Статті

Неокласицизм і модерн: архітектурний шедевр Гальперсона в самому серці Одеси

Будівля, розташована на розі вулиць Успенської, 45, і Осипова, 19, належить до найкращих зразків одеської забудови початку минулого століття. Її вишуканий і водночас строгий вигляд нагадує палаццо епохи італійського Відродження.

Будинок був побудований 1912 року архітектором Самуїлом Гальперсоном особисто для себе в стилі неокласицизму і ретроспективного модерну. Спочатку будівля мала бути чотириповерховою, але вже через місяць Гальперсон змінив своє рішення і подав прохання на будівництво п’ятиповерхового будинку. Дозвіл було надано, попри те, що під час будівництва порушували протипожежну безпеку, — замість належних 75 метрів ширина двору становила лише 55 метрів. Однак влада і забудовник дійшли компромісу — було встановлено два пожежні крани.

У плані будинок нагадує дзеркально відбиту букву F, а його крила утворюють вузький двір. Під час будівництва було використано нові для того часу оздоблювальні матеріали та залізобетонні перекриття. На той час у місті було дуже мало будинків такої поверховості та габаритів. Проєкт передбачав величезні прибуткові квартири і приміщення для оренди. Тут розташовувалася лікарня доктора Райха і повивальна школа, магазини, де торгували м’ясом і молочними продуктами, а також пропонували екіпажі та карети. 

Усі прорізи першого поверху, крім арки проїзду, — напівкруглі, а на другому поверсі вони мають класичну прямокутну форму. На третьому і четвертому поверхах по центру розташовуються балкони-еркери.

Металеві огорожі інших балконів неоригінальні для Одеси і типові для того часу. А ось перила внутрішніх сходів розроблені Гальперсоном в оригінальній техніці модерну. Усередині будівлі ще під час будівництва було встановлено ліфт, проте до наших днів він не зберігся.

Зліва вгорі від дверей кутового під’їзду на будинку можна побачити табличку, що підтверджує приналежність і авторство: «Проєкт. і будівн. С.С. Гальперсон, архіт. 1912 р.».

Джерела: photobuildings.com, archodessa.com

Читайте також:

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Війна, день 1227: масований удар по Києву після розмови Трампа з Путіним

У п'ятницю, 4 липня 2025 року, розпочалася 1227-та доба з початку широкомасштабної агресії країни-терористки Росії… Read More

04-07-2025 в 10:32
  • Новини

Одеса частково без світла: кого торкнулися відключення 4 липня

Сьогодні, 4 липня 2025 року, через планові роботи на міських електромережах деякі одесити до вечора… Read More

04-07-2025 в 09:29
  • Новини

Одеський театр юного глядача отримав статус академічного

Одеський театр юного глядача імені Юрія Олеші офіційно став академічним театром. Це визнання багаторічного внеску… Read More

04-07-2025 в 08:31
  • Новини

«Бронь» на кладовищі: одеські прокурори затримали завідувача

Завідувач кладовища одного з комунальних підприємств в Одеському районі «продавав» місця для поховання. Read More

04-07-2025 в 07:33
  • Статті

Ціни на Привозі на початку липня: «Скільки потягне кавунчик?»

Ну от вже й липень з його спекою, черговими прильотами та, звісно, «гарячим» Привозом з… Read More

04-07-2025 в 07:11
  • Новини

В Одесі відкриють виставку про жінок, які пережили Голокост

У неділю, 6 липня 2025 року, в Одесі відкриється виставка «Жінки, які пережили Голокост». Подію… Read More

04-07-2025 в 06:43