів (від 27 травня 1822 року), опублікованого Г. Далтоном, відомо, що 1 квітня в Сарату прибуло 50 возів з переселенцями. До кінця 1822 року в Сарату переселилися ще 40 католицьких сімей з Баварії та стільки ж лютеран із Вюртемберга (за деякими відомостями – до 10000 осіб). Кожна сім’я одержала від царського уряду по 60 десятин землі. Крім того, колоністам видавалося по 2 тисячі рублів на сім’ю для спорудження житла та господарських приміщень, придбання худоби та інвентарю. Одночасно вони звільнялися на 50 років від сплати податків, а чоловіки від рекрутської повинності.
За перший рік існування Сарати було збудовано 100 будинків, працювала школа, притулок, промислові та сільськогосподарські підприємства.
У 1840 році на кошти мецената Крістіана Фрідріха Вернера була побудована лютеранська кірха. У ній було встановлено орган. Подібно до багатьох протестантських храмів, вона відрізняється стриманим і простим зовнішнім виглядом, практично позбавлена обробки. Серед декоративних елементів впадають в очі лише чотири колони у грецькому стилі, які прикрашають фасад.
Лютеранська кірха в Сараті на момент заснування була єдиним храмом з органною музикою на всю область. Рівно сто років церква служила парафіянам за своїм призначенням – була осередком духовного становлення Бессарабії.
За часів радянської влади вона втратила свою релігійну складову і виконувала роль культурної інституції.
У 1995 році робота кірхи була відновлена за кошти Товариства бессарабських німців на чолі з Едвіном Кельном. Наразі богослужіння в ній здійснюються пасторами Саратської церкви євангельських християн-баптистів.
Читайте також: Сарата – селище з німецьким минулим (відео)
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More