За одеськими мірками будинок на Пастера, 21 (кут Торгової) – майже «новий». Зведено у 1952-1954 роках; його стиль називається в Архітектурній фотобазі PhotoBuildings як «радянський неокласицизм» («сталінка»). Будувався як будинок енергетиків. І сам цікавий, і подвір'я його. Ви там не були? Загляньте!
Будинок на Пастера, 21 будувався (архітектор Г. Грушкевич) у середині п’ятдесятих років минулого століття на місці будинку С. Агаркова.
Газета «Прапор комунізму» у 1955 році повідомляла про те, що введено в експлуатацію новий будинок енергетиків за адресою Пастера, 21 (повідомлення та фото публікації з газети – Олега Єлагіна на Facebook):
«Будинок енергетиків. Зростає житловий фонд міста. Ще один новий будинок, споруджений будівельниками «Одесаенерго», прикрасив вулицю Пастера. Він виділяється архітектурним фасадом, а головне – зручностями для мешканців. У будинку 70 квартир з центральним опаленням, ванними кімнатами, газифікованими кухнями, коморами, паркетними підлогами. Є також дитячі ясла, будинкова пральня. На першому поверсі розміститься ательє мод. Державна приймальна комісія прийняла будинок із оцінкою «добре». Найближчими днями розпочнеться його заселення».
Втім, не все так просто та гладко. Будинок, який ми бачимо зараз, передбачав наявність кутової вежі. Архітектурна фотобаза PhotoBuildings наводить і публікацію з «Більшовицького прапора» за 1952 рік.
«Неправильно було вирішено проект будівництва житлового будинку на вулиці Пастера №21 архітекторами товаришами Грінблат та Грушкевич. Незважаючи на вказівки архітектурної комісії обласного відділу у справах архітектури, було допущено серйозні дефекти в оформленні кутової вежі. За проектом вона виглядала б потворно і залишалася невидимою із землі. Довелося цю частину проекту забракувати та від вежі відмовитися»…
Так, зараз час не особливо сприяє тому, щоб заглядати в чужі дворики, навіть якщо вони сховали в собі «щось таке собі». Але тут ворота відчинені: і сховище є, і дитячий садок працює (вхід з вулиці, а не з двору).
Таке враження, що місцеві жителі разом із комунальниками вирішили, що всередині двору має все бути зроблено так, щоб око не просто тішилося, а й набиралося цікавостей та краси, заряджаючи позитивом. При цьому погляд не «замилюється»: картинка щопори року тут виглядає по-своєму. І по-своєму цікаво та незвично.
Весна, здається, вирішила сюди заглянути вже на повну: квіти приваблюють яскравими фарбами (ви тільки погляньте на ці тюльпани!), дерева теж прокинулися. А довкола – лави. Є й щось на кшталт невеликого саду каміння. А ще – альтанка: коли дощ чи спека – саме те!
Ось, начебто, і нічого особливого: ні тобі химерних арт-об’єктів, фонтанчик і квітник, що зберігся, у вигляді мега-вази пора б підлатати (що зараз і відбувається), а все разом – оазис… Все доглянуто, двір «вилізан», так і хочеться сісти, наче ти у сквері-парку.
І ще деталь, уже з одеським гумором: біля входу у двір накреслено «ода» чорному коту. До речі, не вірте, що чорним кішкам тут не щастить. Придивіться: для хвостатиків тут збудований цілий багатоповерховий будинок…
Читайте також:
Фото автора, публікація з газети «Прапор комунізму» за 1955 рік у Facebook – Олег Єлагін
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More