«Потрійний рельс»: 89 років тому в Одесі відкрили першу таку трамвайну лінію

30 травня 1934 року в Одесі вступила в експлуатацію перша ширококолейна трамвайна лінія. Це був 29-й маршрут, на лінії якого курсували сім моторних вагонів із причепами.

Спочатку, коли в Одесі тільки починався трамвайний рух, для перших одеських вагонів було побудовано вузьку колію, яка відповідала європейським стандартам — 1000 міліметрів. У 1930-х роках трамвайні колії стали замінювати широкою колією — 1524 міліметри. Але це не була забаганка міської влади, для цього існували серйозні причини.

По-перше, до Одеси з Європи перестали надходити вузькоколійні трамваї. Вони зовсім не підходили для ширококолійної лінії, часто сходили з рейок та потрапляли до аварії. По-друге, всі трамвайні вагони почали будувати на залізничних заводах і розраховані на ширококолійні колії. Таке рішення було прийнято ще після Першої світової війни — уніфікувати трамвайну колію так, щоб у разі потреби до міста трамвайними рейками міг заїхати бронепоїзд.

Перша ширококолейка в Одесі з’явилася на Люстдорфській дорозі ще в 1930-і роки. А повністю з вузькою на широку колію Одеса почала переходити за два десятки років. Саме на той час і з’явилося загадкове словосполучення «потрійний рельс». Так називали трамвайні колії, якими могли пройти будь-які вагони, — у них одночасно була і вузька, і широка колія.

Спочатку широка колія була прокладена на Ближніх Млинах, в Ульянівку та Люстдорф, а загальна довжина нової траси становила 31 кілометр. Кінцева зупинка трамваїв знаходилася на Куликовому полі, де одночасно сходилися лінії широкої колії на Фонтан, вузькій колії з Фонтану і службові шляхи, які являли собою ту саму «потрійну рейку».

трамвайне депо на вулиці Водопровідна

Джерела: grad.ua, uc.od.ua, traffic.od.ua

Читайте також:

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

В Одесі сильний вітер повалив дерева та рекламні щити (фото)

Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More

2024-11-22
  • Статті

Реабілітація за власний рахунок: чому ветерани залишаються сам на сам зі своїми проблемами

Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More

2024-11-22
  • Статті

В Одеському педуніверситеті великі конкурси: що ще змінилося у виші під час війни

Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі закриють на ремонт узвіз Віталія Блажка (Марінеско): багато автобусів та трамваїв змінять маршрути

На узвозі Віталія Блажка невдовзі почнеться будівництво нової дренажної системи. З 23 листопада 2024 року… Read More

2024-11-22
  • Статті

Афіша Одеси 22-24 листопада: безкоштовні вистави, екскурсії, виставки

Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More

2024-11-22
  • Новини

Співробітники «Інфоксводоканалу» відгукнулися на заклик здати кров для поранених

До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More

2024-11-22