Статті

Сарата: поселення на Одещині 200 років тому заснували німецькі колоністи

До підніжжя пам'ятника засновникам Сарати на Лютеранському цвинтарі щороку кладуть свіжі квіти. Після депортації німців у 1940 році цвинтар з могилами перших німецьких переселенців було повністю зруйновано. Але сучасники намагаються по крихтах відновлювати історію. Пам'ять має велику силу – вона робить нас більш відповідальними і вселяє в нас надію!

Сарата — унікальне містечко. Свого часу йому пощастило з напрочуд діяльними засновниками — видатними релігійними реформаторами Ігнацем Ліндлом та Крістіаном Вернером. За неповні два роки, які вони перебували в Сараті, ці люди створили економічно розвинене поселення та духовну громаду, що ґрунтується на християнських принципах.

Трохи більше ніж 200 років тому благодатний Буджак став притулком і для мандрівних німецьких колоністів, які на заклик імператора Олександра Першого, з метою економічного освоєння північно-західного узбережжя Чорного моря, прибули в пустельні землі.

10 березня 1822 року неподалік нічного привалу вони спорудили вівтар з кількох каменів. І з молитвою пастора Ігнаца Ліндла заснували поселення під назвою Сарата.

З листа одного з колоністів (від 27 травня 1822 року), опублікованого Г. Далтоном, відомо, що 1 квітня в Сарату прибуло 50 возів з переселенцями. До кінця 1822 року в Сарату переселилися ще 40 католицьких сімей з Баварії та стільки ж лютеран із Вюртемберга (за деякими відомостями – до 10000 осіб). Кожна сім’я одержала від царського уряду по 60 десятин землі. Крім того, колоністам видавалося по 2 тисячі рублів на сім’ю для спорудження житла та господарських приміщень, придбання худоби та інвентарю. Одночасно вони звільнялися на 50 років від сплати податків, а чоловіки від рекрутської повинності.

За перший рік існування Сарати було збудовано 100 будинків, працювала школа, притулок, промислові та сільськогосподарські підприємства.

У 1840 році на кошти мецената Крістіана Фрідріха Вернера була побудована лютеранська кірха. У ній було встановлено орган. Подібно до багатьох протестантських храмів, вона відрізняється стриманим і простим зовнішнім виглядом, практично позбавлена обробки. Серед декоративних елементів впадають в очі лише чотири колони у грецькому стилі, які прикрашають фасад.

Лютеранська кірха в Сараті на момент заснування була єдиним храмом з органною музикою на всю область. Рівно сто років церква служила парафіянам за своїм призначенням – була осередком духовного становлення Бессарабії.

За часів радянської влади вона втратила свою релігійну складову і виконувала роль культурної інституції.

У 1995 році робота кірхи була відновлена за кошти Товариства бессарабських німців на чолі з Едвіном Кельном. Наразі богослужіння в ній здійснюються пасторами Саратської церкви євангельських християн-баптистів.

Читайте також: Сарата – селище з німецьким минулим (відео)

Share
Анна Терзивец

Я родилась и выросла среди бескрайних степей Буджака, которые люблю всем сердцем. После окончания школы уехала в Болгарию, где в Софийском университете получила журналистское образование. Вернувшись в Одессу, с 1999 года с головой ушла в журналистику. Работала в газете «Роден край», сотрудничала со многими одесскими и киевскими изданиями, а еще - писала стихи: о родном крае, о песнях бабушки, о лозе, посаженной дедушкой… и о любви. «Любовь свята» - именно так называется мой первый сборник стихов. С 2013 года я - автор и ведущая телерадиопрограммы «Голос болгар». Но остаюсь верной и писательскому ремеслу. Буду рада делиться с вами историями замечательных людей Буджака и своей любовью к жизни.

Останні статті

  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 20 вересня: трохи потеплішає

Завтра, у п'ятницю, 20 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується невеликий дощ… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Куди очі дивляться: як організувати відпустку восени?

Не любите пекуче літнє сонце? Активно працюєте влітку і немає часу на відпустку? Тоді відпочинок… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Юний художник з Одещини створює галерею захисників України

Шістнадцятирічний Назар Ковальчук з невеличкого села Вербове Ананьївської громади з дитинства бореться з важкою недугою,… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Затверджено проєкт утримання парку імені Шевченка: що це означає

На пленарному засіданні сесії Одеської міської ради було затверджено новий проєкт утримання центрального парку імені… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Узимку в Україні може не бути світла по 18 годин на добу, – прогноз ООН

За прогнозами Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) цієї зими в Україні… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Розвивається попри війну: біля Рені та на Дунаї розпочали масштабне будівництво

Минулого місяця депутати Ренійської міськради ухвалили чергові рішення про виділення ділянок землі на березі Дунаю… Читати далі

2024-09-19