«Одеське життя» продовжує серію публікацій, в яких розповідає про людей, на чию честь будуть названі міські вулиці. Одна з них, яка нещодавно носила ім'я Якова Єліна, члена більшовицької Іноземної колегії, тепер буде перейменована на честь видатного угорського композитора та музиканта Ференца Ліста. 1847 року він дав в Одесі кілька концертів, а в ці дні ми відзначаємо 211 років від дня його народження.
Народився Ференц Ліст 22 жовтня 1811 року у селищі Райдинг, у сім’ї чиновника адміністрації угорського князя Естерхазі. Сім’я майбутнього композитора була дуже музичною – батько грав на віолончелі в оркестрі, яким керував Йозеф Гайдн. З шести років батько почав навчати Ференца музиці, а вже через два роки хлопчик уперше виступив перед публікою. Серйозну музичну освіту Ференц Ліст отримав у Відні. Він навчався у австрійського піаніста Карла Черні, а теорію йому викладав Антоніо Сальєрі. Виступи Ліста робили фурор серед віденської публіки, а захоплений Бетховен, з яким музикант якось грав в одному з концертів, навіть публічно поцілував його.
Ференц Ліст став першим піаністом, який виступав із сольними концертами. Крім того, сучасні музикознавці вважають Ліста родоначальником такої форми вдосконалення навичок, як майстер-клас. Перший з них відбувся ще 1869 року.
До Одеси Ференц Ліст приїхав влітку 1847 року і дав шість концертів, у тому числі в будівлі біржі. Ці гастролі стали завершальними у його кар’єрі піаніста-віртуоза. Успіх виступів Ліста був неймовірним — вони незмінно закінчувалися оваціями, а публіка виносила музиканта із зали буквально на руках. Потім ще довго під вікнами «Петербурзького» готелю, в якому зупинився Ліст, лунали оплески. А музиканти Міського театру спеціально для угорського піаніста на вулиці під його вікнами виконали серенаду.
Існує легенда, що в одеському Будинку вчених зберігається рояль фірми «Шредер», на якому Лист грав в Одесі. В інструменту не витримали кріплення та він впав на підлогу. У гніві Ліст навіть побив розтяп палицею. А пошкоджений інструмент залишився в Одесі – граф Михайло Толстой купив його для своєї дружини.
Однак співробітники Будинку вчених ставляться до цієї легенди скептично. Рояль, що перебував у них, був виготовлений у 1898 році, а Ліст помер за 12 років до цього — у 1886-му. Крім того, для своїх гастролей в Одесі Ференц Ліст використав рояль знаменитого французького виробника фортепіано Буасело. Проте одесити не мають наміру відмовлятися від гарної легенди і впевнені, що рояль ще зберігає тепло пальців легендарного угорця.
Ще на тему:
При виборі нового розміру коліс використовується шинний калькулятор, який спрощує процес підбору. Read More
У суботу, 23 листопада 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується прохолодна та вітряна… Read More
В Одесі встановлять 11 мобільних укриттів у місцях із великим скупченням людей. Рішення ухвалив виконавчий… Read More
Італія заявила про готовність підтримати відновлення Одеської області через реалізацію низки спільних проєктів. Це питання… Read More
Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More
Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More