Ключові моменти:
- Як необережність нищить Одещину;
- Основною причиною пожеж стають самі люди;
- Які штрафи передбачені за спалювання сухої трави.
Палаючі лани і села: як необережність нищить Одещину
За даними прес-служби ГУ ДСНС в Одеській області, з початку року на території Одеси та Одеської області виникло близько 2200 пожеж екосистем – сухої рослинності на відкритих територіях, в полях і лісах.
– Це дуже велике число. Я не скажу, що воно більше, ніж минулого, а, тим більше, позаминулого року. Але площа цих пожеж набагато ширша, ніж у попередні роки, – зазначає Марина Аверіна. – Ймовірно, це обумовлено тим, що на Одещині останнім часом дуже мало випадає опадів. Взимку не було снігу, навесні – мало дощів. І земляний покрив, практично, як порох. Тобто – коли починає горіти, то пожежа поширюється на великі площі дуже швидко.
В результаті – страждають поля, пшениця, сільськогосподарські угіддя, дуже часто – тварини. Нерідко вогонь перекидається на різні споруди і житлові будинки. Як вчора – коли в селі Мале Одеського району вогонь поширився на чотири дачні будинки і шість дворових споруд. Через сильні пориви вітру пожежні підрозділи працювали за підвищеним номером виклику.
– Ми співпрацюємо з Державною екологічною інспекцією. Там підраховують, який може бути приблизний збиток від цих пожеж, – розповідає Марина Аверіна. – І, за даними держінспекції, шкоди екології з початку року в Одеській області ними завдано на понад 324 млрд гривень.
За попередню добу рятувальники 74 рази виїжджали в область на загоряння сухої рослинності на загальній площі 43 га. У техніці та особовому складі, необхідних для ліквідації пожеж, в обласній ДСНС не відчувають нестачі, запевняє речниця.
– Але бувають пожежі, які відбуваються в селах, що знаходяться далеко від найближчої пожежної частини. І рятувальники їдуть туди в умовах бездоріжжя, втрачають дорогоцінний час. Через це пожежа може розгоратися на більшій площі, – каже Марина Аверіна. – Тому нам дуже часто допомагають підрозділи місцевих пожежних команд, які створюють самі громади, села. Їх дуже багато в області. Вони можуть першими приїхати на ліквідацію пожежі – ще до прибуття пожежного підрозділу ДСНС.
Читайте також: «Щит громади»: як у селах Одещини борються з вогнем і «шахедами»
Основною причиною пожеж стають самі люди
– Це випалювання сухої рослинності, спалювання стерні після збирання врожаю, прибирання прибудинкових, присадибних територій, – перераховує речниця. – Випалювання переростає в неконтрольоване горіння, і вогонь дуже швидко поширюється на великі площі. Часом через це страждають самі люди – коли самостійно намагаються ліквідувати пожежу. На жаль, через це траплялися навіть загибелі людей – вони отримували опіки, несумісні з життям.
З початку року ГУ ДСНС в Одеській області спільно з поліцією було виявлено понад 150 випадків випалювання сухої трави. На винуватців були накладені штрафи за статтею 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Самовільне випалювання рослинності або її залишків».
- Для громадян штраф становить від 3 060 до 6 120 гривень.
- Для посадових осіб – від 15 300 до 21 420 гривень.
- А якщо вогонь дійде до територій природно-заповідного фонду — штрафи зростають у рази.
– В основному, випалюванням трави займаються люди похилого віку, – зазначає Марина Аверіна. – Молодь суху рослинність не спалює – це більш відповідальні люди. А людей старшого віку все життя вчили, що так потрібно, це добре для землі. Але так не потрібно. Спалювання сухої трави – це порушення закону. Спалювання стерні та рослинних залишків заборонено! А головне – людська безвідповідальність знищує природу, несе загибель тваринам і реальну загрозу життю людей!