«Одеське життя» продовжує серію публікацій, в яких розповідає про видатних діячів культури, на чию честь будуть названі міські вулиці. Наступним ім'ям, яке зникне з табличок-покажчиків, стане ім'я Федора Корнюшина. Цей комуністичний діяч за кілька років із робітника ковбасної фабрики доріс до відповідального секретаря губернського комітету КПУ і більше нічим в Одесі не відзначився. Вулицю його імені буде названо на честь українського композитора Миколи Лисенка.
Микола Лисенко був не лише композитором, а й піаністом, етнографом та хормейстером. Він багато зробив для української музики, наприклад, першим створив українську дитячу оперу. І лише після Лисенка багато закордонних композиторів почали працювати в цьому жанрі.
Народився Микола Віталійович 10 березня 1842 року в селі Гриньки Полтавської губернії. Він належав до старовинного козацького старшинського роду. Його батько був полковником кірасирського полку, а мати походила з полтавських поміщиків. Полковим товаришем отця Миколи Лисенка був поет Опанас Фет, який навчав хлопчика російській мові. Мати навчала його французькій мові, а також вишуканим манерам та танцям.
З раннього дитинства Микола Віталійович займався музикою, захоплювався поезією Тараса Шевченка та народними піснями. У дев’ять років він написав свій перший музичний твір — польку, яку батько видав у подарунок до його дня народження. Хлопчик зі срібною медаллю закінчив харківську гімназію, а згодом природничий факультет Харківського університету. У цей час він продовжував займатись музикою і навіть став відомим у Харкові піаністом.
Ще у студентські роки Лисенко став збирати народні пісні, працювати над «Словником української мови», а також брав участь у кількох гуртках, пов’язаних із етнографічною діяльністю. У 1869 році Лисенко закінчив Лейпцизьку консерваторію, яка вважалася однією з найкращих у Європі.
З Одесою Микола Лисенко мав міцні творчі зв’язки. Він кілька разів бував у нашому місті, тут також пройшли прем’єри кількох його опер. 1884 року Михайло Старицький заснував в Одесі українську театральну трупу і став готувати до постановки оперу Лисенка «Різдвяна ніч» за твором Гоголя. Вистава пройшла з великим успіхом, і газета «Одеський листок» із захопленням відгукувалася про народний колорит музики.
За рік на суд одеситів було представлено іншу оперу Лисенка — «Утопленницю». У виставі взяли участь Марія Заньковецька, Микола Садовський, Марк Кропивницький, Панас Саксаганський. Музика та акторське виконання викликали захоплення у одеситів. Не менше жителям міста сподобалася і перша постановка опери «Наталка Полтавка», для якої Лисенко виконав оркестрування.
Втім, композитор створював не лише оперні спектаклі. Серед його творів є й одна оперета — «Чорноморці» на лібрето Миколи Старицького, прем’єра якої також відбулася в Одесі. Вона була поставлена за п’єсою генерала Якова Кухаренка.
Читайте також:
В Одесі триває дискусія про місце встановлення пам'ятника Лесі Українці. Наразі депутати міськради розглядають локацію… Read More
Цьому листу вісімдесят один рік... Можна сказати лист-дідусь. От так приходиш у Музей і тримаєш… Read More
На Одещині помер співробітник районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Спочатку… Read More
З добрим ранком! Так, ось уже здивував нас квітень так здивував!.. І багато хто, напевно,… Read More
Сьогодні, 10 квітня 2025 року, сонячна активність не віщує значних геомагнітних збурень. Read More
За даними Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у четвер, 10 квітня 2025 року, у… Read More