«Потрійний рельс»: 89 років тому в Одесі відкрили першу таку трамвайну лінію

30 травня 1934 року в Одесі вступила в експлуатацію перша ширококолейна трамвайна лінія. Це був 29-й маршрут, на лінії якого курсували сім моторних вагонів із причепами.

Спочатку, коли в Одесі тільки починався трамвайний рух, для перших одеських вагонів було побудовано вузьку колію, яка відповідала європейським стандартам — 1000 міліметрів. У 1930-х роках трамвайні колії стали замінювати широкою колією — 1524 міліметри. Але це не була забаганка міської влади, для цього існували серйозні причини.

По-перше, до Одеси з Європи перестали надходити вузькоколійні трамваї. Вони зовсім не підходили для ширококолійної лінії, часто сходили з рейок та потрапляли до аварії. По-друге, всі трамвайні вагони почали будувати на залізничних заводах і розраховані на ширококолійні колії. Таке рішення було прийнято ще після Першої світової війни — уніфікувати трамвайну колію так, щоб у разі потреби до міста трамвайними рейками міг заїхати бронепоїзд.

Перша ширококолейка в Одесі з’явилася на Люстдорфській дорозі ще в 1930-і роки. А повністю з вузькою на широку колію Одеса почала переходити за два десятки років. Саме на той час і з’явилося загадкове словосполучення «потрійний рельс». Так називали трамвайні колії, якими могли пройти будь-які вагони, — у них одночасно була і вузька, і широка колія.

Спочатку широка колія була прокладена на Ближніх Млинах, в Ульянівку та Люстдорф, а загальна довжина нової траси становила 31 кілометр. Кінцева зупинка трамваїв знаходилася на Куликовому полі, де одночасно сходилися лінії широкої колії на Фонтан, вузькій колії з Фонтану і службові шляхи, які являли собою ту саму «потрійну рейку».

трамвайне депо на вулиці Водопровідна

Джерела: grad.ua, uc.od.ua, traffic.od.ua

Читайте також:

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Останні статті

  • Статті

Ціни на Привозі 20 вересня: «Кращих помідорів не буває!»

Привоз у другій декаді вересня: то тепліше, то холодніше, то дощик, то сонечко. І люди… Читати далі

2024-09-20
  • Новини

День рису та вина «Гренаш»: що ще святкують 20 вересня

Що святкують в Україні та світі 20 вересня. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Читати далі

2024-09-20
  • Новини

Що відзначає церква 20 вересня: свята, вшанування святих, прикмети та чого не можна робити

Церковне свято сьогодні, 20 вересня. Розповідаємо, пам'ять яких святих шанують православні віряни цього дня, в… Читати далі

2024-09-20
  • Новини

Магнітні бурі: якою буде сонячна активність у п’ятницю, 20 вересня

Магнітна буря пішла на спад. Сьогодні сонячна активність не матиме істотного впливу на метеозалежних людей. Читати далі

2024-09-20
  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 20 вересня: трохи потеплішає

Завтра, у п'ятницю, 20 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується невеликий дощ… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Куди очі дивляться: як організувати відпустку восени?

Не любите пекуче літнє сонце? Активно працюєте влітку і немає часу на відпустку? Тоді відпочинок… Читати далі

2024-09-19