21 лютого 2023 року виповнюється 148 років від дня народження одеського українського громадсько-політичного та театрального діяча, педагога Леонтія Ковальчука.
Народився Ковальчук у Кам’янці-Подільському у родині греків-негоціантів. Коли хлопчику виповнилося одинадцять років, його батьки переїхали до Одеси та віддали його до Грецького комерційного училища. Після його закінчення Ковальчук займався педагогічною діяльністю: працював вихователем старших класів, викладав російську мову, арифметику та каліграфію, завідував бібліотекою.
1906 року Леонтій Ковальчук відкрив власне приватне чоловіче училище на вулиці Херсонській, 40. Спочатку він працював учителем російської мови, а пізніше викладання у його закладі велося українською мовою.
З початком Української революції у навчальному закладі Ковальчука було проведено перші збори українців Одеси та службовців поштово-телеграфних установ. Згодом у колишній гімназії Ковальчука працювала перша в Одесі українська театральна студія, згодом — Одеський український театральний інститут імені Марка Кропивницького, де Лев Ковальчук викладав декламацію.
З початком революції 1905 року Леонтій Ковальчук одним із перших записався до Одеського відділення товариства «Просвіта», був обраний заступником керівника одеського Українського клубу, а 1913 року очолив цю організацію. У березні 1918 року Леонтій Ковальчук став членом Одеської української міської ради.
Крім того, він виступав у театрі «Гармонія» під псевдонімом Гайдук-Артемовський, працював в Одеському державному театральному інституті, а також у трудовій школі залізничників, де викладав українську мову.
1938 року Леонтія Ковальчука було заарештовано, а через два місяці за постановою «трійки» НКВС розстріляно. Реабілітований одесит був лише у квітні 1989 року.
Читайте також: Віра Холодна: якою була королева німого кіно до революції 1917
В Одеській міськраді ухвалили рішення, яке обмежує повноваження райадміністрацій щодо погодження нових залізних гаражів. Тепер… Read More
Міський голова Одеси Геннадій Труханов отримав подяку від командування Третьої окремої штурмової бригади. Відзнаку вручили… Read More
Напевно, більшість людей люблять бути душею компанії. Є різні способи привернути до себе увагу і… Read More
Албанці, як і представники інших народів Нижнього Придунав'я, переживали різні часи. Були й ситі роки,… Read More
У місті Вилкове Ізмаїльського району під час громадських слухань зі стратегічної екологічної оцінки сталося надзвичайне… Read More
Вибір між орендою та розстрочкою житла — поширене питання серед тих, хто прагне жити в… Read More