З 1 червня 2023 року в Україні подорожчає комунальний тариф на електроенергію. Деякі категорії громадян мають право оформити субсидію чи користуватися пільгами. Розповідаємо, що зміниться в нормах споживання і яку допомогу надасть держава.
Тепер усі споживачі електроенергії, незалежно від категорії, платитимуть за єдиним тарифом — 2,64 гривні за кіловат. Ця ціна також поширюється на багатодітні та прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, які раніше користувалися знижкою. Не зробили потурань і для тих, хто опалюється електроприладами. Але, як запевнили чиновники, усі, хто не зможе самостійно оплачувати комунальні послуги, зможуть звернутися до субсидії. Частина споживачів має право користуватися пільгами.
Субсидії та пільги призначаються на основі соціальних нормативів споживання комунальних послуг, прописаних у Постанові Кабінету Міністрів № 409 від 6 серпня 2014 року «Про встановлення деяких соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування (соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, оплату яких держава надає пільги та встановлює субсидії)».
У таблиці нижче наведено норми споживання електроенергії, встановлені для різних категорій домогосподарства. Всю електроенергію, спожиту понад встановлену норму, одержувачі субсидій та пільговики повинні оплачувати зі своєї кишені.
Заощадити електроенергію допомагають багатозонні прилади обліку. І тут плата електроенергію розраховується за тарифами, диференційованим (розділеним) за періодами часу. Двохзонний лічильник ділить добу на два періоди — день і ніч, а тризонний — на ніч, піковий та напівпіковий періоди.
Для звичайної квартири достатньо двозонного приладу обліку. У нічний час можна вмикати пральну машину або електричний бойлер — економія відразу буде помітна.
Новий тариф на електроенергію зріс майже на 80%, але він все ще не відповідає ринковим цінам. Про це заявив екс-міністр енергетики Олексій Оржель. Чиновник вважає, що споживачі мають платити вдвічі більше — понад 5 гривень за кіловат-годину.
Своєю чергою міністр енергетики Герман Галущенко зазначив, що другого етапу підвищення тарифів на електроенергію для населення поки не передбачено. Але, можливо, не всі звернули увагу на той факт, що тариф 2,64 гривні за кіловат діє до 31 грудня цього року. Чи піде уряд на те, щоби здійснити другий етап підвищення з 1 січня 2024 року? Питання залишається відкритим.
На сьогодні кошти, що виділяються державою на оплату комунальних послуг, монетизовані. Це означає, що пільги та субсидії виплачуються готівкою, а одержувачі мають самостійно розраховуватись за спожиті послуги. Нарахування субсидій та пільг здійснюють сервісні центри Пенсійного фонду.
Ольга Новікова
Читайте також:
З приходом весни все більше одеситів починають замислюватися не лише про оновлення гардеробу, а й… Read More
На Соборній площі «зник» інклюзивний дитячий майданчик. Працює техніка, територія огороджена, об’ява «Обережно, демонтаж!» відповідає… Read More
У п'ятницю, 4 квітня, близько 20:00 у Кривому Розі стався ракетний обстріл, внаслідок якого загинуло… Read More
У суботу, 5 квітня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується відносно тепла погода… Read More
В Одеській міській раді розглядають можливість створення єдиного департаменту шляхом об’єднання департаменту земельних ресурсів та… Read More
Американські ЗМІ поширюють припущення про можливу передачу під контроль Росії стратегічних об’єктів в Україні, зокрема… Read More