«Одеське життя» продовжує серію публікацій, в яких розповідає про людей, на чию честь будуть названі міські вулиці. Одна з них, яка нещодавно носила ім'я Якова Єліна, члена більшовицької Іноземної колегії, тепер буде перейменована на честь видатного угорського композитора та музиканта Ференца Ліста. 1847 року він дав в Одесі кілька концертів, а в ці дні ми відзначаємо 211 років від дня його народження.
Ференц Лист за пианино - фото (Franz Liszt at the piano - photo) - http://to-name.ru/biography/ferenc-list.htm
Народився Ференц Ліст 22 жовтня 1811 року у селищі Райдинг, у сім’ї чиновника адміністрації угорського князя Естерхазі. Сім’я майбутнього композитора була дуже музичною – батько грав на віолончелі в оркестрі, яким керував Йозеф Гайдн. З шести років батько почав навчати Ференца музиці, а вже через два роки хлопчик уперше виступив перед публікою. Серйозну музичну освіту Ференц Ліст отримав у Відні. Він навчався у австрійського піаніста Карла Черні, а теорію йому викладав Антоніо Сальєрі. Виступи Ліста робили фурор серед віденської публіки, а захоплений Бетховен, з яким музикант якось грав в одному з концертів, навіть публічно поцілував його.
Ференц Ліст став першим піаністом, який виступав із сольними концертами. Крім того, сучасні музикознавці вважають Ліста родоначальником такої форми вдосконалення навичок, як майстер-клас. Перший з них відбувся ще 1869 року.
До Одеси Ференц Ліст приїхав влітку 1847 року і дав шість концертів, у тому числі в будівлі біржі. Ці гастролі стали завершальними у його кар’єрі піаніста-віртуоза. Успіх виступів Ліста був неймовірним — вони незмінно закінчувалися оваціями, а публіка виносила музиканта із зали буквально на руках. Потім ще довго під вікнами «Петербурзького» готелю, в якому зупинився Ліст, лунали оплески. А музиканти Міського театру спеціально для угорського піаніста на вулиці під його вікнами виконали серенаду.
Існує легенда, що в одеському Будинку вчених зберігається рояль фірми «Шредер», на якому Лист грав в Одесі. В інструменту не витримали кріплення та він впав на підлогу. У гніві Ліст навіть побив розтяп палицею. А пошкоджений інструмент залишився в Одесі – граф Михайло Толстой купив його для своєї дружини.
Однак співробітники Будинку вчених ставляться до цієї легенди скептично. Рояль, що перебував у них, був виготовлений у 1898 році, а Ліст помер за 12 років до цього — у 1886-му. Крім того, для своїх гастролей в Одесі Ференц Ліст використав рояль знаменитого французького виробника фортепіано Буасело. Проте одесити не мають наміру відмовлятися від гарної легенди і впевнені, що рояль ще зберігає тепло пальців легендарного угорця.
Ще на тему:
З добрим ранком! Так, ось уже здивував нас квітень так здивував!.. І багато хто, напевно,… Read More
Сьогодні, 10 квітня 2025 року, сонячна активність не віщує значних геомагнітних збурень. Read More
За даними Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у четвер, 10 квітня 2025 року, у… Read More
Театральна площа здається в ці квітневі дні трохи суворою. Так, квітень немов лякає дощиком-снігом і… Read More
З 10 квітня 2025 року одеські глядачі зможуть побачити кіноверсію легендарного українського мюзиклу «МУР. Ти… Read More
Співробітники Служби безпеки України викрили в Одесі паліїв, які на замовлення ФСБ вчинили підпали енергооб'єктів… Read More