Новини Одеси та Одеської області

Одеські синоптики: шамани чи вчені?

Одеські синоптики: шамани чи вчені?

Сьогодні, у суботу, 19 листопада 2022 року, відзначається День працівників гідрометеорологічної служби України. Цього дня прийнято вітати із професійним святом метеорологів та синоптиків.
Прогнози погоди завжди цікавили людство. А чи не гримне, наприклад, злива в розпал полювання на мамонта? Народні синоптики шанувалися тоді шаманами та магами. А ось у наші дні працівники гідрометеорологічної служби набули статусу дослідників та науковців. Про те, як робляться їхнє науково-обґрунтовані передбачення, вони розповіли «Одеському життю».

Від прогнозу погоди — до озонових дірок

Готують метеорологів та кліматологів, океанологів та агрометеорологів, гідрологів та гідрографів у Державному гідрометеорологічному інституті Одеського державного екологічного університету. І затребувані фахівці цих не звичайнісіньких професій не тільки в гідрометцентрах.

Спеціалізовані синоптики необхідні в портах, аеропортах та навіть Одеському відділенню «Укрзалізниці». Сільгоспфірми чекають на агрометеорологів, які прогнозують, чи реально зібрати врожай двічі за сезон. Гідрографи прокладають фарватери руху суден. Гідрологи прогнозують максимальні стоки весняної повені. А найвідважніші та найромантичніші метеорологи вирушають на українську антарктичну станцію «Академік Вернадський» – кухню погоди всієї Землі.

Крім обов’язкового комплексу метеоспостережень моніторять на станції та «поведінку» озонових дірок, поява або розширення яких загрожує для всього живого на Землі поганими наслідками. Тому зимівники систематично вимірюють товщину озонового шару. Буває, він виснажується, буває наближається до нормальної щільності. На сьогоднішній день, повідомляють вчені, озонова дірка над Антарктикою неухильно скорочується.

Літо в листопаді та сніг за літнім часом

А глобальне потепління, судячи з усього, все ж таки передбачається. Хоча синоптики стверджують, що найвищою для листопада температура була 1926 року – 26 градусів.

Періоди теплої погоди стають тривалішими – середня температура по Землі все ж таки зростає. До того ж кліматологи та метеорологи говорять про «зсув сезонів»: зими починаються пізніше, а навесні нерідкі снігові замети.

– У березні 2017 року гострили: «З 26 березня сніг йтиме за літнім часом», – згадує провідний синоптик відділу метеопрогнозів Гідрометцентру погоди Чорного та Азовського морів Олена Тарнавська.

А ось перехідні сезони з помірними температурами стають дедалі коротшими.

Олена Тарнавська

Олена Тарнавська

Хмарою, пли!

Але, виявляється, людина певною мірою може керувати атмосферними процесами. І не лише шамани вміють викликати дощ та припиняти град. Сьогодні на деякі природні явища можна впливати, володіючи не таємними знаннями, а точним розрахунком.

– Якщо на День міста, наприклад, обіцяють дощі, можна провести комплекс заходів, що дозволяє опади мінімізувати, – розповів заступник директора гідромета з навчально-методичної роботи Олег Прокоф’єв. – Я не кажу «прибрати повністю», тому що природні процеси мають колосальну енергію. Можна виноградники від граду захистити. А в аеропортах, розсіявши туман, – збільшити видимість при зльоті та посадці літаків. Для цього у нашому місті працювала Одеська воєнізована служба активного впливу на гідрометеорологічні процеси.

«Розстрілюють» хмари з пускових установок ракетами класу «земля-повітря». Засівають зарядами з йодистим сріблом, що конденсує на собі вологу. В результаті, градини формуються набагато меншого розміру, і, досягнувши землі, тануть.

– Дуже часто муніципалітет «замовляв» погоду на День міста, – згадує Олег Прокоф’єв, який 7 років пропрацював у службі. – Звичайно, якщо фронт рухається на місто, ми не можемо зробити, щоби опадів зовсім не було. Тоді хмару підгодовують, а потім розстрілюють на підході до міста – там дощ і проливається. Якщо хмарність невелика, достатньо використовувати 3-6 ракет. Запуск однієї коштував 150-200 доларів. Якось довелося запустити 24 ракети.

Звісно, у штаті обов’язково був синоптик. Тисячі доларів у хмару навмання не жбурляють – тільки в строго певному температурному діапазоні. Але з часом все ж таки державне фінансування служби припинилося.

Поважні будки та мрія про радар

Перша ланка прогнозу погоди – спостереження метеорологів. Тисячі метеорологічних станцій у всьому світі відправляють свої цілодобові спостереження за станом погоди до банку даних системи телезв’язку Всесвітньої метеорологічної організації. Там і формується карта погоди Землі.

Прогнози бувають різні: термінові, надстрокові, довгострокові, наддовгострокові. У Гідрометцентрі погоди Чорного та Азовського морів – лише термінові. На жаль, укомплектована станція, історія якої налічує понад 150 років, апаратурою, яка не зовсім відповідає останньому слову науки. Метеорологічні будки, наприклад, – такі собі шпаківні з датчиками зміни температури та вологості повітря – винайдені були у 1864 році. Працюють якісно – так само, як і інше наглядове обладнання. І виправдовуваність прогнозів нашого гідрометцентру складає 90-100%. Для повного щастя, зізнаються його фахівці, не вистачає метеорадару, який прогнозує, грози, шквали, гради. Але придбати його службі, яка дає прогнози погоди, зокрема, ДСНС, СБУ, Національної поліції, військовому комісаріату, держава, мабуть, поки що не в змозі.

Зібрався в дорогу – чекай на потоп

У освіченому зарубіжжі, як правило, метеостанції автоматизовані. В одеському гідрометцентрі спостереження ведуть люди. І визнають, що крім точного розрахунку для прогнозування погоди чимале значення має інтуїція. Самі синоптики визначають її як «професіоналізм на підсвідомому рівні». Але найчастіше з приводу прийме і «шостого почуття» жартують: «Якщо розгнівані сусіди тягнуть тебе за волосся до батьків, чекай на неприємності».

Особливо не афішуючи, визнають співробітники гідрометцентру вплив на точність прогнозу та «людського чинника». Існують, наприклад, синоптики, які мають на зміні природні катаклізми вкрай рідко трапляються – навіть усупереч прогнозу. А ось інші – тільки й роблять, що штормові попередження піднімають. Але головна прикмета, яка на підставі вікового досвіду враховується при складанні прогнозів, – чекайте на стихійне лихо, якщо зібралися в дорогу. Жарти жартами, але частка містики у справі передбачення погоди все ж таки є.

Сувора одеська злива

Сувора одеська злива

Про народні синоптики та сніговики у кульбабах

Втім, Олена Тарнавська у народні прикмети не вірить.

– По-перше, невідомо, в якій місцевості з’явилася ця прикмета. По-друге, клімат на Землі з часів стародавніх прогнозів значно змінився, вважає фахівець. – Єдина прикмета, якій я ще іноді довіряю – з якого боку вітер на Покрову, така й зима буде. Але одного разу 14 жовтня Сходом України дув південний вітер, а в нас — північно-західний. Але, як завжди, зима там була сувора, а в нас – тепліше на 5-10 градусів. Як правило, народні синоптики передбачають погоду в цілому по Україні. Але прогнозувати її узагальнено навіть у Одеській області, витягнутій із півночі на південь, неможливо. У 2017 році, наприклад, 20 квітня в Одесі, «зігрітій» морем, йшов дощ, а в Роздільній, розташованій зовсім недалеко, – випала рекордна кількість снігу. Добре, що ми вчасно ДСНС попередили. Народ тоді ліпив сніговиків і прикрашав їх віночками з кульбаб.

Місцями – дощ, місцями – сніг

Навіть Одесою погоду передбачити складно: на селищі Котовського може йти сніг, а в центрі – дощ. А в районах міста гідрометцентр прогнозів не дає – немає відповідної апаратури. Через війну точність прогнозування який завжди сягає 100%.

– Тому без терміну «місцями» ну просто ніяк, – зізнається Олена Тарнавська. – Хоч люди й сміються.

Але все ж таки не втомлюються – як у давнину віщунів – закидати синоптиків питаннями.

– Найсмішніше: «Коли літо настане?», – ділиться Олена. – У нас одна відповідь: «1 червня». Дуже популярний: «Коли вже сніг випаде, коли зима буде нормальною?» Потім випадуть три сніжинки – і у місті починається колапс. Усі йдуть пішки, маршрутки гребуть у снігу, і чомусь ніхто зими не радіє. Тому на запитання: «Ой, коли сніжок піде?» ми завжди відповідаємо: «Воно вам треба?».

Думка

Еколог Іван Русєв розповів, що теплий листопад продовжує життєвий цикл різних комах-паразитів, які вже мали поховатись у ляльки.

«Від тепла їх може стати настільки більше, що навесні призведе до псування врожаїв сільського господарства. Якщо говорити загалом, я вважаю, що така погода не добра».

Іван Русєв

Іван Русєв

Вероніка Поліщук
Фото: files4.adme.ru, shkolazhizni.ru, 7 канал, bessarabiainform.com, s4.fotokto.ru, antikor.com.ua, lotsia.com.ua, bessarabiainform.com

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції