Сквер Гамова – зелений острів на Молдаванці, оточений вулицями Балківською, Заньковецькою, Мельницькою, Михайлівською. Сквером він став лише 1947 року. До того це була площа, яка любила міняти назви.
Спочатку вона була Кінною, потім – Ново-Кінною. Наприкінці позаминулого століття стала іменуватися Сінною. Ну а ставши сквером, традиція перейменувань збереглася: сквер спочатку був названий ним. 10 квітня, потім став ім’ям Моісеєнко. У 1996 році сквер отримує ім’я фізика та астрофізика Георгія Гамова (1904, Одеса – 1968, США).
Ще будучи Сінною площею, у квітні 1944 року, це місце стає невідомим цвинтарем, точніше – місцем поховання, яке пізніше було знищено. Історія ця довга, «Одеське життя» нещодавно розповідала про неї.
Що сьогодні? Вам здасться трохи дивним невеликий провулок, який проходить ліворуч від скверу, якщо дивитися на нього з вулиці Мельницької. Не дивуйтеся: це також сквер Гамова. Тобто, розташовані тут житлові будинки значаться за адресою «Сквер Гамова», далі номер будинку. Покажчики на будинках – «ще в тому» стані.
Втім, хіба справа лише в покажчиках? Це місце взагалі справляє гнітюче враження. Але не можу не відзначити: воно по-своєму яскраве. З тих куточків міста, про які заведено говорити, що «час тут зупинився». Будинок на «підпорках», своєрідні вуличні куточки для відпочинку з пеньками і шинами, ворота з ду-у-у-же раньшого часу – все, здається, було точно так і багато років тому. Ну хіба що повітряна тривога, що голосно зазвучала, відразу повернула мене в реальність дня сьогоднішнього.
Мабуть, мало що змінилося б і в самому сквері, якби тут не з’явилася справжня Територія добра – Одеська народна церква та благодійний фонд «Добрий Самарянин». А під час війни тут з’єдналися воєдино і фонд, і Волонтерський гуманітарний центр у Малинівському районі.
Будівля церкви, пам’ятник «Героям віри» – все це зараз оточене спецтранспортом, місцями для обігріву, роздачі одягу та безкоштовного обіду для біженців та незаможних. Тут свій, абсолютно особливий ритм життя, і всюди – безліч оголошень, які допомагають людям розібратися, коли і де можна отримати потрібну їм допомогу.
До речі, з іншого боку скверу (вірніше, поруч із ним) розташований інший пам’ятник. Він встановлений на честь найкрасивішого католицького храму, який був трохи далі і був свого часу варварськи знищений.
Є в сквері і зовсім «тихі» місця, наче навіть непомітні. Декілька дитячих та спортивних майданчиків, лавки, урни і, головне, якийсь особливий затишок – такий сьогоднішній день скверу Гамова, який був колись давно площею.
Читайте також:
Фото автора
На узвозі Віталія Блажка стартує будівництво нової дренажної системи. У зв'язку з цим з 23… Read More
Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More
Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More
В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More
У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More