Статті

Музейні таємниці: свічник з Пересипу з небезпечним сюрпризом

О, ці музейні експонати... Іноді ніколи не вгадаєш, який «сюрприз» вони можуть приховувати, яку таємницю несуть у собі. Про «у собі» я зараз не жартую. Ми розкажемо вам про музейний експонат, який «несе у собі» небезпечний сюрприз…

Мабуть, ви вже здогадались: ми у Музеї-кав’ярні «Стара Одеса» на розі Красного провулку та вул. Грецької. Тут кожний експонат – раритет. А ось цей старовинний свічник – це, скажу я вам, щось!..

Засновники «Старої Одеси» Ольга та Петро Манелиси дістають свічник… Річ стара-стара – десь кінець ХІХ сторіччя. Невеличкий, тяжкий, металевий (сплав), зроблений для тоненьких свічок, які ми зазвичай називаємо «церковними». Стоїть собі красень, романтичні асоціації навіює…

Та про романтику забуваєш одразу, як мені демонструють (от наче неочікувана магія!): тільки-но піднімеш верхню частину раритету, як звідти з’являється металевий язик стилета!

Справжнісінького стилета!..

– В нас серед експонатів є тростина зі стилетом. Але це, як то кажуть, не така вже рідкість. А от свічник… Несподівано це було… Ми придбали цей свічник в сім’ї нащадків священника. Він колись давно-давно служив у церкві на Пересипу. І цей свічник свого часу знаходився там, серед іншого церковного начиння. Потім передавався з покоління в покоління, – розповідає Петро Манелис.

Свічник зі стилетом… Ми можемо лише здогадуватися, для чого він був зроблений. На всяк випадок?. Бо то ж одеський Пересип… Чи, може, такий собі «прикол»?

– Я не думаю, що він був зроблений «для приколу»… Скоріш за все, для оборони – на той самий «всякий випадок». Одне можу сказати точно: як колекціонер зі стажем, я ніколи не бачив і навіть не читав про подібну річ, тим більше що знаходилася вона у церкві. Тростини зустрічалися… А от свічник – ніколи.

Свічник з небезпечним сюрпризом стоїть собі, красується, немов трохи насміхається: от вам, мовляв, загадка, розгадуйте, якщо хочете і, звісно, можете…

Не така вже й проста загадка… Можу лише додати, що я бачила очі відвідувачів «Старої Одеси», яким показували цей незвичний раритет. Вони ставали не просто зацікавленими: одразу сипалися питання, кожний хотів потримати раритет у руках… І, звісно, кожний замислився: навіщо був зроблений свічник зі стилетом? Чому ніколи не чули про подібну річ? Навіть пролунав жарт: «От єдине, в чому я впевнений, так це в тому, що ковбасу цим стилетом не нарізали!»…

Хтозна…

Читайте також: Музейні таємниці: етюд Киріака Костанді до «зниклої» картини.

Фото авторки

Share
Марія Котова

Авторка видання "Одеське життя". Журналістка з майже 20-річним досвідом. Пише про життя, культуру та історію Одеси. Членкиня Національної спілки журналістів України (НСЖУ), авторка чотирьох книг прози. Публікації доповнює власними фото.

Recent Posts

  • Новини

Чарівні фонтани Одеси: історії, які струменять крізь віки (відео)

Фонтани Одеси – це не лише естетика, прохолода в спеку й ідеальні локації для селфі.… Read More

06-07-2025 в 18:34
  • Статті

Як шкіпер із Рені копіював Рубенса: історія творчості Івана Великодного

У місті Рені відбувся дебют картин Івана Великодного. Їх автор пішов у кращий світ двадцять… Read More

06-07-2025 в 17:53
  • Новини

В Одесі вшанували пам’ять загиблих військових моряків

Сьогодні, у неділю, 6 липня 2025 року, у День Військово-Морських Сил Збройних сил України, в… Read More

06-07-2025 в 16:27
  • Новини

Війна, день 1229: удари по Харківщині та дрони над Миколаєвом

Сьогодні, у неділю, 6 липня 2025 року, Україна відзначає День Військово-морських сил ЗСУ. А ще… Read More

06-07-2025 в 15:30
  • Новини

В Одесі на День Військово-морських сил курсанти встановили національний рекорд (фото, відео)

Сьогодні, 6 липня 2025 року, у День Військово-Морських Сил ЗСУ в Одесі встановили національний рекорд… Read More

06-07-2025 в 13:56
  • Статті

Вітрила, квітучі кактуси і наукова робота: як громади малих міст підтримують розвиток дітей під час війни

Повномасштабна війна внесла кардинальні зміни у всі сфери життя, зокрема в освіту. Для дітей у… Read More

06-07-2025 в 12:48