Статті

Микола Зелінський: 162 роки винахіднику протигазу з Одеси

Микола Зелінський – хімік-органік, творець наукової школи, багато років працював в одеському університеті. Він також відомий як творець активованого вугілля, вітчизняного палива з вуглеводнів та винахідник першого ефективного протигазу.

Дитинство та студентські роки Зелінського

Народився Микола Зелінський 6 лютого 1861 року в Тирасполі, який на той час належав до Херсонської губернії. У 10-річному віці Зелінський вступив до Тираспольського повітового училища, закінчив його достроково, і його прийняли до класичної гімназії Рішельєвської в Одесі, відразу в другий клас. Пізніше Зелінський успішно склав іспити до Новоросійського університету на природне відділення фізико-математичного факультету.

У студентські роки його більше інших наук цікавила хімія. Щоб він міг самостійно займатися питаннями синтезу, Зелінського відряджали як факультетський стипендіат до Німеччини — у Лейпциг та Геттінген, у лабораторіях яких приділялася велика увага дослідженням у галузі органічної хімії.

Знайомство з Менделєєвим і невдоволення царською політикою

У 1888 році молодий вчений повернувся до Одеси. Він успішно склав магістерський іспит і був зарахований приват-доцентом до університету, а через рік захистив магістерську дисертацію.

З ініціативи Менделєєва талановитого вченого запросили до московського університету, проте 1911 року, на знак протесту проти царської політики у сфері народної освіти, він залишив навчальний заклад.

Створення універсального протигаза Зелінського

Універсальний протигаз Зелінського зразка 191 року

Коли почалася Перша світова війна і німці застосували на фронті гази, вчений розпочав створення протигазу, в якому застосував вугільний метод очищення повітря. Так було створено знаменитий універсальний протигаз Зелінського.

Після революції Зелінський продовжив наукову та педагогічну діяльність, а його дослідження склали цілу епоху в історії органічної хімії.

Помер учений 31 липня 1953 року.

Солдати на фронті в протигазі Зелінського

Джерела: odessa-memory.info, Вікіпедія

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Статті

«Обережно, демонтаж!»: в Одесі «зник» дитячий майданчик на Соборці (фото)

На Соборній площі «зник» інклюзивний дитячий майданчик. Працює техніка, територія огороджена, об’ява «Обережно, демонтаж!» відповідає… Read More

04-04-2025 в 22:34
  • Новини

Росіяни атакували Кривий Ріг касетним «Ісканером»: загинули діти, багато поранених (відео)

У п'ятницю, 4 квітня, близько 20:00 у Кривому Розі стався ракетний обстріл, внаслідок якого загинуло… Read More

04-04-2025 в 21:03
  • Новини

Чи буде в Одесі дощ: прогноз погоди на суботу, 5 квітня

У суботу, 5 квітня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується відносно тепла погода… Read More

04-04-2025 в 20:34
  • Новини

В Одесі хочуть створити єдиний департамент містобудування

В Одеській міській раді розглядають можливість створення єдиного департаменту шляхом об’єднання департаменту земельних ресурсів та… Read More

04-04-2025 в 19:37
  • Новини

Одеса не буде російською: в ОВА відреагували на матеріал NYT

Американські ЗМІ поширюють припущення про можливу передачу під контроль Росії стратегічних об’єктів в Україні, зокрема… Read More

04-04-2025 в 18:33
  • Статті

«Не дай Боже, щоб ви це відчули»: останнє слово азовця з Одещини для росіян

У Ростові-на-Дону російський суд засудив до увʼязнення в колонії суворого режиму 23 полонених українців –… Read More

04-04-2025 в 17:38