Статті

Корінцевий синдром: що робити, коли спина «стріляє», а рука слабшає

Якщо у вас без видимої причини виникли стріляючі болі в ділянці спини й паралельно спостерігається дивна слабкість у руці та нозі, варто виключити корінцевий синдром. Що це за стан, чому він виникає і як лікується, розповіла невролог вищої категорії Оксана Щитник.

Чим небезпечний корінцевий синдром

Корінцевий синдром (радикулопатія) — це поширений неврологічний комплекс симптомів, що виникає в разі здавлювання нервових корінців. Радикулопатія — не самостійне захворювання, а ускладнення або супутня ознака інших патологій хребетного стовпа. Саме тому важливо вчасно діагностувати цей синдром і провести лікування основного захворювання.

В іншому разі поступово розвивається порушення чутливості та слабкість м’язів, за які відповідає корінець, що може істотно знизити якість життя і навіть призвести до інвалідності.

Через що відбувається защемлення нервів

До здавлювання нервових корінців найчастіше призводять такі захворювання, як остеохондроз, остеопороз, спондилоартроз, міжхребцева грижа або протрузія диска, а також вроджені дефекти хребта, травми спини, порушення постави, наявність пухлин або рубців, які защемляють нерв. До поширених факторів ризику належать і постійні перевантаження хребетного стовпа, малорухливий спосіб життя, за якого слабшають м’язи, що підтримують хребет, часті переохолодження, стреси, наявність зайвої ваги.

Викликати радикулопатію здатні також гормональні збої, інфекційні процеси, вплив на організм хімічних речовин.

Як проявляється корінцевий синдром

невролог Оксана Щітник

Основний симптом корінцевого синдрому — біль, що зазвичай виникає вздовж ходу конкретного нерва. Але сильні больові відчуття можуть бути не тільки в ураженому сегменті хребта, а й у кінцівках, і в ділянці внутрішніх органів, що значно ускладнює діагностику синдрому. Зокрема, якщо зачеплений корінець у шийному відділі, болітимуть шия та рука; у разі защемлення в грудях — біль виникає в спині й може «рикошетити» в серце або в шлунок; у разі синдрому в попереково-крижовому відділі — страждає не лише поперек, а й сідниці, ноги, органи малого таза.

Біль може бути як постійним, так і таким, що «стріляє», посилюється під час кашлю, чхання, будь-якого руху, фізичного або емоційного напруження. Больовий синдром нерідко супроводжується набряком і почервонінням шкіри, підвищеною пітливістю пацієнта.

До інших проявів корінцевого синдрому належить порушення чутливості в зоні, за яку відповідає уражений нерв, відчуття поколювання, повзання «мурашок» на шкірі. З часом через ослаблення м’язів в ураженій зоні виникає порушення та обмеженість рухів, хворому стає важко виконувати звичні дії.

Іноді за радикулопатії відзначаються й загальні симптоми — слабкість, нездужання, порушення сну, підвищення температури тіла.

Як лікується корінцевий синдром

Після огляду неврологом може бути призначено рентгенографію хребта у двох проєкціях — передній і бічній. Але більш інформативним методом обстеження вважається магнітно-резонансна (як альтернатива — комп’ютерна) томографія. Також часто рекомендується електроміографія. За наявності симптомів з боку внутрішніх органів призначаються додаткові аналізи.

Терапія підбирається індивідуально. Але найчастіше для лікування проявів радикулопатії призначаються:

  • нестероїдні протизапальні препарати (у формі таблеток, мазей і гелів), що знімають запалення і больовий синдром;
  • міорелаксанти — для усунення м’язових спазмів;
  • вітаміни групи В — для поліпшення стану нервових закінчень;
  • хондропротектори — для прискорення регенерації хрящів;
  • знеболювальні блокади у вигляді локальних ін’єкцій.

Також за корінцевого синдрому ефективні фізіопроцедури, лікувальна фізкультура, масаж, рефлексотерапія.

Якщо консервативні заходи через кілька місяців лікування не приносять відчутного результату, рекомендується хірургічне втручання.

Більше рухайтеся

При сидячій роботі регулярно виконуйте розминку, щодня робіть ранкову гімнастику, дозуйте фізичні навантаження, уникайте травм і переохолоджень.

Share
Ирина Кадченко

Профессиональная журналистка с 25-летним опытом работы в ежедневных изданиях – региональных и всеукраинских. Профильная тема – здравоохранение: медицинские новости, реформы сферы здравоохранения, советы специалистов.

Recent Posts

  • Новини

На автошляхах Одеської області запроваджено тепловий режим – що це означає

Через спекотну погоду на автомобільних дорогах Одеської області введено тепловий режим: рух вантажних автомобілів обмежений. Read More

05-07-2025 в 17:32
  • Статті

Де в Одесі можна вивчити українську безкоштовно?

Якщо вам здалося, що в Одесі стало більше української, вам не здалося. І відбувається це… Read More

05-07-2025 в 16:31
  • Новини

У СБУ назвали терактом ранковий вибух в Одесі

Служба безпеки України (СБУ) кваліфікує вибух авто, який пролунав сьогодні вранці, 5 липня, у Київському… Read More

05-07-2025 в 15:58
  • Статті

Одна з двадцяти тисяч: як смілива дівчина Лєра втекла з російської окупації

У руках – дві валізи, в очах – доросла рішучість. Сімнадцятирічна Лєра Сидорова з Нової… Read More

05-07-2025 в 14:59
  • Новини

Війна, день 1228: українські сили завдали болючого удару по аеродрому ворога

Сьогодні, у суботу 5 липня 2025 року, розпочалася 1228-та доба з початку повномасштабної війни в… Read More

05-07-2025 в 13:46
  • Новини партнерів

Лайфхаки для успішного імпорту техніки з Китаю

Імпортувати електроніку з Китаю - це водночас і прибуткова можливість, і непростий процес, що вимагає… Read More

05-07-2025 в 12:02