В історико-краєзнавчому музеї Шаронова у Вилковому на Одещині понад чотири тисячі експонатів. Це унікальна приватна колекція, зібрана захопленою людиною.
У перші дні 2022 року житель міста Вилкове художник Олександр Шаронов порадував себе черговим придбанням. Цього разу це була механічна шарманка: крутиш ручку – і слухаєш музику позаминулого віку.
У 2001 році в Ізмаїльській картинній галереї було відкрито першу персональну виставку художника з Вилкового – всі ахнули. На його полотнах виявилася самобутня українська Венеція — з каналами та човнами, буднями рибалок та городників, липованами з окладистими бородами та босими хлопчаками, яким все цікаво. А пейзажі? Якщо у Всевишнього є палітра, то це дельта Дунаю: тут кожен схід і захід сонця замішує у хмарах та водних просторах такі фарби!..
У 2002 році для полотен художника виділили місце в рідному місті – в Будинку рибалки представили роботи майстра. Тоді ж Олександр Шаронов виставив перші експонати, які розповідають про історію української Венеції.
Краєзнавство та збирання експонатів стали захоплювати художника все більше і більше. Щось знаходив сам, щось приносили земляки, але більшість артефактів доводилося купувати. Продав картини – купував експонати. І було продано не менше тисячі картин…
У колекції художника-краєзнавця зібралося близько 4 тисяч експонатів, які розміщувалися вже у восьми залах Будинку рибалки. Це предмети побуту народів, що мешкали у дельті Дунаю, а тут бували анти, готи, греки, скіфи, римляни, турки. Окрема частина колекції – зброя часів Задунайської Січі, а також російсько-турецьких воєн, Другої світової. Серед експонатів музею – ікони та старовинні книги, історичні фотографії та традиційний одяг, посуд та раритетні меблі.
Найоб’ємніший експонат — відтворений у натуральних масштабах козацький човен періоду існування Задунайської Січі.
Приватний музей Шаронова свій 20-річний ювілей зустрів на новому місці: вийшовши на пенсію, колекціонер вирішив перенести його ближче до будинку.
— Я побудував на своїй ділянці великий ангар, — розповідає Олександр Анатолійович. – Місце у мене «дике», можна було пройти лише дерев’яними настилами (кладками). Щоб туристам було зручно, упорядкував тротуар. Потім цілий місяць перевозив експонати. Козацький човен довелося розбирати на п’ять частин та знову збирати вже на новому місці.
Багато хто запитує краєзнавця, чому він вирішив перенести приватну колекцію з Будинку рибалки, що знаходиться в центрі міста Вилкове, до себе на присадибну ділянку?
— Роки йдуть, я вже на пенсії, мені важко бігати з дому в музей, — розповідає колекціонер. – Бувало, надвечір уже прийду додому, а тут – телефонний дзвінок: «Ми стоїмо біля Будинку рибалки, чи не могли б ви відкрити музей?» І я завжди біжу, бо не можу відмовити людям, які приїхали до нашого міста і хочуть познайомитися з його історією.
Коли переносив музей, дуже побоювався — а чи знайдуть його туристи? Але в перший рік, на мій приємний подив, їх виявилося дуже багато. Відвідувачі залишали пожертвування на розвиток музею, за рахунок чого я придбав безліч нових експонатів!
Знаєте, музей — це хвороба така. Якщо я перестану займатися цим, просто не зможу жити.
Військовий 2022 перекреслив усі плани, туристів у Вилковому не було. Переживаючи цю нелегку зиму з відключеннями електроенергії, Олександр Анатолійович серйозно подумує про те, щоб із настанням теплих днів знову стати за мольберт.
— На жаль, останнім часом я перестав займатися живописом — був зайнятий музеєм, його переїздом, проводив екскурсії. А зараз туристів немає і з’явилася можливість зайнятися творчістю. Живопис вимагає усамітнення, щоб спілкуватися зі своєю музою.
Олександр Шаронов народився і виріс у місті Вилкове, з дитинства любив малювати. Після закінчення школи вступив на заочне відділення Одеського технікуму вимірювальних приладів та пішов працювати на судноремонтний завод. Але незабаром усвідомив, що радість йому приносить виключно живопис. Він залишив технікум і вступив до Московського народного університету образотворчих мистецтв, а потім — до Всесоюзної народної академії мистецтв. Першою майстернею художника стала… каюта на плавкрані – Олександр Шаронов улаштувався працювати матросом.
Читайте також:
Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More
Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More
Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More
У п'ятницю, 22 листопада, магнітосфера Землі буде в спокійному стані. Магнітних бур не очікується. Read More
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More