Статті

Музейні таємниці: свічник з Пересипу з небезпечним сюрпризом

О, ці музейні експонати... Іноді ніколи не вгадаєш, який «сюрприз» вони можуть приховувати, яку таємницю несуть у собі. Про «у собі» я зараз не жартую. Ми розкажемо вам про музейний експонат, який «несе у собі» небезпечний сюрприз…

Мабуть, ви вже здогадались: ми у Музеї-кав’ярні «Стара Одеса» на розі Красного провулку та вул. Грецької. Тут кожний експонат – раритет. А ось цей старовинний свічник – це, скажу я вам, щось!..

Засновники «Старої Одеси» Ольга та Петро Манелиси дістають свічник… Річ стара-стара – десь кінець ХІХ сторіччя. Невеличкий, тяжкий, металевий (сплав), зроблений для тоненьких свічок, які ми зазвичай називаємо «церковними». Стоїть собі красень, романтичні асоціації навіює…

Та про романтику забуваєш одразу, як мені демонструють (от наче неочікувана магія!): тільки-но піднімеш верхню частину раритету, як звідти з’являється металевий язик стилета!

Справжнісінького стилета!..

– В нас серед експонатів є тростина зі стилетом. Але це, як то кажуть, не така вже рідкість. А от свічник… Несподівано це було… Ми придбали цей свічник в сім’ї нащадків священника. Він колись давно-давно служив у церкві на Пересипу. І цей свічник свого часу знаходився там, серед іншого церковного начиння. Потім передавався з покоління в покоління, – розповідає Петро Манелис.

Свічник зі стилетом… Ми можемо лише здогадуватися, для чого він був зроблений. На всяк випадок?. Бо то ж одеський Пересип… Чи, може, такий собі «прикол»?

– Я не думаю, що він був зроблений «для приколу»… Скоріш за все, для оборони – на той самий «всякий випадок». Одне можу сказати точно: як колекціонер зі стажем, я ніколи не бачив і навіть не читав про подібну річ, тим більше що знаходилася вона у церкві. Тростини зустрічалися… А от свічник – ніколи.

Свічник з небезпечним сюрпризом стоїть собі, красується, немов трохи насміхається: от вам, мовляв, загадка, розгадуйте, якщо хочете і, звісно, можете…

Не така вже й проста загадка… Можу лише додати, що я бачила очі відвідувачів «Старої Одеси», яким показували цей незвичний раритет. Вони ставали не просто зацікавленими: одразу сипалися питання, кожний хотів потримати раритет у руках… І, звісно, кожний замислився: навіщо був зроблений свічник зі стилетом? Чому ніколи не чули про подібну річ? Навіть пролунав жарт: «От єдине, в чому я впевнений, так це в тому, що ковбасу цим стилетом не нарізали!»…

Хтозна…

Читайте також: Музейні таємниці: етюд Киріака Костанді до «зниклої» картини.

Фото авторки

Share
Мария Котова

В журналистику пришла достаточно поздно, слишком затянулся «поиск себя». В работе над материалами придерживаюсь правила: читателю должно быть интересно, должно «цепануть». Уделяю много внимания подаче: считаю очень важным, чтобы это блюдечко получилось с достойной каемочкой. Автор четырех изданных книг прозы.

Recent Posts

  • Новини

В Одесі не Черемушках на дереві знайшли змію

Жителів одеського мікрорайону Черемушки не на жарт злякала змія, яку місцеві жителі виявили на дереві… Read More

2024-11-03
  • Статті

Соцпрацівники в Одесі: які послуги надають і хто може звернутися по допомогу

Сьогодні, у День працівника соціальної сфери України, «Одеське життя» розповідає, хто такі соцпрацівники, яку вони… Read More

2024-11-03
  • Статті

«Попереду перших»: інженерні війська України відзначають своє професійне свято

Цього недільного дня, 3 листопада 2024 року, в Україні відзначають День інженерних військ – професійне… Read More

2024-11-03
  • Статті

Кому дадуть субсидію на оренду житла?

Через війну багато людей були змушені залишити свої будинки і переїхати до безпечніших регіонів. На… Read More

2024-11-03
  • Новини

Анекдот дня: чи став Ізя приватним детективом?

Усіх із добрим ранком! І дня недільного вам виключно легкого, приємного і позитивного! А щоб… Read More

2024-11-03
  • Новини

Сьогодні День Інженерних військ, День Ракетних військ і артилерії України: свята і події 3 листопада

3 листопада 2024 року в Україні поздоровляють захисників, які служать в інженерних, ракетних військах та… Read More

2024-11-03