«Одеське життя» продовжує серію публікацій, в яких розповідає про видатних діячів культури, на чию честь будуть названі міські вулиці. Наступним ім'ям, яке зникне з табличок-покажчиків, стане ім'я Федора Корнюшина. Цей комуністичний діяч за кілька років із робітника ковбасної фабрики доріс до відповідального секретаря губернського комітету КПУ і більше нічим в Одесі не відзначився. Вулицю його імені буде названо на честь українського композитора Миколи Лисенка.
Микола Лисенко був не лише композитором, а й піаністом, етнографом та хормейстером. Він багато зробив для української музики, наприклад, першим створив українську дитячу оперу. І лише після Лисенка багато закордонних композиторів почали працювати в цьому жанрі.
Народився Микола Віталійович 10 березня 1842 року в селі Гриньки Полтавської губернії. Він належав до старовинного козацького старшинського роду. Його батько був полковником кірасирського полку, а мати походила з полтавських поміщиків. Полковим товаришем отця Миколи Лисенка був поет Опанас Фет, який навчав хлопчика російській мові. Мати навчала його французькій мові, а також вишуканим манерам та танцям.
З раннього дитинства Микола Віталійович займався музикою, захоплювався поезією Тараса Шевченка та народними піснями. У дев’ять років він написав свій перший музичний твір — польку, яку батько видав у подарунок до його дня народження. Хлопчик зі срібною медаллю закінчив харківську гімназію, а згодом природничий факультет Харківського університету. У цей час він продовжував займатись музикою і навіть став відомим у Харкові піаністом.
Ще у студентські роки Лисенко став збирати народні пісні, працювати над «Словником української мови», а також брав участь у кількох гуртках, пов’язаних із етнографічною діяльністю. У 1869 році Лисенко закінчив Лейпцизьку консерваторію, яка вважалася однією з найкращих у Європі.
З Одесою Микола Лисенко мав міцні творчі зв’язки. Він кілька разів бував у нашому місті, тут також пройшли прем’єри кількох його опер. 1884 року Михайло Старицький заснував в Одесі українську театральну трупу і став готувати до постановки оперу Лисенка «Різдвяна ніч» за твором Гоголя. Вистава пройшла з великим успіхом, і газета «Одеський листок» із захопленням відгукувалася про народний колорит музики.
За рік на суд одеситів було представлено іншу оперу Лисенка — «Утопленницю». У виставі взяли участь Марія Заньковецька, Микола Садовський, Марк Кропивницький, Панас Саксаганський. Музика та акторське виконання викликали захоплення у одеситів. Не менше жителям міста сподобалася і перша постановка опери «Наталка Полтавка», для якої Лисенко виконав оркестрування.
Втім, композитор створював не лише оперні спектаклі. Серед його творів є й одна оперета — «Чорноморці» на лібрето Миколи Старицького, прем’єра якої також відбулася в Одесі. Вона була поставлена за п’єсою генерала Якова Кухаренка.
Читайте також:
При виборі нового розміру коліс використовується шинний калькулятор, який спрощує процес підбору. Read More
У суботу, 23 листопада 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується прохолодна та вітряна… Read More
В Одесі встановлять 11 мобільних укриттів у місцях із великим скупченням людей. Рішення ухвалив виконавчий… Read More
Італія заявила про готовність підтримати відновлення Одеської області через реалізацію низки спільних проєктів. Це питання… Read More
Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More
Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More