Щороку 14 серпня православні християни відзначають перший із трьох Спасів – Медовий, який святкують у перший день Успенського посту. Його називають також святом Маковея та Спасом на водах. Чому це свято має такі дивні назви, хто такий Маковей і яких звичаїв потрібно дотримуватися цього дня?
У серпні православні християни відзначають три великі свята – Медовий, Яблучний і Горіховий Спас. Всі ці свята присвячені Ісусу Христу – Спасителю, і тому називаються Спасами. Втім, це народна назва, у церковному світі ці свята називаються інакше.
Історія свята почалася ще в IX столітті в Константинополі. Серпень завжди вважався спекотним місяцем року, і в цей час зазвичай швидко поширювалися інфекційні захворювання, починалися епідемії. Щоб запобігти загибелі людей, із скарбниці імператора виносили хрест, на якому був розіп’ятий Христос. З цим хрестом обходили все місто, а потім у храмі Святої Софії освячували воду для зцілення хвороб. Саме цей звичай і дав церковну назву святу — Винесення чесних дерев животворного Хреста Господнього, тобто «винесення» чудотворного хреста зі скарбниці.
Уже в середньовіччі стало традицією освячувати в храмі овочі та фрукти, щоб отримати благословення вищих сил на збирання врожаю. Однак на початку серпня багато плодів тільки дозрівали, і тому до церкви для освячення почали приносити мед, якого в цей час було надмірно. Пізніше з’явилася традиція готувати на це свято пісну випічку з маком та медом.
Цього дня прийнято допомагати нужденним, та й взагалі робити добрі справи. Хоча добро треба творити у будь-який час, але, за повір’ям, все те, що ви зробили на Спас, повернеться до вас протягом року сторицею. Це стосується навіть ставлення до тварин.
Цього дня прийнято відвідувати храм, щоб помолитися та освятити мед та мак. Крім того, можна принести для освячення так званий «маковійчик» із 17 трав та квітів. У букет зазвичай включають полин, м’яту, материнку, овес, тирлич, мак, звіробій та інші трави, за бажанням. Вважається, що такий «маковик» захищає будинок від негараздів, якщо зберігати його до наступного Спаса.
У народі існувало багато прикмет і повір’їв, пов’язаних з цим днем. Наприклад, вважається, що якщо з’їсти першу ложку освяченого меду і при цьому загадати бажання, воно обов’язково здійсниться.
Згідно ще одному повір’ю, весь рік у баночку з-під меду потрібно складати монетки, а на наступний Медовий Спас віддати їх нужденним. Таким чином можна залучити щастя та достаток.
З Медового Спасу у православних починається Успенський піст. Він дуже строгий, тому протягом двох тижнів слід повністю виключити продукти тваринного походження. Крім цього, на Спас не можна:
– лаятися, поганословити, тим більше бажати зла ближньому,
– займатися домашніми справами та працювати на присадибній ділянці,
– відмовляти в допомозі або в милостині.
З наступного року дати свят зміняться
На Помісному Соборі ПЦУ в липні було прийнято рішення про перехід на новоюліанський календар. Це означає, що дати свят буде зміщено на 13 днів тому. При цьому Великдень, Вербну неділю, Вознесіння та Трійцю ми відзначатимемо як і раніше. А ось День семи мучеників Маккавеїв, або Медовий Спас, наступного року переміститься на 1 серпня. Новоюліанський календар почне діяти з новогорокового року, тобто з 1 вересня.
Читайте також:
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More
Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More
В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More
У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More
Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More
У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More