Ви коли-небудь думали, чому компанія Victorinox додала штопор до набору інструментів свого складного ножа? Цей інструмент можна побачити на багатьох моделях швейцарських ножів. Він з’явився там на моделі 1897 року.
Багато хто говорить, що швейцарський армійський ніж має штопор для того, щоб армійські офіцери могли використовувати його, для відкорковування пляшок з вином. Це непогано сходиться з нашими стереотипними уявленнями про кавалерів дев’ятнадцятого сторіччя. Та й відповідно до швейцарської культури й стилю життя в тих краях для людей різних класів і станів досі звично регулярно вживати гарне вино.
Але зауважимо, що не все так просто. Вся річ у тому, що в ХІХ столітті штопор був потрібен не тільки для відкорковування вина. У ті часи ліки, гігієнічні засоби та іншу побутову хімію також продавали у пляшках, щільно закритих пробками на кшталт винних. Тому навіть непитущий офіцер мав необхідність регулярно використовувати штопор. Та й пив вино регулярно – теж.
Але зауважте, «офіцерський та спортивний ніж» ніколи не був стандартним спорядженням швейцарської армії. Офіцери (і цивільні особи) купували його за власним бажанням власним коштом. І купували досить активно. Ніж був справді вдалим.
Стандартна солдатська модель, яку державний рахунок отримував кожен новобранець швейцарської армії, не мала жодного штопора.
Карл Ельзенер (винахідник ножів та власник компанії Victorinox) хотів, щоб «офіцерський ніж» теж був прийнятий на озброєння швейцарської армії як стандартний. Але цього ніколи не сталося. Що зовсім не завадило величезній популярності «офіцерського та спортивного ножа».
Попри те, що швейцарська армія офіційно не використала ножа зі штопором, його все одно можна було придбати фактично в будь-якому приватному магазині столових приладів у Швейцарії (як і солдатську модель).
Цей ніж продавався у великих кількостях. Його із задоволенням купували не лише військові, а й цивільні особи. «Офіцерська та спортивна» модель стала ще одним величезним кроком Victorinox до світового успіху.
До речі, у стандартній моделі, що виготовляється для рядових швейцарської армії, штопора немає досі.
А ось деякі моделі німецьких армійських ножів (зазвичай відомих як GAK), які стоять на озброєнні бундесверу, штопором забезпечені. До речі, GAK також виробляється компанією Victorinox (те, що фірма є офіційним постачальником бундесверу, багато про що говорить).
До речі, штопор є єдиним інструментом у швейцарському армійському ножі, який виробляється не в Швейцарії. За старих часів фабрика Victorinox мала обладнання для виробництва штампованих деталей, а штопори виготовляють шляхом кування. Тому врешті-решт було вирішено імпортувати штопори від постачальника із Франції.
Тому люди часто жартували про наявність французького штопора у швейцарському армійському ножі. Вони стверджували, що швейцарське армійське спорядження не повинно підбивати військовослужбовців до розпивання вина під час служби, а всі ці штопори в офіцерському спорядженні – витівки французів. Про відкривання пляшок з ліками проти кашлю та рідким милом уже ніхто не згадує.
Згодом пробки стали все рідше використовуватися не тільки в аптечних, а й у пляшках. Крім того, вино не найпопулярніший у світі напій, особливо в США. Коли швейцарський армійський ніж поширився в усьому світі, штопор став для багатьох неєвропейських покупців менш цінним інструментом, іноді майже марним.
Компанія Victorinox у відповідь у деяких моделях своїх ножів замінила штопор на хрестову викрутку (американці називають її викруткою типу Philips). Часто кажуть, що компанія Victorinox зробила це з огляду на американський ринок, де традиційно вживають не вино, а пиво та віскі.
Оскільки у швейцарського ножа вже є відкривачка для пляшок, заміна штопора на хрестову викрутку для американців була цілком логічною альтернативою.
Хоча додавання викрутки Philips багатьом сподобалося в Штатах, шанувальників штопора в цьому світі теж залишилося чимало. Суперечка «штопор проти Philips» є популярною темою для обговорення серед любителів швейцарських ножів.
До речі, існує кілька моделей швейцарських ножів, що мають як штопор, так і хрестову викрутку в комплекті інструментів (наприклад, Victorinox Explorer).
Та й сам штопор, як виявилося, корисний не лише для того, щоб пробки смикати. Любителі використання швейцарських ножів (а таких в інтернеті багато) знайшли для нього багато оригінальних та несподіваних застосувань.
Victorinox також розробило аксесуари, що підвищують корисність штопора швейцарського армійського ножа навіть для тих, хто не п’є. Наприклад, це міні-викрутка, корисна для ремонту окулярів та електроніки. Як місце її зберігання та кріплення передбачається саме штопор.
Другий пов’язаний із штопором аксесуар допомагає розпалювати вогонь і називається “Victorinox Mini Tool Fire Ant Set”.
Але головне, що можна сказати зовсім не кривлячи душею, то це те, що набагато практичніше носити в кишені швейцарський ніж, ніж звичайний штопор. У якісних винах все ще використовуються традиційні пробки. Якщо ви п’єте вино, швейцарський армійський ніж зі штопором часто вам знадобиться. Ну а все інше безліч інструментів, яке є фактично в кожному ножі Victorinox дозволить впоратися з рештою справ і завдань.
А вибрати, повірте, є з чого. Асортимент у Victorinox справді багатий. Ніж стільки, що очі просто розбігаються. Найпоширеніші моделі це:
- Мегапопулярний міський ніж Victorinox Classic.
- Туристичні ножі Victorinox Forester, Traveler та Tourist.
- Мисливські ножі Victorinox Hunter та Huntsman.
- Моделі для рибалок Victorinox Angler та Fisherman.
- А також моделі Ranger та Recruit.
Нещодавно на ринку з’явилися ножі нового покоління – Victorinox Evo. Їх відрізняють більш ергономічні ручки. Хоча й попередні моделі були дуже продуманими, зручними та практичними багатофункціональними складними ножами.
Так що там говорити, Victorinox випускає навіть моделі Farmer, Electrician та Wine Master для фермерів, електриків та виноробів відповідно! Існує (і досить популярна) модель Victorinox Cybertool для любителів покопатися у комп’ютерному залізі. І моделі Junior and My First для дітей та підлітків!
Тож не штопором єдиним, як то кажуть!
Джерело – https://wellgo.ua/ru/victorinox/
*на правах реклами