Статті

Підвищити тарифи на світло і газ: про що ще просять США в обмін на допомогу?

США й інші стратегічні партнери України будуть готові й надалі надавати військову допомогу нашій країні, але за умови. Україна повинна виконати низку умов. Одна із них – підвищення тарифів на комуналку.

Передісторія

У посольстві США підтвердили, що передали Україні «перелік пріоритетних реформ» у межах незмінної підтримки Сполученими Штатами України та її зусиль з інтеграції в Європу. За даними ЗМІ, серед пунктів є про лібералізацію тарифів на природний газ та електроенергію.

Міністр енергетики України Герман Галущенко 21 вересня повідомив, що жодних планів щодо збільшення тарифів на електропостачання для побутових споживачів немає.  Він відмітив, що до кінця опалювального сезону буде подовжена дія положення  про покладання спецобов’язків на ринку електроенергії (ПСО) стосовно доступної електроенергії для населення.

Премʼєр-міністр України Денис Шмигаль заявляв що тарифи на газ, тепло і гарячу воду для населення не будуть підвищуватись до кінця опалювального сезону через фіксовану ціну для постачальників від «Нафтогазу» –  7,4 гривень за кубічний метр.

Пізніше у Кабміні сказали про готовність до підвищення цін на газ та електроенергію. Але до кінця поточного опалювального сезону їх не змінюватимуть.

Ціна за газ для населення нормальна

Нинішні тарифи, за якими населення сплачує за «блакитне паливо» – 7,96 гривень за один кубічний метр та за електроенергію –  2,64 гривень за кВт-год – є виправданими і не повинні збільшуватися, переконаний експерт з питань енергетики Юрій Корольчук. «Не бачу підстав на сьогодні підвищувати тариф на газ для населення, – каже він. Він зараз вписується – з усіма витратами, розрахунками, так званою інвестиційною складовою – в 7 тисяч гривень (за тис. куб.). Це з головою, без розподілу. Вісім гривень – це нормальна ціна. Для чого її підвищувати?».

У НАК «Нафтогаз» вважають, що лібералізація тарифів на природний газ та електроенергію необхідна. «Це має бути українське рішення, і ми маємо враховувати ризики війни, тому реалістичність терміну в один рік залежить від ситуації на фронті», – каже очільник «Нафтогазу» Олексій Чернишов.

Субсидія, щоб розрахуватись за комуналку

Міністерка соцполітики Оксана Жолнович в ефірі телемарафону повідомила, що у бюджеті наступного року передбачили п’ятдесят мільярдів гривень на субсидії. Це для тих, хто не зможе оплатити послуги самотужки і чиї платежі за комуналку перевищують п’ятнадцять відсотків від заробітку.

Субсидії – вимушений механізм. Системі треба реформа

Доктор економічних наук Олег Рубель вважає, що плата за комунальні послуги в Україні – це комунальний податок. На сьогодні українці платять комунальні, які співрозмірні з багатьма країнами ЄС. Ті, хто виїхав за кордон, розуміють, що на комуналку йде одна тисяча євро, чи фунтів. Якщо за кордоном працює подружжя, то можна вижити. Якщо одна людина з дітьми, то важко. Принаймні на той рівень доходів. Якщо немає сталого бізнесу і людина не працює в корпоративних умовах. А це у нас айтішники, яких компанії вимивають. Це роблять для того, аби зменшити свої ризики. Висновок: економічні інструменти, які пов’язані з оплатою комунальних – це такий собі прото фіскальний інструмент.

Стосовно субсидій. Вони вдвічі зменшились. Їх розмір має розраховуватись до витрат. Інакше будуть борги. А це банкрутство ряду підприємств: енергетичних, водних господарств. Тому субсидії це вимушений інструмент, аби все збалансувати. Інакше все розвалиться.

Система вимагає реформи. Багато українців вимушено звертаються до субсидій. Тому що середній рівень доходів дуже маленький. І єдиний вихід – підняти його. Аби він покривав всі витрати на комунальні. Це має стосуватися більшої частини населення, включаючи пенсіонерів.

Через війну є певна лібералізація економіки. Є додаткові доходи. Треба розуміти, що з ходом війни вони будуть падати, тому що допомога Україні буде оптимізуватися. І не варто пов’язувати підвищення тарифів з боротьбою з корупцією.



Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Читайте також:

Share
Ольга Лопатюк

Люди для мене – джерело нового. Люблю їх слухати, як вони розкриваються. Цікавлюсь соціологією, психологією, політикою, економікою. Маю досвід роботи на телебаченні: в новинній службі, авторських проєктах, працювала телеведучою прямих етерів.

Recent Posts

  • Новини

Завтра частина Одеси залишиться без газу – чому і кому не пощастить

Завтра, у четвер, 22 травня 2025 року, у низці будинків Київського району Одеси до вечора… Read More

21-05-2025 в 20:59
  • Новини партнерів

Фільтр-глечик для води: як вибрати і що важливо знати

Чиста вода – це найважливіший елемент для здоров'я, і ​​фільтри глека стали одним із найзручніших… Read More

21-05-2025 в 20:43
  • Новини

Погода в Одесі 22 травня: майже літо

За даними синоптиків Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у четвер, 22 травня 2025 року,… Read More

21-05-2025 в 19:59
  • Статті

Безбар’єрність на Одещині: прогулянка на візку сільськими вулицями

Через війну в країні ми все частіше бачимо на вулицях людей з інвалідністю, яким доводиться… Read More

21-05-2025 в 18:31
  • Новини

Концерти в Одеському Ботанічному саду відкривають сезон

Жива класика просто неба, серед квітів і дерев – у Ботанічному саду знову стартують концерти… Read More

21-05-2025 в 17:58
  • Новини партнерів

Секрет бразильських сідниць: без імплантатів, ризиків та ускладнень

Жінки з усієї планети невпинно захоплюються бразильській «генетиці» і часто бажають наслідувати в таких пишних… Read More

21-05-2025 в 17:53